Ivo Krievs par vienoto jurista profesionālās kvalifikācijas eksāmenu: “Vai tiešām vajag visus studentus pārbaudīt ar eksāmenu, kas ilgst piecas dienas?” 0

14. janvārī sākās astotais valsts vienotais jurista profesionālās kvalifikācijas eksāmens, kuru šogad kārto 119 studējošie no piecām augstskolām. Kā vēsta Tieslietu ministrijas mājaslapā pieejamā informācija, Valsts vienotais jurista profesionālās kvalifikācijas eksāmens izvirza augstas prasības un nodrošina vienotu standartu jurista profesionālās kvalifikācijas iegūšanai. Eksāmens garantē Latvijas jauno tiesību speciālistu kvalitāti, veicina to starptautisku konkurētspēju un ilgtermiņā uzlabo juridiskās izglītības standartus valstī.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Lasīt citas ziņas

TV24 raidījumā “Preses klubs”, diskutējot par vienoto jurista profesionālās kvalifikācijas eksāmena saturisko pusi, biznesa augstskolas “Turība” Juridiskās fakultātes dekāns Ivo Krievs norāda: “Es esmu nedaudz skeptisks par šī eksāmena saturu. Esmu mēģinājis saprast, kāda ir valsts noliktā latiņa, kā valsts saskata juristu. Skaidrs, ka jurists, līdzīgi kā ārsts, ir tāds amats, kas var nodarīt cilvēkam diezgan lielu kaitējumu, ja tiesneši, prokurori, policisti un advokāti slikti pārzina savu darbu. Tas, kur man nesakrīt viedoklis ar valsts pārvaldi, ir tajā, ka viņi pārāk to juristu uzskata par tādu kā oldskūlīgu [red.-vecmodīgu] juristu, kas ir vairāk tiesā strādājoši prokurori.”

Krievs uzskata, ka mūsdienās juristam ir pilnīgi citas īpašības un vajadzības.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Vai tiešām vajag visus juristus [red. – Maģistra grāda ieguvējus] pārbaudīt ar eksāmenu, kas ilgst piecas dienas? Katru dienu divas daļas – gan praktiskā gan teorētiskā – ja 50% studentu, kas absolvējuši jurisprudenci, aiziet strādāt pilnīgi nesaistītās jomās ar tām, kurās liek eksāmenu,” tā Krievs.

Viņš uzsver, ka primāri būtu jānosaka, kādi juristi ir nepieciešami nākotnē: “Valstij būtu jānosaka, vai mēs gribam ļoti labu zinātnieku vai tiesu juristu dabūt ārā un pārbaudīt, vai viņš būs labs. Es teiktu, ka mūsdienās jurists ir universāls risku novērsējs, kuram ir jāpārzina visi riski. Tāpēc svarīgāk ir pārbaudīt viņa kritisko domāšanu, spēju loģiski domāt un salikt algoritmiskā saiknē notikumus. Man pašam liekas, ka eksāmens šos nosauktos punktus nepārbauda. Man liekas, ka tas ir iekalšanas eksāmens”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.