Itālijas arheologiem labs ķēriens – rets saules pulkstenis 0
Netālu no Itālijas pilsētiņas Monte Kazino saglabātajā senās Romas pilsētas Interamna Lirenas drupās atklāta 2000 gadus sena neskarta saules pulksteņa ciparnīca ar ierakstiem, vēsta “Phys.org”.
Burtiski uz vienas rokas pirkstiem skaitāmi citi saulespulksteņi no Romas laikiem, kuri saglabājušies tik labi. Jaunatradums glabājies slēgtā teātrī, un tajā iekaltie burti ļauj noteikt cilvēku, kurš pulksteņa izveidi pasūtījis un apmaksājis.
Ciparnīca tika atrasta ar seju lejup vienā no teātra ieejām, – ticams, pamesta, kad viduslaikos Romas impērijas ēkas tika grautas, lai izmantotu to būvmateriālus. Arheologi uzskata, ka pulkstenis nav atradies pašā teātra ēkā, bet gan paņemts no netāla laukuma vai, iespējams, kāda pīlāra virsotnes.
Pulkstenī redzami burti M(arcus) NOVIUS M(arci) F(ilius) TUBULA (Marcus Novius Tubula, Marka dēls), savukārt gravējums izliektajā aplokā liecina, ka viņš bijis tautas tribūns un samaksājis par pulksteņa izgatavošanu pats ar savu naudu. Spriežot pēc burtu veidojuma, arheologi noteikuši, ka pulksteņa pasūtītājs dzīvojis ap 1. gadsimta vidu pmē, un bijis līdz šim nezināms tribūns. Saules pulkstenis, ticams, uzstādīts par godu viņa ievēlēšanai.
Saules pulkstenis darināts no 54x35x25 cm liela kaļķakmens gabala, tajā iegravētas 11 stundu līnijas, kuras krusto trīs dienu līnijas, iezīmējot ziemas saulgriežus, saulstāvjus un vasaras saulgriežus.