Itālijas premjers vaino Vāciju un Franciju 0
Vācija un Francija ir daļēji vainojamas pašreizējās eirozonas parādu krīzes izraisīšanā, jo savulaik tās rādīja citām ES valstīm sliktu piemēru, pārkāpjot blokā pastāvošos parādu un budžeta iztrūkuma limitus, paziņojis Itālijas premjers Mario Monti.
“Viss sākās 2003. gadā, eiro pastāvēšanas sākumposmā. Vācija un Francija [tolaik] būtiski pārkāpa [noteikumus] par valsts budžeta iztrūkumu un parādu,” sacīja Itālijas valdības vadītājs. Viņš atgādināja, ka savulaik, par spīti Eiropas Komisijas ieteikumam, ES valdību ministri nolēma nesodīt Franciju un Vāciju par lielāku budžeta iztrūkumu, nekā pieļaujams. “Protams, ja eirozonas tēvs un māte [Vācija un Francija] pārkāpj noteikumus, nevar gaidīt, ka tos ievēros Grieķija,” sacīja Monti.
Itālijas pašreizējais premjerministrs bija ES konkurences komisārs 1999. – 2004. gadā, laikā, kad EK ierosināja sodīt Vāciju un Franciju, jo tām bija pārmērīgi augsti budžeta iztrūkumi. ES Padome uzlika veto šim ierosinājumam un, pakļaujoties Vācijas un Francijas spiedienam, mīkstināja 1997. gadā pieņemtā ES Stabilitātes un izaugsmes pakta noteikumus, pamatojot to ar nepieciešamību sekmēt ekonomikas izaugsmi.
Lai situāciju ar finanšu disciplīnu blokā labotu, nesen 25 ES valstis, tostarp Latvija, parakstīja tā dēvēto finanšu disciplīnas paktu, kas pārkāpumu gadījumos paredz iespēju vērst pret valstīm finansiālas sankcijas.