“LA” lasītāji: Īsti latvisks tikai viens televīzijas kanāls 14
Mūsu lasītājiem vaicāju, kā viņi vērtē Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) atbalstīto ieceri izveidot jaunu krievu valodā raidošu TV kanālu par Latvijas naudu.
Minjona Heidemane Cēsīs: “Paldies vēsturniekam Saeimas deputātam Edvīnam Šnorem par ļoti pamatoto rakstu “”Russkij mir” par Latvijas naudu” 24. marta “LA” un režisoram Varim Braslam par trāpīgo repliku “Nelīdīsim atkal cilpā!” 25. marta “Lasītāju balsīs”. Ļoti vēlos, lai šo kungu sacīto sadzirdētu valdība un Saeima, lai tā ņemtu vērā Valsts valodas likumu. Lai nepietrūkst atbildīguma par Latvijas nākotni. Ja tiešām īstenojas tas, ko jau atbalstījusi NEPLP, kļūst baisi. Tad, kā raksta Šnore, varam nonākt Ukrainas situācijā. Valdībai un likumdevējiem drusciņ tomēr jādomā līdzi. Un kāpēc klusē mūsu inteliģence, kas atmodas laikā gāja roku rokā ar tautu? Nesaprotu, kāpēc vajadzīgs īpašs krievu kanāls, kāpēc jātērē nauda, ja tik daudz kam citam valstij trūkst līdzekļu.”
Lūcija Ķīsele Rīgā: “Es uzskatu, ka tāds TV kanāls nav vajadzīgs. Krievvalodīgajiem jau ir pietiekami daudz dažādu raidījumu krievu valodā. Tā atkal būtu netaisnība pret mums. To jau piedzīvojām visu okupācijas laiku. Piemēram, ar aviāciju saistītā mācību iestādē, kur strādāju, darbā pieņēma galvenokārt krievus, tikai 20% no visiem darbiniekiem drīkstēja būt latvieši. Arī uz ebrejiem attiecās šādas “kvotas”. Krievu valodu biju spiesta apgūt trīs mēnešos, jo visas sarunas notika tikai krieviski. Ja vajag un ļoti grib, valodu var ātri iemācīties.”
Aivars Grāvītis Salaspilī: “Kategoriski esmu pret. Kanālu pieprasa, lai krievu žurnālistiem būtu darba vietas? Kur vēl tālāk! Turklāt žurnālistiem, kas iepriekš zākājuši Latviju, strādājot Krievijas TV kanālos. Cik tālu mūs novedīs tā muguras locīšana krievu priekšā! Krieviski raidošo programmu jau pietiek. Daudz svarīgāk būtu uzlabot latviski raidošo kanālu programmas – LTV1, Re:TV, OTV, Rīga TV24. Man kauns skatīties, kā prezidents, premjere, ministri lauzās krievu valodā. Viņi neciena paši sevi. Nevaru to izturēt, televizoru slēdzu laukā.”
Jānis Ozoliņš Rīgā: “Tāds TV kanāls krievu valodā ir Tatjanas Ždanokas sapņa piepildījums. Un ideologi, kas turpinās Krievijas propagandu, jau sevi parādījuši. Bet mūsu ierēdņi, kas publiski runā krieviski, ir nožēlojami. Bieži vien nav saprotama ne viņu lauzītā, nesakarīgā runa krievu valodā, ne doma, ko vēlējās pateikt skatītājam.”
Oļģerts Ķikuts Rīgā: “Krievu jaunieši prot latviešu valodu, bet nerunā. Pavairoju un darbā izliku redzamās vietās aicinājumu “Runāsim latviski!”, kas pirms kāda laika bija publicēts “Latvijas Avīzes” pirmajā lappusē. Un ziniet, tikai vienu norāva, pārējiem neviens pirkstu klāt nelika. Zina, ka esmu nacionāli noskaņots. Uzskatu, ka mūsu amatpersonas, ierēdņi rīkojas necienīgi, runājot radio un televīzijā krieviski. Mums pašapziņa jāmācās no Igaunijas, kur padomju laikā pat pārdevējas krieviski nerunāja.”
Marija Cāne Koknesē: “Es un mani domubiedri izsaka pateicību Edvīnam Šnorem par 24. marta rakstu. Savukārt NEPLP vadītājam Aināram Dimantam gribu piekodināt – lai apdomā, pie kāda gala var novest šāda iecere. Krievi būs uzticīgi Krievijas TV propagandas kanāliem. Skatīsies latvieši, tāpat kā pašlaik skatās krievu raidījumus LTV7. Referendumā pirms trim gadiem nobalsojām par latviešu kā vienīgo valsts valodu. Bet masu saziņas līdzekļos latviešu valodu izstumj. Sabiedriskajā televīzijā latviski raida tikai viens kanāls – LTV1. Kā latviete es jūtos diskriminēta.”