Iegādājoties patronas, jāskatās, kādam mērķim tās radītas. Šīs ir paredzētas medībām.
Iegādājoties patronas, jāskatās, kādam mērķim tās radītas. Šīs ir paredzētas medībām.
Foto: Linda Dombrovska

Medību kalibri. It kā garais, tomēr mazais .22 LR 0

Maziņš, tomēr nāvējošs – .22 LR ir kalibrs, kas izmantots četrdesmitā ASV prezidenta Ronalda Reigana slepkavības mēģinājumā, tāpat ar šo kalibru nogalināts ASV prezidenta kandidāts Roberts Kenedijs. Runā pat, ka ar šo kalibru ASV tiek nogalināti vairāk cilvēku nekā ar jebkuru citu, kā arī tiek lēsts, ka šis ir slepkavu mīļākais kalibrs.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Krievi nobijušies: izskanējis aicinājums visiem gatavoties pilnīgai mobilizācijai, lai “stātos pretī Rietumiem” 73
Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Lasīt citas ziņas

Tiem, kas turējuši rokā šī kalibra patronu, varētu likties, ko gan tāda maza lodīte spēj nodarīt, bet, pareizi izmantota, tā var nodarīt lielu postu. Pilnā vārdā šo kalibru sauc par .22 Long Rifle (garš vītņstobrs), metriskās mērvienībās šo kalibru var apzīmēt kā 5.6x15mmR. Varētu teikt, ka šis pasaulē ir vispopulārākais un visplašāk pārstāvētais kalibrs, tādēļ arī tieši ar šo kalibru ticis piedzīvots visvairāk nelaimes gadījumu. Nevis tādēļ, ka ar to būtu ērtāk, vieglāk vai labāk nogalināt, bet gan tādēļ, ka tik ļoti daudziem cilvēkiem pieder šī kalibra ieroči. .22 LR ir mazkalibra apmales kapseles kalibrs, ko izmanto vītņstobru šautenēm, pistolēm, revolveriem, automātiskajiem ieročiem, šī kalibra lodes pielāgotas arī gludstobriem.

Mūsdienās to izmanto kā treniņiem, sacensībām, tā arī mazo medījamo dzīvnieku medībām. Kalibrs tika radīts 1887. gadā. Tas ietilpst .22 kalibru grupā, kas sastāv no .22 Short, .22 Long, kā arī .22 ExtraLong kalibriem. Šis kalibrs izceļas ar zemu cenu un niecīgu atsitienu, salīdzinoši klusu šāvienu, to izmanto kā armija, tā arī mednieki. Turklāt šī kalibra patronas tiek piedāvātas ļoti plašā klāstā – no 1,3 līdz 3,9 gramiem. Kalibra lodes ātrums ir no 175 līdz 533 m/s atkarībā no ražotāja un lodes svara. Pasaulē šo kalibru bieži izmanto iesācēju apmācībai tieši tādēļ, ka tam nav atsitiena un tas ir ļoti lēts. Tiek lēsts, ka pasaulē katru gadu tiek saražoti no 2 līdz 2,5 miljardiem patronu.

Rādītāji

CITI ŠOBRĪD LASA

Kalibra rādītāji ir atkarīgi no vairākiem faktoriem. Svarīgs ir stobra garums, kā arī ieroča sistēma, piemēram, rādītāji būs atšķirīgi, šaujot ar aizslēga tipa ieroci vai pusautomātisko ieroci. Kalibra lode ir efektīva līdz 140 metriem, lai gan praktiski šis attālums būs mazāks. Šaujot tālāk par 140 metriem, būs grūti kompensēt lodes kritumu. Tuvās distancēs kalibra precizitāte ir laba, bet ne izcila.

Daudz kas ir atkarīgs arī no ražotāja. Ja ierocis piešauts 91 metrā (100 jardos), standarta trajektorijā šī kalibra 2,6 gramu lode 46 metros lidos par 0,69 cm augstāk, bet 140 metros tai būs 27 centimetru kritums. Iesaka šo kalibru piešaut 69 metros, lai efektīvi varētu medīt mazos medījamos dzīvniekus. Visparastākais šī kalibra vītnes solis ir 406 mm (1:16 collas), kā arī stobram parasti ir sešas vītnes. Literatūrā tiek minēts, ka šo kalibru var izmantot, šaujot mazos medījamos dzīvniekus līdz pat šakāļa izmēram, lai gan, pareizi trāpot, ar to var nogalināt arī stirnu vai neliela auguma briedi.

