Itālijā lipina koalīcijas valdību 0
Pēc ieilgušām konsultācijām divas Itālijas partijas, labējā Līga un populistiskā Pieczvaigžņu kustība (M5S), vienojušās par jaunās valdības programmu un ieteikušas premjerministra amatam mazpazīstamu juristu Džuzepi Konti.
Džuzepe Konte, Florences universitātes tieslietu profesors, ir bijis Pieczvaigžņu kustības padomnieks, taču ir mazpazīstams valsts politiskajās aprindās. Pirms koalīcijas valdības virzīšanas apstiprināšanai parlamentā partijām jāvienojas par premjerministra kandidatūru ar Itālijas prezidentu Serdžo Matarellu, kurš vakar apspriedās ar parlamenta abu palātu spīkeriem. “Konte vadīs politisku valdību,” pēc tikšanās ar prezidentu Matarellu paziņoja Pieczvaigžņu kustības līderis Luidži Di Maio un Līgas vadītājs Mateo Salvīni. Pagaidām prezidents, kuram jāapstiprina nākamā premjera kandidatūra, kā arī abu partiju saskaņotā jaunās valdības programma, nav atklājis, vai piekrīt abu partiju izvēlei par labu samērā mazpazīstamajam juristam, kas specializējies administratīvajās tiesībās. Lai gan Konte ir Pieczvaigžņu kustības biedrs, viņš ir jaunpienācējs uz valsts politiskās skatuves un līdz šim nav ieņēmis nevienu vēlētu amatu. Viņam ir solīda jurista reputācija un akadēmiskā karjera, viņš bijis arī M5S līdera personīgais advokāts. Konte neilgu laiku darbojies kā mācībspēks Jeila, Ņujorkas un Kembridžas universitātē.
Cenšoties kliedēt skepsi pret nākamā premjera izvēli, Di Maio uzsvēris, ka Konte ir “viņa komandas dalībnieks, par kuru balsojuši 32% itāliešu”. Savukārt Salvīni, kas kopā ar M5S līderi iepriekš kategoriski noraidīja Matarellas ideju veidot valdību “neitrāla” premjera vadībā, pēc konsultācijām ar prezidentu norādīja, ka “visi premjerministri ir politiski”. Līgas līderis piebilda, ka abām partijām esot “skaidras idejas par ministriem”, kas saņems portfeļus Kontes vadītajā valdībā. Sagaidāms, ka jaunajā kabinetā amatus ieņems arī abu partiju līderi. Itālijas mediji vēsta, ka Di Maio pretendē uz ekonomikas ministra krēslu un plāno ieviest vienotu ienākumu mazturīgajiem. Salvīni varētu uzņemties Iekšlietu ministrijas vadību, lai īstenotu imigrācijas ievērojamu samazināšanu. Vairāk nekā 600 000 migrantu ierašanās Itālijā no Ziemeļāfrikas pēdējos četros gados veicināja pret imigrāciju vērstās Līgas popularitāti nacionālā mērogā. Sabiedriskās domas aptauja liecina, ka M5S un Līgas veidoto valdību atbalsta 60% itāliešu.
Itālijas populistiskā valdība agrāk vai vēlāk tiks uzaicināta uz ES apspriedēm Briselē, tāpat kā notika ar Alekša Cipra valdību Grieķijā un Beātas Šidlo valdību Polijā, ja tā ievēros pamata noteikumus, atzīmē izdevums “EUobserver”. Biznesa aprindas un finanšu tirgi nervozi reaģējuši uz populistiskas valdības izveidošanu, kas paredz apcirpt nodokļus par vairākiem miljardiem eiro, vairot pabalstus un piešķirt papildu finansējumu pensiju reformai. Eiropas Tautas partiju grupas vadītājs Eiroparlamentā Manfreds Vēbers brīdinājis, ka Itālijas jaunās valdības “iracionāli vai populistiski soļi var izraisīt jaunu krīzi eirozonā”.