Itālija “pārorientēs” ES uz cilvēcīgumu 3
1. jūlijā līdz ar Itālijas prezidentūru Eiropas Savienības (ES) Padomē ir aizsākusies Itālijas–Latvijas–Luksemburgas trio prezidentūra. Kaut gan Roma prezidentūras izdevumiem atvēlējusi krietni mazāku summu nekā Latvija, Itālijas premjerministrs Mateo Renci šajā semestrī vēlas izdarīt ļoti daudz. Itālija savai prezidentūrai ES izvirzījusi trīs galvenās prioritātes, to mērķis ir uzlabot ES pilsoņu dzīves līmeni un attiecības ar savienību. Itālijas prezidentūras logo izraudzīts skolēnu konkursā, kurā uzvarējusi stilizēta bezdelīga – ceļojuma, cerības un brīvības simbols.
Sāk klusi un ar bažām
Romā 1. jūlijs aizritēja kā parasta darbdiena un nekas neliecināja par Itālijas prezidentūras sākšanos. Par godu šim notikumam nerīkoja svinības un nenotika citi pasākumi, plašsaziņas līdzekļi vairāk pievērsās Eiropas Parlamenta (EP) jaunā sasaukuma pirmajai plenārsēdei, bet premjers Renci vēl steidza pabeigt nākamajā dienā paredzēto prezidentūras atklāšanas runu EP, pie kuras personīgi strādāja visu nedēļu un kurā aicināja “atrast Eiropas dvēseli”. Institūta “Piepoli” sabiedriskās domas aptaujā par nedēļas svarīgākajiem notikumiem itālieši nav iekļāvuši prezidentūras sākumu starp pieciem svarīgākajiem notikumiem. Priecīgāku noti Itālijai sagādāja franču laikraksts “Le Figaro”. Tā otrdienas numura pirmo lappusi rotāja virsraksts “Mateo Renci – Eiropas jaunais elks”, un premjera preses dienests nekavējās jau no paša rīta izplatīt šo ziņu saviem 50 000 sekotājiem mikroblogošanas vietnē “Twitter”.
Mazliet vairāk pamanāmi bija neapmierinātie – Itālijas imigrantu biedrības, arodbiedrības un kreiso radikāļu organizācijas, kas apvienojušās kustībā “Pret Eiropas prezidentūru” un jau svētdien rīkoja mītiņus lielākajās Itālijas pilsētās, tostarp Romā pulcēja aptuveni 8000 dalībnieku. Arī daudzi citi Itālijas iedzīvotāji, kas nepiedalās protestos, tomēr negaida no Itālijas prezidentūras semestra īpašus rezultātus. Piemēram, “Ipsos” rīkotās uzņēmēju aptaujas rezultāti rāda, ka tikai 38% no viņiem tic, ka šajā pusgadā Itālija izmantos iespēju uzlabot valsts ekonomisko situāciju. Pat Itālijas valdība, neraugoties uz savu apņēmību, ir noraizējusies par to, ka Itālijai trāpījies “īsais semestris”, kurā iekrīt parlamenta vasaras brīvdienas un Ziemassvētki.
Kopīgi uz izaugsmi un stabilitāti
Kopīgas trio prezidentūras ES Padomē notiek kopš 2010. gada, kad stājās spēkā Lisabonas līgums. Prezidentūra tiek īstenota, sadarbojoties trim dalībvalstīm, kuras uzņemas prezidentūru viena pēc otras. Trio prezidentūras izveidotas, lai nodrošinātu padomes darba pēctecību, kā arī veicinātu resursu efektīvu izmantošanu. Katrs trio grupas loceklis pēc kārtas pilda prezidentūras pienākumus sešus mēnešus, pamatojoties uz kopīgu trio darba programmu. Šo trio prezidentūru ievada Itālija, tai 2015. gada pirmajā pusgadā sekos Latvija, bet 2015. gada otrajā pusgadā noslēgs Luksemburga.
24. jūnijā ES Vispārējo lietu padome apstiprināja Itālijas, Latvijas un Luksemburgas trio sagatavoto ES Padomes darba programmu no 2014. gada 1. jūlija līdz 2015. gada 31. decembrim. Kā kopīgus prioritāros virzienus turpmākajiem 18 mēnešiem valstis izvirzījušas ES izaugsmes un nodarbinātības veicināšanu, tostarp apgūstot digitālā tirgus sniegto potenciālu, finanšu stabilitāti eirozonā, kā arī ES globālās lomas stiprināšanu. Trio prezidentūras darba kārtībā iecerēts arī kopīgi strādāt pie ES klimata un enerģētikas politikas un migrācijas jautājumiem.
