Īstais laiks ogulāju stādīšanai 0
“Kad vislabāk stādīt upenes un citus ogulājus?” MARTINSONE JŪRMALĀ
Upenes, jāņogas, ērkšķogas, sausseržus, smiltsērkšķus, lazdas, henomeles, korintes, skābos ķiršus, avenes, kazenes labāk stādīt rudenī. Turpretī vīnogas, aprikozes, persikus, valriekstu kokus, ēdamās kastaņas, vidēji ziemcietīgās bumbieru, saldo ķiršu un plūmju šķirnes stāda tikai pavasarī.
Ja krūmogulāju stādīšanu atliek uz pavasari, svarīgi to izdarīt pēc iespējas agrāk.
– Par klasisku šo ziemu un pavasari grūti nosaukt, bet tas nav nekas jauns un nebijis. Ja zeme atkususi un lāpstu var iedurt zemē, vajag stādīt visus augļu kokus un krūmus – jo ātrāk to izdarīs, jo labāk. Mūsu stādaudzētavā ieziemotajiem plūmju stādiem mazās, jaunās saknītes jau sākušas augt. Pavasara naktīs sals līdz -10 °C vairs nav bīstams. Jāuzmanās tikai ar siltumnīcās izplaukušiem stādiem vai ziemas potējumiem – tie gan salā var ciest, – skaidro zemnieku saimniecības “Gulbji” īpašnieks Pēteris Heimanis.
Jāņogas, upenes, ērkšķogas mostas ļoti agri pavasarī. Ja stādīs, kad būs paplaukuši pumpuri, ogulāji var sliktāk ieaugt, jo saknītes būs sākušas augt un var tikt traumētas.
Krūmogulājus pārāk dziļi nav iespējams iestādīt, jo tiem uz augsnē iegremdēto dzinumu apakšas veidosies papildu saknes. Pēc iestādīšanas krūmogulājus vēlams apgriezt, atstājot 2–4 pumpurus virs augsnes.
Krūmogulāju konteinerstādus vēlams likt mazliet dziļāk augsnē, nekā tie audzēti iepriekš. Pastāvīgā vietā var izstādīt, kad ērtāk un vieglāk to izdarīt, nav jāsteidzas.
Arī avenes pavasarī jāiestāda iespējami agri, jo tās plaukst, tiklīdz diennakts vidējā temperatūra ir virs +4 °C. Krūmmellenēm un brūklenēm labākais stādīšanas laiks ir aprīļa beigās, maija sākumā (zemei jābūt sagatavotai jau iepriekšējā gada rudenī). Pavasarī neapkurināmās plēves seguma siltumnīcās der iestādīt zemenes, lai ar ogām mielotos pāris nedēļu ātrāk, nekā tās ienākas uz lauka.