Itālieši izdzīvošanas režīmā: karantīnas ievērošanu pārrauga Itālijas armijas karavīri 0
Divas nedēļas pēc skolu slēgšanas un divpadsmit dienas pēc stingru ierobežojumu pieņemšanas Itālijas cīņa ar jaunā koronavīrusa izplatību valstī vēl nav devusi gaidītos rezultātus, un zinātnieki spriež par nepieciešamību pagarināt noteiktos ierobežojumus. Itālija svētdien, 22.martā, paziņoja par 651 jaunu nāves gadījumu no koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19, līdz ar to kopējais mirušo skaits pieaudzis līdz 5476.
Slēdz visas nebūtiskās ražotnes
Cenšoties palēnināt “Covid-19” izplatību, Itālijā tiks slēgtas visas nebūtiskās ražotnes, nedēļas nogalē paziņoja Itālijas premjerministrs Džuzepe Konte.
Tomēr lielveikali, bankas, pasta kantori un aptiekas turpinās darbu, norādīja premjers, nodēvējot “Covid-19” par lielāko krīzi kopš Otrā pasaules kara.
Pēc Ķīnas, kur saslimstība ar “Covid-19” pamatā apturēta, Itālija kļuvusi par koronavīrusa uzliesmojuma centru. Kopējais upuru skaits Itālijā ir pieaudzis līdz 4825, un tie ir 38,3% no pasaules kopējā “Covid-19” upuru skaita. Apstiprināto inficēšanās gadījumu skaits Itālijā sasniedzis 53 578.
Lombardijas reģiona prezidents Atilio Fontana paziņoja, ka reģionā tiks pastiprināti karantīnas pasākumi. Visi uzņēmumi lūgti pārtraukt darbu, izņemot tos, kas sniedz būtiskus pakalpojumus.
Itālija ar 60 miljoniem iedzīvotāju dzīvo karantīnas režīmā kopš 12. marta, kad tika aizliegta pulcēšanās sabiedriskās vietās un slēgti vairākums veikalu. Pakāpeniski ierobežojošie pasākumi ir pastiprināti, taču Itālijas ziemeļu reģionu politiķi vēlas vēl striktākus mērus. “Covid-19” smagi piemeklētajos ziemeļos armijai nākas pārvest zārkus no Bergamo uz citām Itālijas pilsētām, jo Bergamo vairs nespēj apglabāt visus mirušos. Nedēļas nogalē tika pārvesti 70 zārki, lai mirušos varētu kremēt citā Itālijas reģionā, vēstīja ziņu aģentūra “Ansa”. “Mēs ceram, ka drīz redzēsim gaismu tuneļa galā, bet pagaidām mēs to neredzam,” sacīja Bergamo mērs.
Mirušo skaits attiecībā pret apstiprināto inficēto gadījumu skaitu Itālijā ir ļoti liels, kam varētu būt vairāki iemesli. Itālijā ir daudz gados vecu cilvēku un vairums mirušo ir seniori, kam bija arī citas saslimšanas. Salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, Itālijā daudz vecu cilvēku dzīvo kopā ar saviem bērniem un mazbērniem vai arī aktīvāk iesaistās viņu dzīvēs, tādēļ, iespējams, viņi inficējas vieglāk.
Daudzi iedzīvotāji turpina pārvietoties
Itālijas iedzīvotāji iztur šo laiku, paliekot mājās, meklējot radošu pieeju ikdienas vajadzību nodrošināšanai un izrādot solidaritāti. Raizes par vīrusu liek itāliešiem aizmirst politisko uzskatu atšķirības un vienoties patriotismā. Neskatoties uz stingrajiem ierobežojošajiem pasākumiem, koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 gadījumu skaits Itālijā turpina pieaugt. Valsts zinātnieki lēš, ka situācijas uzlabojumam vajadzētu parādīties mēneša laikā, taču tikai tad, ja iedzīvotāji tiešām ievēros noteiktās prasības. Presē izskan viedokļi par nepieciešamību pastiprināt un pagarināt ierobežojumus, tostarp tiek pieļauts, ka Itālijas skolēni šajā mācību gadā skolas solos varētu vairs neatgriezties.
