Iveta pārdzīvo par mātes bērēs pieredzēto

“Pateica, ka Covid-19 slimnieki netiekot šādi sagatavoti.” Iveta pārdzīvo mirušās mātes bērēs pieredzēto 26

Lai gan sirmgalves Covid-19 analīzes ir negatīvas, sirmgalvi pēc nomiršanas slimnīcā apbedītāji sagatavo apglabāšanai kā Covid-19 pozitīvu nelaiķi, ievietojot maisā un aizvērtā zārkā. Sērojošie tuvinieki ir šokēti, jo nav spējuši pilnvērtīgi atvadīties no aizsaulē aizgājušās tuvinieces, vēsta raidījums “Bez tabu”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

“Bez Tabu” redakcijā vērsās ogrēniete Iveta, kuras ģimeni rudenī skāra Covid-19 infekcija. Saslima teju visi ģimenes locekļi, tai skaitā Ivetas mamma, seniore, ar kuru dzīvoja vienā mājsaimniecībā. Iveta stāsta, ka visi, izņemot mammu, infekciju pārslimoja vieglā formā.

Iveta, šokēta mātes bēru dienā:
“Viņa savulaik bija onkoloģijas pacients ar daudz un dažādām kaitēm. No rīta pieceļoties, viņa ļoti smagi elpoja, sapratām, ka jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, lai vestu viņu uz slimnīcu. Slimnīcā konstatēja abpusējo plaušu pneimoniju. Viņai uzturēja elpošanu mākslīgi, lai spētu veikt plaušu ventilāciju.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Tuberkulozes un plaušu slimību centrā sirmgalve ārstējās teju mēnesi.

Šajā laikā pacientei veica vēl divus Covid-19 analīžu testus, kas abi izrādījās negatīvi. Līdz ar to sirmgalvi pat vēlāk pārvietoja prom no Covid-19 pacientiem. Veselības stāvoklis gan palika smags. Turpat slimnīcā Ivetas mammas dzīvība izdzisa.

Tā kā pirms nāves veikto divu Covid-19 testu rezultāti bija negatīvi, kā stāsta Iveta, ārstniecības personāls mierinot informējis, ka, apglabājot tuvinieci, nebūšot jāievēro īpaša piesardzība, drošības pasākumi, kādi jāievēro gadījumos, kad nelaiķis ir Covid-19 pozitīvs. Iveta arī stāsta, ka slimnīcas pārstāvji teikuši, ka sakārtos pēcnāves dokumentāciju tā, lai apbedītājiem nerastos pārpratumi.

Iveta, šokēta mātes bēru dienā:
“Mums teica, ka varam rīkot parastas bēres, jo viņa pirms nāves vairs nebija Covid-19 pozitīva. Tādas arī cerējām rīkot, gatavojāmies tādām, lai pienācīgi no viņas atvadītos. Devāmies pie apbedītājiem, lai kārtotu formalitātes.”

Nelaiķe nav infekcioza, bet tuviniekiem jāatvadās no ķermeņa, kas ievietots maisā un aizvērtā zārkā

Bēru dienā, pāris stundu pirms guldīšanas zemes klēpī Ivetu, citus nelaiķes tuviniekus un draugus šokēja apbedītāju no firmas “Atvadas & Ogre” paziņojums: telefonsarunā ar Ivetu apbedītāji informēja, ka mirstīgās atliekas atdos ievietotas maisā, aizvērtā zārkā, ko nedrīkstēšot atvērt.

Reklāma
Reklāma

Šāds paziņojums no apbedītājiem sekojis, jo viņi padomājuši, ka nelaiķe ir Covid-19 pozitīva, līdz ar to uzskatīja, ka jāievēro īpaša piesardzība.

Iveta, šokēta mātes bēru dienā:
“Pateica, ka morgā viņu nepieņems, neviens viņu neģērbs un nesagatavos bērēm. Pateica, ka Covid-19 slimnieki netiekot šādi sagatavoti. Bija šoks un stress, biju izsista no ierastā miera stāvokļa! Apjukumā nezināju, ko darīt.”

Iveta ir neizpratnē, uzsver, ka mātei pirms nāves pat vairākkārt veiktajos analīžu testos vairs nekonstatēja koronavīrusu. Apbedītāji no firmas “Atvadas & Ogre” situāciju skaidroja, ka atteikušies sagatavot nelaiķi parastajā kārtībā, pamatojoties uz slimnīcas dokumentāciju.

Apbedīšanas firma “Atvadas & Ogre”:
“Ģimenē tika izslimots Covid-19, par ko tikām informēti mutiski no tuvinieku puses. [..] Kad ieradāmies RAKUS Patoloģijas centrā, tur mūs sagaidīja cita informācija – rakstiska, nevis mutiska. Mirušā nosūtījumā no nodaļas uz Patoloģijas centru bija skaidri uzrakstīts – Abpusēja plaušu pneimonija (Covid-19) [red.: šis ieraksts diagnozes ailē lika saprast, ka nelaiķe ir Covid-19 pozitīva]. [..]

