Foto-Shutterstock

Īstais laiks sakopt aizkarus. Kā to izdarīt saviem spēkiem un cik izmaksās tīrīšanas pakalpojumi? 0

Lai gan aizkari ir skaisti un dekoratīvi, tie ir arī viena no lielākajām putekļu krātuvēm telpā. Tajos sakrājas ne vien tie putekļi, kas cirkulē gaisā, bet arī smalkas dzīvnieku vilnas pūkas, atmirušas ādas šūnas un mati, kā arī iesūcas visi telpā esošie aromāti. Tāpēc aizkarus speciālisti iesaka tīrīt vismaz reizi pusgadā, bet vislabāk – ik pēc trim mēnešiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Kā pareizi tīrīt?
Katra saimniece vēlas, lai izvēlētie aizkari kalpotu ilgi un, galvenais, nezaudētu savu sākotnējo izskatu. Tāpēc tie jāmazgā vai jātīra, ņemot vērā aizkaru auduma un šuvuma īpatnības, izvēloties pareizu mazgāšanas un gludināšanas režīmu.
Iespējas
Saviem spēkiem – mazgāt veļas mašīnā, sūkt ar putekļusūcēju vai tīrīt ar tvaika ģeneratoru, aizkarus nenoņemot.
Izmantojot speciālistu pakalpojumus – nodot ķīmiskajā tīrītavā vai izsaukt aizkaru tīrītāju uz mājām.

PAŠAS SPĒKIEM
Ja aizkarus mazgā veļas mašīnā
Veļas mašīnā var mazgāt tikai tos aizkarus, kas šūti no blīviem audumiem. Turklāt, tie jāmazgā katrs atsevišķi un atsevišķi no citiem tekstila izstrādājumiem. Visiem aizkariem derēs delikātais mazgāšanas režīms. Lai balti dienas aizkari saglabātu svaigumu arī ilgtermiņā, var izmantot speciālu mazgāšanas līdzekli baltiem aizkariem, kas nopērkams saimniecības preču veikalos. Lietderīgi izvēlēties arī papildu skalošanu, jo pat mazākās mazgāšanas līdzekļa paliekas uz aizkariem veicina to balēšanu saulē. Jo labāk aizkari izskaloti, jo ilgāk kalpos. Centrifūgu vēlams lietot uz pavisam maziem apgriezieniem, bet vislabāk aizkarus izgriezt ar rokām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Populārāko audumu mazgāšanas īpatnības
Tills – viegli mazgājas, ātri žūst, gandrīz nemaz nav jāgludina. Galvenais, nelietot centrifūgu un žāvēt izklātā veidā. Tilla audums mēdz ar laiku dzeltēt, tāpēc vēlams izmantot baltiem audumiem paredzētu mazgāšanas līdzekli.
Organza – ļoti maigs audums. Mazgāšanai jāizmanto īpašs līdzeklis smalkiem audumiem un jāmazgā delikātajā režīmā. Nelietot centrifūgu, neizgriezt ar rokām, tikai nedaudz nospiest.
Lins – dabiskas šķiedras audums, ko vēlams mazgāt ar rokām. Ņemot vērā, ka audums raujas un var deformēties, to labāk nedaudz nospiest un žāvēt izklātā veidā uz gludas virsmas. Gludina augstā temperatūrā ar mitrināšanu.
Zīds – aizkari tumšā krāsā vai ar rakstu mazgājot var velties un zaudēt krāsu, tāpēc tos labāk nodot ķīmiskajā tīrīšanā. Sintētiskā zīda izstrādājumus gludinot nedrīkst mitrināt, tie jāgludina caur mitru drānu.
Samts – mazgā tikai delikātajā režīmā. Labāk izgriezt ar rokām un žāvēt izklātā veidā. Tad gludinot nebūs nepieciešama augsta temperatūra. Jāgludina uzkārsuma virzienā.
Lambrekeni – lai dekoratīvās ieloces un savilkumi nezaudētu savu formu, šādus aizkarus nevajag mazgāt. Vislabāk izmantot ķīmisko tīrīšanu, bet mājas apstākļos tos iespējams izsūkt ar putekļusūcēju, izmantojot speciāli aizkariem paredzētu uzliku.

Gludināšanas gudrības
Pirmkārt jāizvēlas audumam piemērots temperatūras režīms. Gludekļa pamatnei jābūt notīrītai un gludai. Vislabāk aizkarus gludināt no kreisās puses caur baltu kokvilnas drānu. Īpaši svarīgi tas ir tiem aizkariem, kas šūti no audumiem, kurus paredzēts gludināt augstā temperatūrā.

Sausā tīrīšana mājas apstākļos
Lai aizkarus ilgāku laiku saglabātu tīrus no putekļiem, palīdz regulāra sūkšana ar putekļusūcēju, izmantojot speciālo, aizkariem paredzēto uzliku. Ļoti svarīgi regulāri notīrīt arī aizkaru stangu vai sliedīti, jo putekļi, kas sakrājas uz šīm detaļām, piesārņo arī aizkarus.
Aizkarus var tīrīt arī ar tvaika tīrītāju (var izmantot arī tvaika gludināšanas ierīci), nenoņemot tos no logiem. Tas būtiski atvieglo aizkaru tīrīšanas procesu (aizkari nav jānoņem un atkal jāpieliek, kā arī nav jāgludina).
Spiediena rezultātā  netīrumi izšķīst, un audums iegūst svaigāku izskatu, tomēr jāatceras, ka šīm ierīcēm nav iesūkšanas funkcijas, kas nozīmē, ka netīrumi tomēr paliek kaut kur šķiedru iekšienē. Tāpēc laiku pa laikam aizkarus tomēr vajadzētu izmazgāt vai tīrīt ķīmiski. Turklāt ne visu veidu audumu aizkarus drīkst tīrīt ar tvaiku.

IZMANTOJAM TĪRĪŠANAS PAKALPOJUMU

Ja paši nevēlamies vai nevaram iztīrīt aizkarus, tos var nodot ķīmiskajai mazgāšanai. Te ir divi varianti:

* vedam tīrīt paši – aizkarus noņemam un nododam ķīmiskajā tīrīšanā. Aptuvenās izmaksas – plānie aizkari (garums un platums līdz 2,50 m) no 0,90 līdz 2,20 m2, biezie – no 1,20 līdz 5,20 m2 (atkarībā no auduma veida un tīrīšanas salona izcenojumiem). Izpildes laiks – 1-3 dienas;
* izsaucam tīrītāju uz mājām – šis pakalpojums izdevīgs ne vien ērtību cienītājiem, bet arī īpaši garu, platu un smagu aizkaru (tos ķīmiskajā tīrīšanā var nepieņemt) īpašniekiem. Izmaksas no 1,40 m2 + noņemšanas/pielikšanas pakalpojums un transporta izmaksas (katrā kompānijā izmaksu tarifi un aprēķina kārtība atšķiras).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.