Ivars Zariņš: Latvijā kūdra varēja kļūt par mūsu naftu – jauno, moderno “zaļo naftu” 23

“Zaļais kurss nav vienkārši kaut kāda mērķu izpilde. Eiropai bija tā ideja, ka tā rada jaunas, progresīvas tehnoloģijas. Un mums uz to vajag skatīties caur to prizmu, kas ir tā pievienotā vērtība un ko mēs varam radīt sev un pārdot tālāk,” tā TV24 raidījumā “Naudas cena” sacīja Latvijas elektroenerģētiķu un energobūvnieku asociācijas izpilddirektors Ivars Zariņš, diskutējot par aktualitātēm ekonomikā, tostarp par uzsākto Eiropas Zaļo kursu.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Stāvi! Nekāp!” iekšējā balss kliedza, taču pēc viena soļa viņas dzīve apgriezās kājām gaisā…
Kokteilis
Seksa dievi! 4 zodiaka zīmes, kurām ir visvairāk seksa
“Baidens mums šķitīs mīlīgs večuks ar dāvanu maisu.” Krievijā sākusies panika Trampa ultimāta dēļ
Lasīt citas ziņas

“Viens variants ir, piemēram, ka mēs varam no citiem nopirkt viņu radītās tehnoloģijas – tos elektroauto vai saules paneļus, un tad pateikt, ka mēs pildām tos mērķus. Bet tas nav tas stāsts, kāpēc Zaļais kurss tika radīts. Ja mēs tērējam naudu, pērkot no citiem kaut kādas tehnoloģijas, lai tik izpildītu šos Zaļā kursa mērķus, tad tas ir apmēram tas pats, it kā mēs būtu uzaicināti uz dzīrēm, bet mēs tajās esam kā sivēntiņš mielastā!” pauda viedokli Zariņš TV24 raidījumā, stāstot par Zaļā kursa būtību.

Zariņš raidījumā kā piemēru minēja kūdru, no kuras savulaik “laikam Kariņa laikā” atteicāmies no kūdras izmantošanas enerģētikā Latvijā, tādā veidā ejot uz šo Zaļo kursu.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Un par to mums iedeva vairāk nekā 180 miljonus [eiro] finansējumu. Un kā mēs to izmantojām? Pareizi būtu bijis, ja mēs šos 180 miljonus ieguldītu šeit uz vietas, piemēram, lai izveidotu inovāciju tehnoloģiju centru, no kura varētu dabūt laukā pievienoto vērtību. Proti, kūdra ir ļoti vērtīgs resurs – tas ir dabīgā oglekļa avots. Ogleklis ir pamatā gandrīz visām tradicionālajām degvielām, arī daudzām vielām ķīmijā, tātad mēs to varētu izmantot ļoti lietderīgi. Taču tā vietā, lai mēs izveidotu šādu tehnoloģiju centru, ieguldītu zinātnē, pētījumos un sāktu šeit radīt jaunus produktus – kaut vai izmantot to pašu kūdru būvniecībā kā siltumizolācijas materiālu -, to naudu bija ērtāk notērēt, subsidējot elektroauto, pērkot saules paneļus un tamlīdzīgas lietas,” norādīja Zariņš, kur tika iztērēti Latvijai piešķirtie vairāk nekā 180 miljoni eiro.

Sava komentāra noslēgumā Latvijas elektroenerģētiķu un energobūvnieku asociācijas izpilddirektors izteica kritiku par savulaik valsts varas līmenī pieņemtajiem lēmumiem – politiskajiem uzstādījumiem – saistībā ar Eiropas Zaļo kursu. “Pēc būtības kūdra varēja kļūt par mūsu naftu – jauno, moderno zaļo naftu. Nosacīti. Ja valsts ieguldītu, jo privātais [sektors] to nebūs spējīgs izdarīt, un valsts to visu mērķtiecīgi veidotu – šo inovāciju infrastruktūru -, tā būtu mega iespēja,” pārliecināts ir Zariņš, kurš TV24 raidījumā “Naudas cena” pauda savu viedokli par Eiropas Zaļo kursu, tostarp neizmantotajām iespējām, ko sniedz mums dabas resurss – kūdra.

Plašāk skatieties pievienotajā video!

Projektu “Naudas cena” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma “Naudas cena” saturu atbild AS “TV Latvija”. #SIF_MAF2025

Pilnu TV24 raidījumu “Naudas cena” variet skatīties video šeit:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.