Eiroparlamentā asa vārdu apmaiņa par Eiropas nākotni 0
Eiroparlamenta sēdē otrdien Strasbūrā izvērsās asa vārdu apmaiņa, Itālijas premjerministram Džuzepem Kontem paziņojot, ka “Eiropas Savienība ir zaudējusi kontaktu ar cilvēkiem”, bet Beļģijas deputātam Gijam Verhofstadam nodēvējot Itālijas premjeru par “marioneti”.
Itālijai pārmet ķildu ar Franciju
Itālijas valdības vadītājs, pirmo reizi uzrunājot Eiroparlamentu, atainoja Eiropas nākotni, kurā “baiļu pārņemtā ES ir ieslīgusi procedūrās un zaudējusi kontaktus ar cilvēkiem”.
Konte vainoja Eiropas Savienību par svarīgu lēmumu atlikšanu migrācijas jomā, piebilstot, ka “Eiropa nevar tikt galā ar migrāciju, balstoties uz ārkārtas lēmumiem”. Premjerministrs Konte uzrunāja Eiroparlamentu dienu pēc tam, kad intervijā izdevumam “Politico” bija paziņojis, ka Itālijas valdība grib “sapurināt” Eiropu.
Eiroparlamentārieši deva pretsparu Kontem, apsūdzot Itālijas populistisko valdību ES politisko nostādņu neievērošanā un diplomātiskas ķildas izraisīšanā ar Franciju. Eiroparlamenta prezidents un Kontes tautietis Antonio Tajani paziņoja, ka viņa pārstāvētā konservatīvā partija “Forza Italia” “neatbalsta pašreizējo (Itālijas) valdību”.
Sociālistu un demokrātu progresīvās alianses līderis Udo Bulmans noraidīja Kontes pausto kritiku, apgalvojot, ka “Itālija virzās uz politisku un ekonomisku izolāciju, mazinoties rūpniecības apjomam”.
Analītiķi atgādina, ka pēdējo reizi tas notika 1940. gadā, kad Itālija pieteica karu Francijai. Šoreiz Parīzes neapmierinātību izraisīja Itālijas valdošās koalīcijas partijas Pieczvaigžņu kustības M5S līdera un premjerministra vietnieka Luidži Di Maio tikšanās Parīzē ar “Dzelteno vestu” protesta kustības vadītājiem.
“Ko tas nozīmē? Kas ar to domāts?” jautāja Eiroparlamenta deputāts no vācu sociāldemokrātu partijas Bulmans sakarā ar Itālijas ķildu ar Franciju. Viņš piebilda, ka Itālijas otrs premjerministra vietnieks, galēji labējās partijas “Līga” vadītājs Mateo Salvini “prot atrast grēkāzi jebkurā lietā, taču viņam nav risinājuma nevienai problēmai”.
Francijas prezidents Emanuels Makrons un Itālijas prezidents Serdžo Matarella telefonsarunā apliecinājuši abu valstu attiecību svarīgumu. Abu valstu prezidenti “atgādināja, ka Francijai un Itālijai, kas kopā veidoja Eiropas Savienību, ir īpaša atbildība strādāt kopā tās aizsardzībai un atdzimšanai,” teikts paziņojumā par šo telefonsarunu.
“Attiecības starp Itāliju un Franciju ir tik stipras no vēsturiska, kulturāla un ekonomiska viedokļa, ka tās noteikti nevar tikt apšaubītas atsevišķu epizožu dēļ,” paziņojis Itālijas premjerministrs Džuzepe Konte.
Premjers Konte: “Mēs raizējamies par Eiropu”
Pēc viņa vārdiem, tie esot tikai “pārpratumi”, kas neesot sabojājuši Itālijas tēlu Eiropā. Premjerministrs Konte, jurists un Florences universitātes ekonomikas profesors, kurš pērn jūnijā tika uzaicināts ieņemt šo amatu bez piedalīšanās vēlēšanu kampaņā, vada populistisku koalīcijas valdību, kas konfliktē ar Briseli par budžeta izdevumiem un ar Parīzi migrācijas jautājumos.
Itālijas premjers, uzrunājot Eiroparlamenta deputātus Strasbūrā, savā runā apvienoja proeiropeisku retoriku un kritiku. “Šķiet, ka Eiropas projekts ir zaudējis daļu sava impulsa,” viņš teica, izsakot nožēlu par pasivitāti ekonomiskās krīzes priekšā. “Politika, ja tā kalpo tikai ekonomikai, netrāpa mērķī,” teica Konte. Tā kā Itālija pēdējos gados ir bijusi pirmā valsts, caur kuru desmitiem tūkstošu migrantu ieradās ES, viņš atzīmēja, ka migrācija ir strīda ābols vēlētājiem Eiropā, kur pieaug populisms.
“Mēs nevaram turpināt tikt galā ar migrantu plūsmām, veicot virkni ārkārtas pasākumu,” uzstāja Konte.
Viņaprāt, ES vajadzīga “strukturāla pieeja stabilam un efektīvam risinājumam, ieskaitot mehānismu, kas piespiestu ES valstis sadalīt migrantu slogu. Eiropas Tautas partijas grupas vadītājs Manfrēds Vēbers uz to atbildēja, ka Eiroparlaments atbalsta taisnīgāku un efektīvāku patvēruma politiku, kas nodrošinātu lielāku solidaritāti un izbeigtu prasību iesniegt patvēruma pieteikumu pirmajā ES valstī, kurā patvēruma pretendents ieradies.
“Itālija nav izolēta,” uzrunā Eiroparlamentā apgalvoja premjerministrs Konte, piebilstot, ka Roma “nav atteikusies no sava viedokļa paušanas pat tad, ja sakāmais bijis nepatīkams”. Lai gan viņa vadītās koalīcijas partijas ir eiroskeptiskas, Konte noraida pieņēmumu, ka viņa valdība būtu preteiropeiska.
Viņaprāt, “iestāšanās pret valdošo eliti un pārmaiņu īstenošana nenozīmē vēršanos pret ES”. “Gluži otrādi, mēs raizējamies par Eiropu un gribam, lai tā kļūtu tuvāka cilvēku vajadzībām,” apgalvoja Itālijas premjerministrs, uzsverot, ka “tieši krīzes brīžos ir jāsapurinās, atkal jātiek uz kājām un jāsāk no jauna”.
“Ja mēs kopīgi nemeklējam problēmu risinājumus, mēs riskējam sagraut Eiropas Savienības arhitektūru,” uzskata Itālijas premjerministrs Džuzepe Konte, piebilstot, ka viņa valdība “nemet izaicinājumu Eiropai, bet grib dot tai grūdienu, lai atjaunotu”.