Tomēr lielāko medījamo dzīvnieku iegūšanai neiesaka lietot šo kalibru, jo tā lodei nepietiek jaudas, lai nogalinātu ātri un humāni. Lielākais medījamais dzīvnieks, kas ar šo kalibru iegūts, ir 1953. gadā nomedītais grizlilācis. Tā kā kalibra lode nav diez cik jaudīga, nereti nenovērtē šī kalibra bīstamību. .22 LR lode var nodarīt ievērojamus bojājumus. Pat lidojot 370 metrus, lode saglabā ātrumu, kas ir 150 m/s. Šī kalibra lodes rikošetē biežāk nekā jaudīgāki kalibri, jo svina lode bez apvalka, kas lido ar vidēju ātrumu, drīzāk atlēks no konkrētām virsmām, nevis iekļūs mērķī. Attiecīgā leņķī izšauta, .22 LR lode var atlēkt arī no ūdens virsmas, un tādējādi var tikt ievainots cilvēks vai sašauts kāds objekts, kas atrodas vairāku simtu metru attālumā. .22 LR kalibra lodes tiek lielākoties ražotas no svina, jo bezsvina versija pagaidām vēl nav izgudrota, un tā ir vislielākā problēma, ja runā par atteikšanos no svina tuvākā vai tālākā nākotnē.

Lietojums

Mūsdienās šo kalibru izmanto mazo medījamo dzīvnieku medībām, sporta šaušanai, plinkingam, kā arī vienkārši treniņiem. Šo kalibru izmanto arī dažādos sporta veidos – biatlonā, dažās benchrest disciplīnās, metāla siluetu šaušanā, 4H šaušanas pasākumos, kā arī vairākās olimpisko spēļu šaušanas disciplīnās. Labas kvalitātes apmales kapseles munīcija var būt pat ļoti precīza.

Reklāma
Reklāma

Neskatoties uz vairākiem plusiem, lielākais šīs patronas mīnuss tomēr ir mazā jauda, tādēļ Latvijas apstākļos medībās to var izmantot, šaujot vārnas, žagatas un, tēmējot galvā, var nogalināt arī zaķi vai lapsu. Tomēr jārēķinās, ar mazkalibra ieroci pieļaujot vismazāko kļūdu, dzīvnieks var tikt ievainots un pakļauts nevajadzīgām ciešanām. Ar trāpījumu galvā var nomedīt arī bebru, bet, trāpot tam rumpī, dzīvnieks paspēs aizmukt un nobeigsies kādā alā mokošā un lēnā nāvē. Runājot par aizsardzību, šo neuzskata par efektīvu kalibru, tomēr mazas un vieglas pistoles var ļoti labi noslēpt. Šo kalibru reizumis izmanto arī policija un militārie snaiperi, bet to galvenokārt lieto pilsētu apstākļos, jo kalibrs ir efektīvs īsās distancēs.

Izraēlas militāristi šo kalibru izmantoja, lai pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados apspiestu sacelšanās, tomēr mūsdienās to lieto daudz retāk, jo kalibrs izrādījies daudz nāvējošāks, nekā sākumā domāts.

.22 LR lodes iedala četrās kategorijās pēc ātruma:
• zemskaņas (subsonic) lodes, ko izmanto sacensībām ar ātrumu, kas ir mazāks par 335 m/s,
• standarta ātruma lodes – 340 līdz 345 m/s,
• paaugstināta ātruma lodes – 365 līdz 400 m/s,
• hiperātruma vai ultraātruma lodes, kas lido ātrāk nekā 425 m/s.

Latvijas apstākļos šo kalibru izmanto, šaujot skrejošo mežacūku 35 metros jauniešu un sieviešu konkurencē. Ar to šaut ir vieglāk nekā ar 12. kalibra gludstobra ieroci, kā arī treniņiem munīcija ir lētāka. Tāpat daudzi izmanto šo kalibru bebru medībām, jo šaušanas attālums ir neliels un precīzs trāpījums galvā dzīvnieku ātri nogalina, lai gan trofeja tiek sabojāta. Šaujot mazliet tālākās distancēs, jāņem vērā, ka šo mazo lodīti samērā būtiski ietekmēs vējš.

Ja runājam par enerģiju, te daži skaitļi salīdzināšanai: 2,6 gramu lodes enerģija stobra galā ir 178 džouli, 1,9 gramu lodei, kas lido ar 500 m/s, enerģija ir 259 džouli. Ja salīdzina ar lielajiem kalibriem, enerģija varētu šķist niecīga, tomēr tik un tā šī lode var nodarīt neticami lielu postu. Tāpat jāatceras, ka Latvijā šī kalibra ieročiem nav atļauts izmantot skaņas slāpētājus. Tomēr, aprīkojot mazkalibra šauteni ar optisko tēmēkli, to var ļoti efektīvi izmantot treniņiem, jo šaušana notiek kā ar lielo medību karabīni, tomēr gan ieroča, gan arī munīcijas izmaksas būs samērā mazas.
Vairāk par kalibriem lasiet šeit

Vairāk lasiet žurnāla Medības janvāra numurā

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.