Lielākā daļa Itālijas iedzīvotāju šo laiku pavada mājās, kuras atstāt atļauts tikai dažu neatliekamu iemeslu dēļ. Par ierobežojumu pārkāpšanu paredzēts naudas sods vai cietumsods līdz divpadsmit mēnešiem. Pēdējais var tikt piemērots gadījumos, ja cilvēks, kam noteikta karantīna, to pārkāpj un melo par savu atrašanos karantīnā. Izejot no mājas, vienmēr jāņem līdzi veidlapa, kurā norādīts pārvietošanās iemesls. Noteikumu ievērošanu kontrolē policija, kas kopš ierobežojumu ieviešanas jau pārbaudījusi 1,25 miljonus cilvēku, no kuriem 35 tūkstoši atzīti par pārkāpējiem. Lombardijas gubernatora vietnieks Fabricio Sala paziņojis, ka mobilo sakaru operatoru dati liecina – 40% iedzīvotāju joprojām turpina pārvietoties, un tas ir pārāk daudz.
Aiztur mīlniekus un skolotājas
Raksta autores – Romas iedzīvotājas – pieredze liecina, ka, noejot lejā uz piemājas pārtikas veikalu, policijas pārbaudes nav gadījies piedzīvot. Pat izbraucot ar personīgo auto uz vairākus kilometrus attālu slimnīcu, neviens neapturēja transportlīdzekli, lai noskaidrotu brauciena iemeslu, tomēr ielās policija ir redzama, un ir gadījies vērot, ka automašīnas vai gājēji tiek pārbaudīti. Sociālie tīkli un prese vēsta par neparastākiem gadījumiem, piemēram, kāds jauneklis naktī devies pie savas mīļotās, ar kuru bija sastrīdējies, lai salīgtu mieru, bet policija viņa motīvus neuzskatīja par pietiekami nozīmīgiem un nelaimīgo mīlnieku aizturēja.
Desmit Invorio pilsētiņas sākumskolas skolotājas apsūdzētas par neatļautu pulcēšanos, jo bija noorganizējušas skolas ārpusē tikšanos ar klašu vecāku pārstāvjiem, lai nodotu viņiem mācību materiālus. Milānā aizturēti pieci jaunieši, kuri aiz garlaicības karājušies simtgadīga koka zaros.
Dievkalpojumi uz jumta
Parasti tik sabiedrisko itāliešu savstarpējā saskarsme šobrīd ir ļoti ierobežota. Saziņai un atbalstam plaši tiek izmantoti sociālie tīkli, piemēram, “Facebook” vietnē ir saradušās daudzas jaunas interešu grupas kā “Io resto a casa” (“Es palieku mājās”), kur tūkstošiem savstarpēji nepazīstamu Itālijas iedzīvotāju viens otram kavē laiku, palīdz ar padomu un uzmundrina. Ja kāds no grupas biedriem paziņo, ka viņam ir dzimšanas diena, saņem milzīgu daudzumu virtuālu apsveikumu. Pilsētās par saziņas līdzekli ir kļuvuši arī balkoni.
No balkona ir iespējams ne tikai uzsaukt sveicienu kaimiņam, bet arī kopīgi padziedāt. Šāda sadziedāšanās daudzās Itālijas pilsētās jau kļuvusi par ikvakara tradīciju, un plašsaziņas līdzekļi izplata aicinājumus noteiktā laikā vienoties kopīgā valsts himnas dziedāšanā vai aplausos medicīnas darbiniekiem. Ja kādam no kaimiņiem ir svētki, arī apkārtējo namu iedzīvotāji pievienojas ar apsveikuma plakātiem, rotājumiem un mūziku.
Katoliskajā Itālijā arī baznīcas komunicē līdzīgi, pieaug draudžu sociālo tīklu aktivitātes, arī dievkalpojumi tiek pārraidīti tiešraidē internetā. Kāda no Romas nomales baznīcām viena no pirmajām atrada oriğinālu veidu, kā vēl vairāk iesaistīt tuvējos namos dzīvojošos ticīgos dievkalpojuma norisē – mise tika pārcelta uz baznīcas jumta terasi, no kuras tā ar skaļruņu palīdzību bijusi labi dzirdama plašā apkārtnē, un uz balkoniem iznākušajiem cilvēkiem bija iespēja tajā piedalīties, kaut arī no attāluma.
