Latvijā ražotais piens netieši vainojams lauksaimnieku protestos Itālijā 0
Itāliešu lauksaimnieku neapmierinātību ar necaurspīdīgo lauksaimniecības izejvielu un pārtikas produktu importu, kas aizvadītajā nedēļā izraisīja protestus, cūku atvešanu pie parlamenta ēkas, netieši izraisīja arī Latvijas piena ražotāji. Lietuvas siera ražošanas uzņēmuma “Rokiškio sūris” vadītājs Daļus Trumpa vakar apstiprināja – no Latvijā ražotā piena lietuvieši ražo dažādus sierus, tostarp arī “Mozzarella” siera izejvielu “Cagliati”, ko pārdod Itālijā. “Itālija ir mūsu sieru vislielākā eksportētāja. Latvijā pirkto pienu izmantojam šo sieru ražošanai,” tā D. Trumpa.
Aģentūra AFP ziņo – itāliešus saniknojusi citās valstīs ražoto izejvielu izmantošana viņu tradicionālo produktu, tostarp pastas, mocarellas un šķiņķa gatavošanā. Zemnieki arī piketēja un pārbaudīja kravas furgonus, kas uz Itāliju veda cūkgaļu no Lietuvas, mocarellu no Vācijas un kviešus no Austrijas vienā no robežpunktiem Alpos. Itāliešu lauksaimnieki uzsver – šie produkti pārdošanas brīdī tiek uzdoti kā itāliešu produkti. Zemnieku protesta kampaņai dots nosaukums “Cīņa par Ziemassvētkiem – izvēlies Itāliju”. Lauksaimnieku arodbiedrība “Coldiretti” norāda – Itālijā aptuveni 33% no ražotajiem un uz citām valstīm eksportētajiem pārtikas produktiem ir izgatavoti no citās valstīs ražotajām izejvielām. Iznāk, ka Itālijā ievestajiem produktiem tiek mainīts marķējums.
Zemkopības ministrijas Veterinārā un pārtikas departamenta nodaļas vadītāja vietniece Dace Evardsone teic, ka patlaban ES dalībvalstīs obligāti valsts izcelsme ir jānorāda olīveļļai, medum, svaigiem augļiem un dārzeņiem, kā arī svaigai liellopu gaļai. Pārējiem produktiem izcelsmes valsts nav jānorāda. Savukārt saliktajiem pārtikas produktiem, tostarp “Mozarella” sieram, izcelsmes valsts nav jānorāda. Arī pārtikas produktos esošajām izejvielām izcelsmes valsts nav jānorāda, tomēr šķiet, ka itālieši to vēlas. G. Evardsone teic, ka Zemkopības ministrija izejvielu izcelsmes norādi uz marķējuma neatbalsta tāpēc, ka “ražotāji izejvielu pērk tur, kur tā esot lētāka”.
Kā vakar norādīja Latvijas vēstniecības Itālijā otrā sekretāre Dace Arakeljana, itāliešu zemnieki vēlas, lai izcelsmes valsts būtu jānorāda visiem ES dalībvalstīs ražotajiem pārtikas produktiem, kurus pārdod citā valstī. Savukārt Eiropas Komisija decembra sākumā vienojusies, ka no 2015. gada izcelsmes valsts būs jānorāda arī svaigai un atdzesētai cūkgaļai, aitas gaļai, kazas gaļai un mājputnu gaļai.
Arodbiedrības pārstāvji norādot – divi no trīs Itālijā marķētajiem šķiņķiem gatavoti no valstī ievestās cūkgaļas. Līdzīga situācija gan varētu būt arī Latvijā. Arī trešdaļa itāliešu pastas ražota no citās valstīs audzētajiem kviešiem, bet pusi no mocarellas siera ražojot no ievestā piena. Arī puse no ražotās olīveļļas izgatavota no ievestajām olīvām.
Itālijas lauksaimniecības ministre Nuncia de Girolamo paudusi atbalstu lauksaimniekiem, norādot, ka itāliešu produktu aizsardzība varētu būt iespēja izkļūšanai no krīzes.