Apstrīdēt medicīnas darbinieku parakstīto dokumentu nav apbedīšanas biroja darbinieku kompetencē. [..] Tika nodrošināta ķermeņa izolācija, ievietojot ķermeni plastikāta maisā, veikta zārka dezinfekcija iekšpusē un ārpusē, kas nozīmēja , ka zārku vaļā nedrīkst vērt. Patoloģijas centrā uzrādītā izziņa tika nodota tuviniekiem.”

Arī “Bez Tabu”, ieskatoties mirušās nosūtījumā uz Patoloģijas centru, pārliecinājās, ka diagnozes ailē slimnīcas pārstāvis ierakstījis “apbpusējā plaušu pneimonija (Covid-19)”. Tomēr Iveta raidījuma komandai uzrādīja citu dokumentu, ko sagatavojis cits slimnīcas ārsts – miršanas apliecību – , kurā kā nāves cēlonis norādīts “stāvoklis pēc pārslimotas Covid-19 infekcijas”, kas skaidri informē, ka koronavīruss jau bija pārslimots.

Komunikācijas kļūda un pārspīlēta piesardzība

Tuberkulozes un plaušu slimību centra galvenā ārste Andra Cīrule raidījumam “Bez Tabu” apstiprināja – nelaiķe nebija infekcioza un varēja tikt apglabāta bez šādas piesardzības.

Andra Cīrule, RAKUS Tuberkulozes un plaušu slimību centra galvenā ārste:
“Viņa tiešām vairs nebija infekcioza un epidemioloģiski bīstama. Es ļoti labi saprotu pacienta piederīgos. Arī ārstējošais ārsts informēja tuviniekus, ka nelaiķe nav bīstama un ka viņi varēs no viņas atvadīties.”

Komentējot nosūtījuma uz Patoloģijas centru saturu, kurā ir maldinoša norāde par nelaiķi kā Covid-19 pozitīvu, kas samulsināja apbedītājus (apbedītāji norādīja, ka, vadoties tieši pēc šī dokumenta, izšķīrās par piesardzības soli), slimnīcas galvenā ārste pieļauj, ka abus dokumentus varēja sagatavot ar precīzākām norādēm par to, ka nelaiķe nebija infekcioza.

Andra Cīrule, RAKUS Tuberkulozes un plaušu slimību centra galvenā ārste:
“Tās tiešām ir kaut kādas komunikācijas problēmas, kas radušās. Diemžēl pacientes tuviniekiem bija jāpiedzīvo šī nepatīkamā situācija.”

Lai gan slimnīcas galvenā ārste Cīrule nenoliedza, ka nesakritības dokumentos rakstītajā var būt mulsinošas, viņa arī norādīja, ka nosūtījums uz Patoloģijas centru ir tikai nosūtījums, nevis oficiāls slēdziens.

Oficiāls slēdziens ir miršanas apliecība, kurā ir skaidra norāde uz faktu, ka nelaiķe nebija infekcioza (Covid-19 infekcija pārslimota). Kā norāda Cīrule, apbedītājiem bija jāņem vērā informācija oficiālā dokumentā.

Veselības inspekcijā (VI) raidījumam pauda viedokli, ka apbedītāju rīcība raksturojama kā “pārspīlēta piesardzība”. VI Sabiedrības veselības departamenta vadītāja Solvita Muceniece uzsvēra, ka, pat ja nelaiķis būtu Covid-19 pozitīvs, apglabājot mirstīgās atliekas nebūtu jāievieto maisā un jāaizdara zārks.

Nesen šādas prasības bijušas, bet tās atceltas mirušo tuvinieku sūdzību un Pasaules veselības organizācijas, kā citu kompetentu institūciju pētījumu par infekcijas izplatību rezultātā, informēja VI pārstāve Muceniece.

Vadlīnijas nosaka, ka jābūt īpašā ietērpā un jālieto aizsarglīdzekļi, sagatavojot Covid-19 nelaiķi apbedīšanai. Ievietošana maisā ir obligāta prasība transportējot nelaiķi, ja no mirušā ķermeņa izdalās šķidrumi.

Solvita Muceniece, VI Sabiedrības veselības departamenta vadītāja:
Pašās bērēs maisā nav jāliek arī nelaiķis ar Covid-19. Ir pieļaujama arī zārka vāka atvēršana, pie nosacījuma, ka piederīgie atrodas ne tuvāk par vienu metru no nelaiķa, neveido kontaktus ar mirstīgajām atliekām.

Ar šīm vadlīnijām iepazīstinātas apbedīšanas asociācijas. Tām bija izsūtīta informatīva vēstule.

Plašāk “Bez tabu” sižetā:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.