Itālieši pērk mājas aiz valsts robežām 0
Neraugoties uz to, ka Itālijas pilsoņiem ir jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis arī par tiem īpašumiem, kas atrodas ārpus valsts, itālieši aizvien biežāk iegādājas dzīvokļus ārzemēs.
Beidzamo piecu gadu laikā Itālijas iekšējais nekustamo īpašumu tirgus sarucis par ceturtdaļu, bet ārzemēs iegādāto īpašumu skaits pieaudzis par 20%. Tiek prognozēts, ka šogad itālieši ārpus savas valsts iegādāsies 42 000 dzīvokļu. Iecienītākās valstis mājokļu iegādei ir ASV un Šveice, ja dzīvoklis tiek pirkts kā augstvērtīgs ieguldījums, bet lētāku iespēju meklētāji izvēlas Spāniju un aizvien biežāk arī Urugvaju.
Pašu mājās – nedroši un dārgi
Itālijas ilgstošais ekonomiskās stabilitātes trūkums un vietējā tūrisma tirgus dārdzība ir galvenie iemesli, kas pamudina itāliešu ģimenes ieguldīt savus ietaupījumus nekustamajos īpašumos citās valstīs. Pēc Itālijas neatkarīgā studiju un pētījumu centra “Nekustamo īpašumu scenāriji” (NĪS) datiem, aizvadītajā gadā Itālijas pilsoņi ārzemēs iegādājās par 13% vairāk nekustamo īpašumu nekā 2011. gadā. Arī šogad interese turpina palielināties, gan vairs ne tik strauji – par 5,5%. Pērn itālieši ārzemēs iegādājās 39 800 nekustamos īpašumus, šī gada prognoze ir 42 000 pirkumu, salīdzinājumam – pirms desmit gadiem itālieši citās valstīs nopirka 15 100 mājokļus.
No šī gada jūlija Itālijas pilsoņiem un Itālijā pastāvīgi dzīvojošajiem ārzemniekiem jāmaksā pirms diviem gadiem ieviestais ārvalstu nekustamo īpašumu nodoklis (ĀNĪN) 0,76% apmērā no īpašuma vērtības. Pēc NĪS prezidenta Mario Breļjas novērojumiem, pat šis nodoklis nav samazinājis itāliešu vēlmi iegādāties dzīvokli citās valstīs, taču ir pastiprinājis interesi par šo valstu nodokļu sistēmu, jo no ĀNĪN ir iespējams atskaitīt otrā valstī nomaksātos nekustamo īpašumu nodokļus.
57 gadus vecais Lorenco no Milānas atzīst: “Es domāju, ka dzīvoklis ārzemēs ir vislabākais ieguldījumu veids. Itālijā pirkt dzīvokli nav izdevīgi, tas ir dārgi un jāmaksā pārāk daudz nodokļu. Labākais risinājums, manuprāt, kam ir tāda iespēja, ir dzīvot īrētā dzīvoklī Itālijā, bet pēc tam, sasniedzot pensijas vecumu, iegādāties dzīvokli kaut kur Dienvidamerikā, kur mitekļi ir patiešām lēti, un baudīt savas vecumdienas bez rūpēm tur. Es gatavojos tā darīt un nevaru vien sagaidīt brīdi, kad varēšu dzīvot bez raizēm.”
Itāliešu pirkumu vidējā cena ir 130 000 eiro, nedaudz mazāk nekā iepriekšējos gados, taču atšķirības starp dažādiem iegādātajiem mitekļiem ir ļoti lielas. Lētākie nopirktie dzīvokļi ir maksājuši ap 70 000 eiro, dārgākie – vairākus miljonus.
Ņujorkā vai Lugāno?
Vislabprātāk itālieši iegādājas dzīvokļus Šveicē, Spānijā un ASV. Lielākā daļa ASV nopirkto dzīvokļu atrodas Ņujorkā. Tie tiek pirkti galvenokārt kā augstas klases investīcijas, un priekšroka tiek dota maziem dzīvokļiem pilsētas labākajos rajonos, kaut gan palielinās interese arī par Bruklinu, kur nekustamo īpašumu cenas pašlaik aug. Arī Maiami itālieši šogad jau ir iegādājušies aptuveni tūkstoti dzīvokļu, izvēloties galvenokārt prestižo piekrastes rajonu. Nemainīgi saglabājas interese arī par citām lielajām pilsētām – Čikāgu, Bostonu, Sanfrancisko.
Itāļus interesē arī Londona, kas ir viena no retajām Eiropas pilsētām, kurā neizjūt ekonomisko krīzi nekustamo īpašumu tirgū – pēdējo divu gadu laikā dzīvokļu cenas pilsētas centrālajās daļās pieaugušas par 10%. Lielākā daļa no itāliešu pirkumiem Lielbritānijā atrodas tieši Londonā, galvenokārt tās prestižākajos rajonos – Čelsijā, Dienvidkensingtonā un Belgrāvijā.
Savukārt investīcijas Francijā samazinās, kaut gan nelieli dzīvokļi Parīzes centrālajā zonā joprojām ir cieņā. Tikmēr Šveices nekustamo īpašumu tirgus pašlaik strādā ļoti veiksmīgi, un arī itāliešu pirkumi tajā pieaug. Vislielākā interese itāliešiem ir par īpašumiem Lugāno, kurus pērk galvenokārt netālās Lombardijas iedzīvotāji.
Spāniju visvairāk iecienījuši zemo cenu darījumu mednieki, jo Spānijā šobrīd iespējams atrast ļoti izdevīgus piedāvājumus ar atlaidēm ap 40% no agrākās cenas. Izdevīgākie darījumi koncentrējas valsts dienvidu piekrastē.
No Dienvidamerikas valstīm Itālijas pilsoņi jo-projām labprāt pērk īpašumus Brazīlijā, kaut arī izplatīto drošības problēmu dēļ šajā valstī investīcijas koncentrējas atsevišķos mierīgākajos reģionos – valsts ziemeļaustrumos un dienvidos. Palielinās interese par Urugvaju, īpaši par tās svarīgāko tūrisma centru Punta del Este.