Itālijā drošāk nekā Baltijā
 0

Jaunākie ES statistikas pārvaldes “Eurostat” dati apgāž līdz šim valdošos stereotipus par Itāliju kā mafijas, karstasinīgu iedzīvotāju un noziedznieku zemi, jo beidzamajos gados dzīve Itālijas pilsētās ir kļuvusi daudz drošāka un tiek izdarīts mazāk noziegumu nekā kaimiņvalstīs, bet pārpildītajos cietumos sēž trīsreiz mazāk iedzīvotāju nekā Latvijā. 


Reklāma
Reklāma

 

Mazāk noziegumu nekā Vācijā

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

“Eurostat” dati liecina, ka no 2006. līdz 2009. gadam Eiropas Savienībā ir samazinājušies visu veidu noziegumi, izņemot zādzības dzīvokļos. Kopējais noziegumu skaits sarucis par septiņiem procentiem, bet nozagto automašīnu skaits samazinājies par vairāk nekā 20 procentiem. Itālija, neskatoties uz savu karstasinīgo reputāciju, ir tikai 21. vietā Eiropā pēc slepkavību skaita, kamēr šķietami mierīgajā Somijā ir divreiz vairāk slepkavu nekā Itālijā, nemaz nerunājot par Lietuvu un Igauniju, kas izrādījušās dzīvībai bīstamākās valstis ES.

Visdrošākās ES valstis, pēc statistikas datiem, ir Austrija un Slovēnija, bet Vācijā katru gadu pavisam tiek pastrādāti 6 miljoni noziegumu. Vācijā ir aptuveni 80 miljoni iedzīvotāju, Itālijā – 60 miljoni, taču par ceturtdaļu mazāks iedzīvotāju skaits gadā pastrādā kopā 2,6 miljonus noziegumu – divreiz mazāk nekā vācieši.

CITI ŠOBRĪD LASA

Itālis Andželo, kas jau vairākus gadus dzīvo Vācijā, nepiekrīt statistikas datu radītajam iespaidam. “Vācijā jūtos droši un redzu, cik efektīvs ir vietējās policijas darbs.

 

Manuprāt, datus par noziegumu skaitu neprecīzus padara apstāklis, ka Itālijas iedzīvotāji par daudziem noziegumiem nemaz neziņo policijai, jo uzskata tās par veltām pūlēm un netic, ka kaut kas tiks darīts lietas labā. Paskatoties datus, kas visbiežāk skar iedzīvotāju ikdienu – zādzības dzīvokļos vai nozagtas automašīnas, redzam, ka Itālijas rādītāji ir daudz sliktāki nekā Vācijā.

 

Statistika salīdzina arī galvaspilsētas – Berlīni un Romu. Protams, Roma ir samērā mierīga pilsēta un šajā ziņā pārspēj Berlīni, bet ja salīdzinātu ar Neapoli, Palermo vai kaut ar Milānu?”

 

Killeru pilsēta – Viļņa, cietumu valsts – Latvija

Galvaspilsētu statistikā visbēdīgākā izskatās Viļņa, kur notiek visvairāk slepkavību – 7,09 uz katriem 
100 000 iedzīvotājiem gadā. Slepkavu pilsēta ir arī Brisele, tur no katriem 100 000 iedzīvotājiem tiek noslepkavoti 3,09, tālāk Parīze, Amterdama, Londona un Berlīne. Romā risks tikt noslepkavotam ir neliels, jo te tiek izdarīta viena slepkavība uz 100 000 iedzīvotāju.

Pārsteidzoša ir arī ieslodzīto skaita statistika. Itālija, kur bieži tiek runāts par pārpildīto cietumu problēmām, ir uzskaites lejasdaļā ar mazāk nekā 100 ieslodzīto uz katriem 100 000 iedzīvotājiem. Pavisam tālu no līderes Latvijas, kur, pēc “Eurostat” datiem, ir 300 ieslodzīto uz 100 000 iedzīvotājiem. Lielbritānijā šis rādītājs ir 200, Vācijas un Francijas dati ir līdzīgi Itālijai.

 

Vai latvietes Itālijā jūtas droši?

Baiba Bankava ceturto gadu dzīvo Sicīlijā, salas otrajā lielākajā pilsētā Katānijā. Viņa uzskata: “Katrā lielākā pilsētā, vai tā būtu Rīga vai Katānija, ir rajoni, kuros bez vajadzības cenšos neuzturēties, taču visumā jāsaka, ka tālu aiz Itālijas robežām izslavētā Sicīlijas mafija ir mīts un tūristiem tur noteikti neuzbruks. Ir jābūt uzmanīgam un jāievēro elementāri noteikumi, lai izvairītos no nepatīkamām situācijām, piemēram, soma jātur aizvērta, vērtīgas lietas mašīnā jāglabā neredzamā vietā vai jāņem līdzi, veikalā jāpārbauda izdotais atlikums, sievietēm nevajadzētu ģērbties pārāk izaicinoši. Bet vispār sicīlieši ir ļoti atvērti un atsaucīgi cilvēki.

Reklāma
Reklāma

 

Pieļauju, ka krīzes ietekmē Latvijā varētu būt augstāks noziedzības līmenis nekā Itālijā, vismaz Latvijā par to vairāk runā plašsaziņas līdzekļi; te, Sicīlijā, nav tādu raidījumu, kas sniegtu ieskatu par kriminālo situāciju valstī vai reğionā. Nedomāju arī, ka dzīve Sicīlijā būtu bīstamāka nekā Itālijā kopumā.”

 

Jolanta Freimane-Scotti dzīvo Itālijas ziemeļos. “Milānā, Komo un citās Ziemeļitālijas pilsētās jūtos drošāk nekā Latvijā. Iespējams, ir atšķirības pa rajoniem, manējais ir drošs. Domāju, ka kopumā Itālijas ziemeļos ir drošāk nekā dienvidos. Latvijā, konkrēti Jelgavā, beidzamajā laikā notiek visādas nesmukas lietas – izmūk kāds cietumnieks, uz ielas uzbrūk sirmgalvjiem, ielaužas dzīvokļos… Man grūti pateikt, kur augstāks noziedzības līmenis – Latvijā vai Itālijā, kopējā situācija šķiet līdzīga.”

Tautietēm nepiekrīt Anita Gaigalniece Apūlijas reğiona Viestes pilsētiņā: “Es jūtos drošāk Latvijā. Neesmu interesējusies, kurā valstī ir lielāka noziedzība, bet domāju, ka Itālija pārspēj Latviju. Te gandrīz katru dienu notiek briesmu lietas, pietiek paklausīties ziņas. Visā Itālijā katru dienu rodas nepatīkamas situācijas, un arī Viestē nav drošāk. Kad atbraucu šeit dzīvot, sākumā domāju tikai labu, ka cilvēki te ir smaidīgi un sirsnīgi, bet desmit gados mani labie iespaidi ir pagaisuši. Manā apvidū man ir gadījies saskarties ar sliktiem cilvēkiem – liekuļiem un apmelotājiem.”

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.