Taksometrā bez maksas
Grupa Romas taksometru šoferu, kuri vīrusa dēļ ir praktiski palikuši bez darba, nolēmuši par brīvu piedāvāt savus pakalpojumus galvaspilsētas ārstiem. Taksometru pakalpojumi pilsētā nav aizliegti, taču pārvietošanās ierobežojumu un inficēšanās baiļu rdēļ tos neizmanto gandrīz neviens. Tāpēc šoferi vienojušies dīkstāves vietā piedāvāt bezmaksas pakalpojumus pilsētas ārstiem, kuriem nepieciešams nokļūt slimnīcā vai atgriezties no tās.
Šī ierosme ir tikai viens no daudziem veidiem, kā Itālijas iedzīvotāji šajā grūtajā brīdī cenšas palīdzēt viens otram. Dažādas labdarības organizācijas, kā arī atsevišķas privātpersonas organizē palīdzību tiem līdzcilvēkiem, kuri karantīnas vai citu iemeslu dēļ nevar aiziet pēc pārtikas vai uz aptieku. Iedzīvotāji, kuri parasti izīrē istabu vai dzīvokli tūristiem, tagad bez atlīdzības izmitina medicīnas personālu vai grūtībās nonākušos tautiešus.
Zem viena karoga
Itālijas laikraksts “La Repubblica” nonācis pie secinājuma, ka šajā laikā ir teju neiespējami izveidot politisko partiju piekritēju sadalījumu Itālijā. Politikas jautājumi ir atvirzījušies otrajā plānā, visi itālieši šobrīd uztraucas par vienu un to pašu jautājumu – koronavīrusu. 95% valsts iedzīvotāju, ko aptaujājis politisko pētījumu institūts “Demos”, atbildējuši, ka ir “ļoti” vai “diezgan” noraizējušies par koronavīrusa izplatību valstī. Un kopīgais “ienaidnieks” ir radījis sen neredzētu vienotības sajūtu valsts līmenī – 71% aptaujāto izteica atbalstu Džuzepes Kontes vadītajai valdībai. Tik liels atbalsts Ministru kabinetam Itālijā beidzamajos desmit gados nav bijis vēl nekad.
Itālieši saprot, ka vienota rīcība valsts līmenī ir būtiska ārkārtas situācijas atrisināšanai. Un gandrīz visi “Demos” aptaujātie ir novērtējuši vadības darbību 10 baļļu sistēmā ar 6 vai vairāk. Līdzīgu vērtējumu saņēmušas arī citas iesaistītās valsts institūcijas, piemēram, veselības aprūpes sistēma, Civilās aizsardzības dienests, arī reğionu pārvaldes. Itālijas iedzīvotāji pozitīvi novērtējuši arī plašsaziņas līdzekļu darbību, vai tie būtu valsts televīzijas kanāli vai privāti preses izdevumi.
Šajā cīņā par izdzīvošanu Itālija ir pamesta viena, domā vairākums iedzīvotāju, paužot uzskatu, ka citu Eiropas valstu valdību un arī ES iestāžu pieņemtie lēmumi ir bijuši mazāk efektīvi nekā Kontes vadītā Ministru kabineta darbība. Itāliešu uzticēšanās ES ir nokritusies zem 30%, kas ir zemākais rādītājs daudzu gadu laikā. Tikai trešdaļa Itālijas iedzīvotāju uzskata, ka ES iestāžu rīcība beidzamā mēneša laikā ir bijusi atbilstoša ārkārtas situācijas attīstībai.
Avīze “La Repubblica” raksta: “Koronavīruss Itālijā ir radījis bailes, neskaitot daudzos upurus. Bet ir atnesis arī negaidītu rezultātu, atjaunojot valsts vienotību. Vienotību starp itāliešiem un vienotību ap valdību un valsts iestādēm. Lai sargātu savas un mūsu dzīvības. Vieni paši, ņemot vērā, ka citas Eiropas valstis ir skatījušās uz otru pusi. Līdz vakardienai, līdz brīdim, kamēr vīruss pārkāpis arī viņu robežas. Mēs ceram, ka koronavīrusa izplatība Eiropā tiks apturēta. Un ka kopīgās raizes palīdzēs atjaunot eiropiešu kopības sajūtu, līdzīgi kā tas ir noticis Itālijā valsts līmenī.