Īstas mājas tortes, plātsmaizes un kūkas. Straupēniete Kitija Dzērve turpina mammas uzsākto rūpalu 0
Gadumija, Lieldienas un Līgo svētki ir tas laiks, kad vairāk nekā citkārt ļaujamies gastronomiskiem priekiem. Cepam ne vien cepešus un karbonādes, bet arī plātsmaizes, pīrādziņus un kūkas. Mums tā ir svētku nodarbe, bet straupēnietei Kitijai Dzērvei, uzņēmuma “Aijas kūkas” īpašniecei, konditorejas izstrādājumu gatavošana ir darba ikdiena.
Ar kūkām uz tu kopš dzimšanas
Plašā ceptuve, kur top ap 60 dažādību – īstas mājas tortes, kārdinošas smalkmaizītes, plātsmaizes, kas līdzinās vecmāmiņu ceptajām, mutē kūstošas kūkas, ar sēkliņām un ķimenēm nobārstīti kliņģerīši un citi gardumi –, ir iekārtota Aizupēs, Kitijas Dzērves mājās, kas atrodas Straupes pagasta Plācī. “Kad 2004. gadā mamma iegādājās šo īpašumu, vispirms viņa aprīkoja ceptuvi un tikai pēc tam telpas, kas paredzētas dzīvošanai. Jo kūku, tortu un citu konditorejas izstrādājumu cepšana bija mūsu ģimenes ienākumu avots,” stāsta Kitija. “Var teikt, ka esmu ceptuvē uzaugusi. Kad mamma sāka cept kūkas, viņa bija gaidībās ar mani, bet, tiklīdz paaugos, man uzticēja dažādus darbiņus. Mana karjera sākās ar trauku mazgāšanu, vēlāk aizrullēju pīrādziņus, vārīju krēmu, tad vajadzēja griezt sīpolus un gaļu pīrādziņiem, protams, darīt arī daudz ko citu.”
Mammas pāragrā aiziešana mūžībā lika Kitijai pieņemt nopietnu lēmumu. Kaut teju no A līdz Z pārzināja ceptuves darbu, viņa nebija plānojusi ar šo jomu saistīt savu dzīvi. Jaunā sieviete ir ieguvusi deju skolotājas izglītību, strādājusi savā specialitātē bērnudārzā. “Mamma “Aijas kūkas” bija izveidojusi no nulles, pārvarējusi daudz grūtību un strādājusi tā, lai uzņēmums ar katru gadu pieaugtu spēkā. Uzskatīju, ka nedrīkstu vieglu roku aizslaucīt mammas paveikto, tāpēc pirms četriem gadiem kļuvu par individuālo komersanti un “Aijas kūku” īpašnieci.”
Kitija ir spējusi mammas izveidoto un loloto uzņēmumu noturēt augstā līmenī. Viņa nosmej – ja būtu tik daudz enerģijas un tādi apgriezieni kā mātei, iespējams, būtu vēl vairāk sasniegts. Taču enerģijas un zināšanu netrūkst arī Kitijai. Un nākotnes plānu. Lai tos varētu realizēt un pilnveidot uzņēmuma darbību, jaunā sieviete tagad iegūst otru augstāko izglītību – RISEBA maģistrantūrā studē uzņēmējdarbības vadību.
Labs sanāk tikai no laba
Kūku, smalkmaizīšu, pīrādziņu, kliņģeru un citu konditorejas izstrādājumu receptes Kitija lielākoties saņēmusi mantojumā no mammas, bet dažas nākušas klāt vēlāk. “Savulaik ceptuvē strādāja arī mana māsa Elīna, kura tagad dzīvo un mācās Nīderlandē. Viņas autordarbs ir kūka “Kārums”,” atklāj Kitija un piebilst, ka vajadzējis arī palauzīt galvu, lai kādam klientam izceptu kūku, mīklai nepievienojot olas. “Tad tapa “Dana”, ko gatavojām no smilšu mīklas, kondensētā piena un dzērveņu ievārījuma.”
Mīklai tiek izmantoti vietējie lauku labumi, piemēram, Straupes piena produkti (sviests, krējums, piens, biezpiens), SIA “Straupes ligzda” olas, ko dējušas vistas, kas dzīvo brīvos apstākļos un tiek barotas ar vietējo zemnieku izaudzētiem graudiem un kukurūzu. Mīklai pērk “Rīgas dzirnavnieka” ražotos kviešu miltus “Hercogs”. Tā darījusi mamma, tā tagad dara Kitija. “Jau pirms vairākiem gadiem nolēmām savus gardumus gatavot tikai ar sviestu, sakot nē margarīnam. Tāpat neizmantojam mākslīgās krāsvielas, konservantus, palmu eļļu. Paši vācam ogas un vārām ievārījumus.”
Ja kaut kas izdodas, tad darāmais iepatīkas arvien vairāk, pārliecinājusies Kitija. Un, ja vēl nemazinās pircēju pieprasījums un viņi neskopojas ar uzslavām, tad ir divkāršs prieks. “Daudzi noteikti zina, kā izcept garšīgas kūkas un plātsmaizes, bet mana mamma prata izcept tādas, kas garšo pēc bērnības un asociējas ar māju izjūtu,” ar vienu no savas uzņēmējdarbības veiksmes formulām dalās Kitija.
“Aijas kūkas” gardumus var iegādāties Straupes pienotavas veikalā, Straupes lauku labumu tirdziņā, arī veikalā Straupes piens Rīgā, Žagarkalna kafejnīcā Cēsīs un citviet.
Vecīša kārtainās mīklas pīradziņi