Itālijā ugunsgrēkus dzēš brīvprātīgie 0
Itālijas ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (UGD) paliek aizvien mazāk profesionāļu, kas ir izgājuši 12 mēnešu apmācības, nokārtojuši eksāmenus un par savu darbu saņem ap 1200 eiro mēnesī. Divas trešdaļas valsts ugunsdzēsēju ir brīvprātīgie.
Pieaug arī tādu ugunsdzēsēju skaits, kas tiek pieņemti darbā tikai uz īsu laiku. Šī kategorija, tāpat kā brīvprātīgie, tiek apmācīti tikai 120 stundas un paši uzskata, ka tas nav pietiekami.
Gabriele Miele ir ugunsdzēsējs, kurš strādā ar īstermiņa darba līgumiem un nav apmierināts ar pašreizējo situāciju: “Brīvprātīgajiem ugunsdzēsējiem ir tāds pats formastērps un tādi paši pienākumi kā profesionāļiem, bet apmācība ir daudz paviršāka.” Katrs profesionālis ir beidzis 12 mēnešu kursus, kuros ir padziļināti apguvis arī pirmās palīdzības sniegšanu ugunsgrēkos un citos negadījumos cietušajiem. Ik pēc diviem gadiem profesionāļi iziet kvalifikācijas celšanas kursus un no jauna kārto eksāmenu par atbilstību profesijai.
“Šobrīd valsts cenšas ietaupīt uz mūsu dienesta rēķina un aizstāt profesionāļus ar brīvprātīgajiem, kuri tiek apmācīti tikai 120 stundas,” raizējas Miele. “Pa vidu esam mēs ar īstermiņa līgumiem, bez apmaksāta atvaļinājuma, ar mazu algu un ik pēc 20 dienām tiekam atlaisti.”
Īstermiņa darba līgumi tika ieviesti ārkārtas situācijām, lai nepieciešamības gadījumā varētu nolīgt papildspēkus. Realitātē tie bieži vien tiek izmantoti, lai ietaupītu, jo šāds ugunsdzēsējs valstij izmaksā mazāk. Īstermiņa darba līgums nedrīkst pārsniegt 20 dienas. To pašu cilvēku iespējams pieņemt darbā atkārtoti, bet ne vairāk kā uz 160 dienām gadā.
Šāds neregulārs darbs var turpināties gadiem, un darbinieks var tikt izsaukts uz jebkuru reģiona iecirkni, arī 100 km attālumā, pabrīdinot tikai dažas dienas iepriekš. Tikai apmēram puse no šādā veidā strādājošajiem ugunsdzēsējiem ir patiešām nepieciešama vien atsevišķos periodos, pārējos vajadzētu pieņemt pastāvīgā darbā, taču tam trūkst līdzekļu.
Pavisam Itālijas teritorijā darbojas ap 6000 brīvprātīgo ugunsdzēsēju, kuri gada laikā piedalās 55 000 glābšanas operācijās. Valstī kopumā ir 608 UGD iecirkņi, no kuriem 276 iecirkņos strādā tikai brīvprātīgie ugunsdzēsēji, atlikušajos – profesionāļi un brīvprātīgie. Brīvprātīgie ugunsdzēsēji parasti strādā arī citu algotu darbu, taču vienmēr nēsā līdzi peidžeri, ar kuru nepieciešamības gadījumā tiek izsaukti, nekavējoties atstāj darba vietu, ierodas ugunsdzēsēju iecirknī un kopā ar profesionāļiem dodas uz notikuma vietu.
Brīvprātīgie ugunsdzēsēji izmanto valsts izsniegto aprīkojumu, taču nodrošina valstij lielu ietaupījumu, jo ar viņiem saistītās izmaksas ir tikai trīsdesmitā daļa no tām, kas tiek tērētas par ugunsdzēsējiem ar īstermiņa darba līgumu. Laikā, kad brīvprātīgie ugunsdzēsēji ir izsaukumā, viņiem ir tādi paši pienākumi kā profesionāļiem un viņi var būt arī brigādes vadītāji un sastādīt protokolus. Lai profesionāls ugunsdzēsējs kļūtu par brigādes vadītāju, viņam nepieciešama vismaz 15 gadu darba pieredze, brīvprātīgajam pietiek ar pieciem gadiem.