Cilvēki nav izbraukuši no Latvijas, bet viņi saņem brīdinājumu, ka 10 dienas jāatrodas pašizolācijā 14
Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Latvijas pierobežas iedzīvotāji ir pārsteigti, ik pa laikam saņemot brīdinājuma īsziņas no Lietuvas mobilā operatora, ka viņiem ir jāievēro 10 dienu pašizolācija, kaut gan kaimiņvalstī nav kāja sperta. Lietuva, kā zināms, ir iekļauta to valstu sarakstā, kur joprojām ir augsta saslimstība ar Covid-19 un no kurienes atgriežoties pašizolācija ir obligāta.
“Arī man bija atsūtīts brīdinājums par pašizolāciju. Ir cilvēki, kas interesējas pašvaldībā, kā tagad jārīkojas, īpaši vecāka gadagājuma. Viņi domā, ka patiešām jāsēž mājās un nekur nevar doties, jo pretējā gadījumā būšot nepatikšanas. Tiesa, daļa cilvēku tam nepievērš uzmanību, jo saprot, ka tas uz viņiem neattiecas,” stāsta Aknīstes novada Gārsenes pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Striks.
Mobilie operatori sūta visiem ieceļotājiem
Ar valdības lēmumu visi trīs mobilie operatori (“LMT”, “Tele-2” un “Bite”) paziņojumus par pašizolācijas ievērošanu, atgriežoties no ārvalstīm vai iebraucot Latvijā uz laiku, ikvienam sūta, sākot no 28. septembra, un to darīs līdz gada beigām.
Šāds lēmums pieņemts, ņemot vērā faktu, ka aptuveni trešdaļa inficēto personu ir ieceļojušas vai atgriezušās Latvijā no ārvalstīm, kā arī liela daļa uzliesmojumu mūsu valstī ir saistīti ar ievestajiem kovida gadījumiem.
Satiksmes ministrija pieprasīs mobilajiem operatoriem informāciju par izdevumiem, kas radušies no 28. septembra līdz 31. decembrim, lai segtu izdevumus par viesabonentu informēšanu. Mobilie operatori sniegšot arī savu ieguldījumu sabiedrības informēšanā, tāpēc pārējos izdevumus segs no saviem līdzekļiem.
“LMT” sabiedrisko attiecībau daļas vadītājs Valdis Jalinskis pastāstīja, ka pierobežā esot iespējama citu ārvalstu sakaru tīklu klātbūtne, tāpēc klientiem ir jāpievērš uzmanība ne tikai šādām saņemtām īsziņām, bet arī savu pakalpojumu izmantošanai.
“Vairākums “LMT” klientu izmanto neierobežotus tarifu plānus, kas darbojas arī Lietuvā, tomēr, lai izvairītos no šādām neērtībām, Latvijā iesakām izvēlēties “LMT” tīklu manuālajā tīkla izvēles režīmā. Kā to izdarīt, iespējams izlasīt tālruņa lietošanas pamācībā,” pastāstīja Jalinskis.
Obligāta elektroniskā anketa
Valsts policijas sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Līna Kaļķe skaidroja, ka līdz policijai šādas īsziņas nenokļūst, tāpēc nekādas mobilo telefonu lietotāju pārbaudes netikšot veiktas.
Toties pārbaudes skars pašmāju ieceļotājus un ārvalstu iebraucējus, kuriem, sākot no pirmdienas, ir obligāti jāaizpilda elektroniskā anketa tīmekļvietnē “covidpass.lv” un jāparāda QR kods robežsargiem, kas apliecina datu iesniegšanu.
Valsts policija veicot kontroli, gan sazvanot personas, kurām jāatrodas pašizolācijā, gan braucot klātienē uz norādīto pašizolācijas adresi.
Policija kontrolē tikai pašizolācijas ievērošanu, bet nekontrolē tās personas, kuras apkārtējiem ir daudz bīstamākas, jo atrodas karantīnā, tātad ir inficējušās vai bijušas kontaktā ar kovida slimnieku. Par šiem cilvēkiem atbild Veselības inspekcija. Šīs iestādes preses sekretāre Māra Kalniņa pastāstīja, ka inspekcijas pārstāvji pārbaudes veicot tikai telefoniski.
Uz jautājumu, cik reižu inspekcija ziņojusi policijai par iespējamiem pārkāpumiem, preses sekretāre atbildēja, ka ne reizi, jo tie neesot konstatēti…
Valsts policijas veiktās pārbaudes
* No šī gada 1. jūlija līdz 30. septembrim Valsts policija ir veikusi 102 474 preventīvās pārbaudes, tajā skaitā reaģēts uz 6405 izsaukumiem un 12 327 pārbaudes veiktas sabiedriskās ēdināšanas vietās.
* Ņemot vērā Valsts robežsardzes saņemtos apliecinājumus par personām, kuras atgriezušās no ārvalstīm (nedrošās valstis pēc SPKC informācijas), veikts 41 651 zvans un 7161 izbraukums, lai nodrošinātu pašizolācijas kontroli.
* Kopumā reģistrēti 303 administratīvā pārkāpuma procesi.
* Septembrī policija ir uzsākusi 155 administratīvā pārkāpuma procesus par epidemioloģiskās drošības pasākumu neievērošanu. No tiem lielākā daļa – 107 procesi – uzsākti tieši par pašizolācijas neievērošanu.
* Uzsākti 38 administratīvā pārkāpuma procesi par citiem pārkāpumiem – darba laika turpināšanu izklaides vietās pēc pulksten 24, kā arī desmit administratīvā pārkāpuma procesi par pulcēšanās ierobežojuma neievērošanu.
Dati: Valsts policija