Glābs iedzīvotājus
Itālija prezidentūras semestrim piešķīrusi 68 miljonus eiro – aptuveni divas trešdaļas no tā, ko šim pašam nolūkam pēc tam tērēs Latvija. Tomēr Itālijas mērķi ir ļoti ambiciozi – šī valsts, kas bijusi viena no ES dibinātājām un vadījusi ES Padomi jau 11 reizes, vēlas pierādīt, ka, neskatoties uz savām ekonomiskajām grūtībām, joprojām spēj būt ticams un ietekmīgs līderis, kas virzīs ES uz svarīgām pārmaiņām. Itālijas prezidentūras lozungs ir “pārorientēt Eiropas ceļu” un tā vēlas strādāt pie trim galvenajām politiskajām prioritātēm.
Pirmā no tām ir izaugsme un bezdarba samazināšana kā ES “veidojošās vērtības”, jo savienība “nevar būt tikai disciplīna”. “Esam izglābuši bankas un veselas valstis,” teica Renci, “tagad ir laiks glābt iedzīvotājus un ģimenes.” Lai to īstenotu, Itālija vēlas pievērst īpašu uzmanību industriālajai politikai, kas atbalstītu tradicionālās ražošanas sektorus, kā arī digitālo ierīču un pakalpojumu tirgu.
Par otru prioritāti Itālijas valdība uzskata nepieciešamību atsvaidzināt ES pilsonības ideju, cenšoties samazināt barjeras starp ES un tās iedzīvotājiem un veicinot Eiropas sociālo un politisko integrāciju, kā arī kopīgi risinot imigrācijas jautājumus. “Vidusjūras piekraste Itālijas dienvidos ir tikai Itālijas vai ES robeža?” retoriski jautā Renci. Viņš ir vīlies līdzšinējās ES iekšlietu komisāres Sesīlijas Malmstrēmas darbā. “Kam nepieciešams ES komisārs, kas mums pasaka, lai uzņemam bēgļus? To mēs jau paši zinām, tas ir mūsu izpratnē par demokrātiju,” izteicās Itālijas premjers. Itālijas valdība gribētu sagaidīt no ES kopīgu ārējo robežu patrulēšanu, Eiropas līmenī piešķirtu bēgļa statusu, ES dalībvalstu savstarpējo solidaritāti bēgļu uzņemšanā.
Trešā prioritāte būs ES atvērtība pasaulei, ne tikai tirdzniecībā, bet arī vērtību ziņā. Īpašu uzmanību šajā reizē iecerēts pievērst Vidusjūras reģionam, tomēr neaizmirstot ne dramatisko situāciju Ukrainā, ne Sīrijā. Itālija liks akcentu uz attiecībām ar Āfriku un Āziju, kā arī centīsies paātrināt ES un ASV brīvās tirdzniecības un investīciju līguma noslēgšanu.
Kā bezdelīga
Otro reizi vēsturē (pirmoreiz šādu izvēli izdarīja Lielbritānija) prezidentūras logo izraudzīts skolēnu darbu konkursā. Konkursā piedalījās vairāki simti skolu, bet par uzvarētāju kļuva Lisones mākslas un dizaina liceja skolēnu zīmētā stilizētā bezdelīga Itālijas un Eiropas krāsās – ceļojuma, cerības un brīvības simbols. Stilizētā bezdelīga sastāv no trim galvenajiem elementiem – uz augšu vērstā knābja, kas simbolizē vēlēšanos tiekties pēc maksimālā, spārniem, kuri attēlo orientāciju, aizsardzību un cieņu, un astes, kas atšķir bezdelīgu no pārējiem putniem un simbolizē dažādību un ES moto “Vienoti daudzveidībā”.
Itālijas izglītības ministrijas valsts sekretārs Sandro Godzi, prezentējot logo, atzīmēja, ka šī bezdelīga ir kā Itālija, kas “ar paceltu galvu iziet no kompleksiem un ir gatava izmantot prezidentūras sniegtās iespējas” tieši laikā, kad “ES pārāk bieži ir krīzes simbols, kamēr tai vajadzētu atkal kļūt par iespēju simbolu”.