Foto: Inita Šteinberga

Grieķiete atklāj, ka salātus, ko Latvijā saucam par grieķu salātiem, viņas valstī gatavo pavisam citādi. Kā? 13

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

Tuvojoties pavasarim, daudziem gribas savā ēdienkartē ieviest kādu vieglāku un veselīgāku ēdienu, piemēram, populāros grieķu salātus. Taču katrā ēstuvē tie sastāva ziņā ir atšķirīgi. To, kādi produkti liekami grieķu salātos, devāmies noskaidrot pie īstas grieķietes.

Foto: Inita Šteinberga
CITI ŠOBRĪD LASA


Smārdenieks Raivis Čilipāns savai sievai grieķietei Ionelai Kiourtzi uzcēlis jauku tavernu, lai viņa varētu turpināt sev tīkamo nodarbi – maltīšu gatavošanu – arī pēc pārcelšanās uz Latviju.

“Salātus, kurus Latvijā sauc par grieķu salātiem, tā nemaz nevar dēvēt, jo Grieķijā tādus negatavo,” skaidro tavernas Mazā Grieķija saimniece, Latvijā dzīvojošā grieķiete Ionela Kiourtzi.

Tradicionālos grieķu mājas salātus, kurus sauc par horiatiki, gatavo no tomātiem, gurķiem, sīpoliem, olīvām, fetas siera. Var pievienot arī papriku. Nekādus lapu salātus, nekādu rukolu tiem nepievieno. Šos jaunieviesumus saimniece skaidro ar to, ka, “pieliekot zāli”, salātu iznāks vairāk, un tie būs lētāki.

Horiatiki jeb grieķu salāti

fetas siers

tomāti

gurķi

saldie sīpoli

paprika

olīvas

sāls

oregano

olīveļļa

citrons

Tomātus, gurķus, papriku, olīvas salātiem ņem aptuveni vienādās daļās. Taču proporcijas var variēt. Piemēram, ir reģioni, kur papriku nepievieno. Dārzeņus sagriež lielos gabalos, uzber olīvas, pievieno plānās šķēlītēs vai gabaliņos sagrieztus sīpolus, uzliek sieru un pārlej ar olīveļļu, pārkaisa ar oregano. Uzspiež citrona sulu.

Pasniedz ar bageti.

Kā izvēlēties labākos produktus

Grieķijā maltīšu gatavošanai kvalitatīvu vietējo produktu netrūkst. Ionela Kiourtzi iesaka, kurus produktus izvēlēties Latvijas veikalos, lai gatavotu grieķu salātus un citus Vidusjūras valstu ēdienus.

Sāls. Ēdiena gatavošanai labāk izmantot jūras sāli, vārāmais sāls ir par asu, un ar to ēdienu var pārsālīt. Sāli salātiem uzber tieši pirms pasniegšanas.

Dārzeņi. Visgardākie ir dārzeņi, kas tikko plūkti no pašu dārza. Ziemā veikalā dārzeņus ieteicams pirkt pēc smaržas. Gurķus var iegādāties ar itin vasarīgu smaržu un garšu, bet ar tomātiem ir grūtāk. Smaržo tos tomātus, kuriem nav klāt kātiņa, jo nereti tie maldina. Tavernā par labākajiem atzīst mazos ķirštomātiņus, lai arī no tiem neiznāk lieli gabali.

Reklāma
Reklāma

Sīpoli. Salātiem izmanto saldos sīpolus. Īpašos saldos var aizvietot ar rozā sīpoliem, kam ir maigāka garša.

Fetas siers. Par fetu drīkst saukt tikai Grieķijā ražotu, lokālu produktu. Tāpēc citi ražotāji piedāvā līdzīgos vārdos nosauktu sieru, kura garša atšķiras no oriģinālās. Tātad veikalos vispirms meklē sieru ar nosaukumu Feta.

Oregano. Īsto garšu Vidusjūras ēdieniem piešķir tur augušais oregano. Nosaukuma ziņā tas ir radinieks Latvijas oregano (raudenei), taču aug kā liels krūms un ir ar daudz intensīvāku aromātu un garšu.

Foto: Inita Šteinberga

Augu eļļa. Vidusjūras valstu virtuvē karaliene ir olīveļļa. Salātiem lieto pēc iespējas svaigāku. Pērkot eļļu veikalos, svarīgi, lai tā iegūta un pildīta Grieķijā vai kādā citā Vidusjūras valstī, kādā konkrētā reģionā. Zināma garantija kvalitātei varētu būt tas, ka tā gatavota bioloģiskajā saimniecībā. Apskata arī ražošanas gadu – jo svaigāka, jo labāk. Laba olīveļļa tiek pildīta tumša stikla pudelē vai metāla kanniņā. Pēc trauka atvēršanas eļļa jāizlieto trijos mēnešos. Pēc tam gaisa ietekmē sākas oksidācijas procesi, un eļļa zaudē savu vērtību. Tāpēc prātīgi ir iegādāties eļļu, kas pildīta nelielos traukos. Eļļu glabā cieši noslēgtā traukā tumšā vietā, 10–15 0C temperatūrā, nevis glītā stikla krūciņā siltumā pie plīts.

Vismazvērtīgākā ir olīvu izspaidu eļļa, kaut gan arī tā dārgi maksā.

Olīvas. Grieķijā ēd olīvas, kurām nav izņemti kauliņi. Bez kauliņiem olīvas tiek piedāvātas tūristiem vai gatavo eksportam. Tieši kauliņi olīvai piešķir īpašo garšu. Tāpat kā tomātiem arī olīvām ir ļoti daudz šķirņu, kas nosaka olīvu krāsu, lielumu, garšu. Svarīgi arī, kurā gatavības pakāpē tās vāktas. Nevajadzētu izvēlēties burciņas, kurās olīvas ir koši zaļas vai intensīvi melnas, – tām ir pievienotas krāsvielas. Tāpat jālasa uzraksti uz iepakojuma – jo sastāvdaļu saraksts īsāks, jo labāk (mazāk dažādu konservantu un citu kaitīgu piedevu).

Maize. Grieķijā ēd maizi, kas līdzinās baltmaizei, tāpēc pie dārzeņu salātiem izvēlas to. Vislabāk, protams, garšo pašcepta maize.

Ko piedzert

Foto; SHUTTERSTOCK


Pie salātiem dzer ūdeni vai glāzi laba sausa sarkanvīna.

Foto: Inita Šteinberga


Konservētas olīvas ir no pelēcīgi zaļa līdz tumši brūnganam tonim. Vistumšākās ir gardēžu iecienītās olīvas, kas kaltētas un tad aplietas ar eļļu un garšaugiem.

Foto: Inita Šteinberga


Pašcepto maizi var aizvietot ar pirkto jau gatavo brusketu. Šķēlītes var mazliet apgrauzdēt. Pārkaisa ar oregano un pārslaka ar olīveļļu.

Foto: Inita Šteinberga


Grieķu salātu lielākais gardums ir tā eļļas un dārzeņu suliņa, kas satecējusi trauka apakšā. To atstāt būtu grēks, tāpēc šķidrumu rūpīgi sasūcina maizes gabaliņā. Grieķijā ēst ar rokām nav nepieklājīgi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.