Īstās zāles vēl nav atrastas 0
Kā ārstēt resnās zarnas čūlaino kolītu? Esmu bijusi gan pie ģimenes ārsta, gan speciālista, lietoju zāles, bet tās nepalīdz. Vai ir vēl kādas ārstēšanas metodes, piemēram, tautas medicīnas līdzekļi? Rudīte Rūsiņa Rīgā
Atbild P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Gastroenteroloģijas centra vadītājs asociētais profesors Juris Pokrotnieks: “Iekaisīgām zarnu slimībām, pie kurām pieder gan čūlainais kolīts, gan Krona slimība, šobrīd pasaulē tiek pievērsta pastiprināta uzmanība. Februāra vidū Barselonā (Spānija) notika Eiropas Krona un kolīta organizācijas 7. kongress, kurā piedalījās ap 4000 speciālistu, bet Barselonas Olimpiskajā stadionā pat tika rīkota akcija, lai pievērstu sabiedrības uzmanību iekaisīgām zarnu slimībām.
Šīs slimības pieder tā saucamajām autoimūnajām slimībām, līdzīgi kā psoriāze, bronhiālā astma un reimatoīdais artrīts. Tas nozīmē, ka organisms izstrādā antivielas pats pret saviem veselajiem audiem, izraisot vairāk vai mazāk aktīvu, hronisku iekaisumu. Ja pacientam ir čūlainais kolīts, iekaisuma process skar tikai lielāku vai mazāku resnās zarnas daļu, bet Krona slimības pacientiem – atsevišķas resnās vai tievās zarnas daļas. Pacienti galvenokārt sūdzas par biežu vēdera izeju, kā arī asiņu un gļotu piejaukumu fēcēm. Iekaisīgās zarnu slimības diagnosticē, veicot resnās zarnas endoskopisko izmeklēšanu jeb kolonoskopiju.
Tā kā iekaisīgo zarnu slimību cēloņi ir vēl neizzināti, ārstēšana pārsvarā vērsta tikai uz iekaisuma nomākšanu, tas nozīmē, ka pacientiem ilgstoši jālieto pretiekaisuma līdzekļi, kas pēc sava ķīmiskā sastāva ir ļoti līdzīgi plaši pazīstamajam aspirīnam. Virzoties pa gremošanas traktu, tie lokāli novērš iekaisumu. Smagākos gadījumos jālieto līdzekļi, kas nomāc imūnās reakcijas, piemēram, steroīdi.
Diemžēl nav tādu dabas vielu, kas iekaisumu varētu mazināt lokāli – tieši zarnās. Nav ziņu, ka arī netradicionālās jeb alternatīvās medicīnas metodēm šo slimību ārstēšanā būtu bijuši kādi panākumi. Ir mēģinājumi izmantot Ķīnas tautas medicīnas līdzekļus, bet arī tie palikuši tikai mēģinājumu līmenī. Neskatoties uz zinātnieku nepārtrauktiem meklējumiem un klīniskajām izpētēm, joprojām nav radīts tāds ārstniecības līdzeklis, kas varētu radikāli mainīt slimības gaitu vismaz vairākumam pacientu. Lielas cerības tika saistītas ar tā saucamajiem bioloģiskajiem medikamentiem, kas ir dārgi, bet pagaidām gaidītos rezultātus nav devuši. Lielākā vai mazākā mērā visi zināmie medikamenti der akūtā stāvokļa novēršanai vai slimības saasinājumu mazināšanai.
Salīdzinājumā ar Krona slimību čūlainais kolīts nav tik smaga slimība, tādēļ pacientiem ir lielākas cerības uz izveseļošanos. Galvenais nosacījums – ārsta izrakstītie medikamenti jālieto ilgstoši – bieži vien gadu vai pat pusotru pēc pēdējām slimības izpausmēm. Diemžēl 40 – 50% pacientu Latvijā paši maina terapiju, atsakoties no zāļu lietošanos.
Kādēļ ir tik svarīgi lietot ārsta noteiktos medikamentus? Pacientiem, kuri ilgstoši slimo ar čūlaino kolītu vai Krona slimību, it īpaši tad, ja iekaisuma procesu mazināt neizdodas, ir paaugstināts risks saslimt ar resnās zarnas vēzi. Turpretī, ja pacients regulāri lieto pretiekaisuma līdzekļus un ārstēšanai ir labi panākumi, iespēja saslimt ar ļaundabīgo audzēju var būt pat mazāka nekā vidēji populācijā.”
Uzziņa * Pasaulē ir ap 5 miljoniem pacientu ar iekaisīgām zarnu slimībām. * Latvijā čūlainais kolīts nav ļoti izplatīts. Salīdzinoši bieži ar to slimo Anglijā, ASV, Ziemeļeiropas valstīs un Austrālijā, retāk – Dienvidamerikā, Austrumeiropas valstīs, Āzijā. * Latvijā tikko sākusi darboties Krona un kolīta pacientu biedrība, kurai ir arī sava interneta mājas lapa www.lkksb.lv.
Reklāma
|