Īstais laiks sakārtot siltumsistēmu 0

Apkures sezonas beigas ir īstais laiks sakārtot un uzlabot siltumsistēmu.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Jāsāk ar dūmeni, tas sezonas beigās ir jāiztīra sertificētam skursteņslauķim, pie reizes viņam var uzticēt arī krāsns, plīts un kamīna apskati, remontu un sakopšanu. Noteikti jāaplūko virsjumta dūmenis. Ja java ir izdrupusi un ķieģeļus var pakustināt ar roku, skurstenis jānojauc un jāpārmūrē. Ja jumta iestrādē starp dūmeni un jumtu izveidojušās spraugas, tās jāaiztaisa, lai gar skursteni netecētu lietus. Nelielas spraugas aizlīmē ar speciālu lenti, ko izmanto metāla jumta remontam, lielās aizdara jumiķis. Bēniņos jāaplūko apmestās un balti nokrāsotās skursteņa daļas. Ja tajās ir plaisas, skurstenis ir bojāts.

– Pavasarī var iegādāties un skaisti nokraut malku, karstajā vasarā tā izžūs un rudenī būs labu labā, – iesaka Latvijas Amatniecības kameras krāšņu podnieku meistars – eksperts Andrejs Bogdanovs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja mājās ir centrālapkure un radiatori, sezonas beigas ir īstais brīdis veikt sistēmas sastāvdaļu tīrīšanu un nomaiņu.

 

Ja vecie čuguna radiatori ziemā slikti sila, tie var būt piesērējuši un nepieciešams radiatorus izskalot. Vienkāršākā veidā tas notiek, atvienojot katru radiatoru, izstiepjot dārzā un ar šļūteni tik ilgi skalojot, līdz vairs netek ārā melna zupa.

 

Tālredzīgākie radiatoru lejasdaļā pretējā pusē ūdens pievadam ierīko speciālu noplūdes krānu, kas ļauj ik pa laikam no radiatora apakšpuses notecināt netīro ūdeni. Sezonas beigās centrālapkures katliem notīra degļus, kamīnam stiklus, krāsns siltummaiņus tīra ar speciālu tērauda suku.

Ja iepriekšējā sezona parādījusi, ka telpā pārāk maza svaigā gaisa padeve un krāsnij nepietiek vilkmes, vajag sakārtot ventilācijas sistēmu. Bieži to risina, sienā zem vai virs loga izveidojot speciālu regulējamu ventilācijas atveri. – Uzskatu, ka ventilācijas atveru ierīkošana loga rāmī vai kārbā nav pareizs risinājums, jo pavājina loga konstrukciju. Loga furnitūra tāpat ļauj logu atvērt vasaras un ziemas vēdināšanas režīmos, – piekodina vietējā koka logu ražotāja SIA “Demetra DR” direktors Ēriks Duncis.

Sezonai beidzoties, laiks domāt par apkures sistēmas uzlabojumiem. Pasaulē šobrīd populāra ir dubultā apkure, kas, saglabājot tradicionālos kurināšanas veidus, ļauj ekonomēt cilvēka vissvarīgāko resursu – brīvību. Populāra kombinācija papildus kādam no malkas (briketes, granulas) apkures veidiem izvēlēties kādu no elektriskajiem apkures veidiem. Malkas apkure dos mājīgumu, toties elektrisko apkuri var ļoti labi regulēt un pat programmēt no attāluma. Lai cik cerīgi lūkojamies uz saules un vēja enerģiju, pašreizējā tehnoloģiskās attīstības un finanšu ieguldījuma līmenī tie ziemas spelgonī neko diži nepalīdzēs. Toties jaunās tehnoloģijas īpaši pievilcīgus padarījušas energotaupīgos gaiss-gaiss vai gaiss-ūdens tipa siltumsūkņus, kuru ārējos blokus viegli var pievienot pie mājas sienas vai novietot uz balkona. Piedevām jaunās paaudzes siltumsūkņi, kā skandināvu skarbajā klimatiskajā vidē pārbaudītie “Panasonic” ražojumi, spēj efektīvi strādāt lielā salā. Ja siltumsūkņa izvads pievienots ūdens tvertnei, tas silda ūdeni kopā ar pamatapkuri. Siltumsūkni var ieprogrammēt uz laiku vai temperatūru atbilstoši telpas temperatūrai, smalkāku ierīču cienītāji to varēs pat ieslēgt pa telefonu. Modernu siltumsūkņu ekspluatācijas izmaksas ir lētas un daudz neatšķiras no malkas apkures cenām.

Reklāma
Reklāma

– Pēdējās karstās Latvijas
vasaras par ļoti noderīgu padarījušas siltumsūkņa otru funkciju – gaisa kondicionēšanu. Tā
tad par vienu cenu var iegādāties divas ļoti noderīgas ierīces,
– uzsver SIA “RIKON AC” valdes
priekšsēdētājs Andris Dancigs.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.