Foto: Pixel-Shot/SHUTTERSTOCK

Īstais būris un gardumi – kā pareizi rūpēties par dekoratīvo žurku 0

Nereti cilvēki kā mīļdzīvnieku izvēlas dekoratīvo žurku. Kā kopt un ar ko barot šo mājas mīluli, stāsta veterinārārste Santa Zirnīte.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Ja ģimene dekoratīvo žurku paņem pavisam mazu, tā ļoti viegli socializējas. Žurka ir grauzējs, kam ļoti patīk komunicēt ar saviem saimniekiem. Dzīvnieciņš reti izrāda agresijas pazīmes. “Vīriešu kārtas pārstāvji ir pakļāvīgāki un vieglāk audzināmi.

Ja tiek turētas vairākas žurkas, tad jāzina, ka mātītes savā starpā sapratīsies labāk nekā tēviņi.
CITI ŠOBRĪD LASA

Žurku tēviņu savstarpējā komunikācija nereti var beigties ar cīņu uz hierarhijas kāpnēm,” stāsta Santa Zirnīte. Ja mājās plānots turēt gan žurku tēviņu, gan mātīti, jārēķinās, ka jau 6–8 nedēļu vecumā žurkas sāk rūpēties par ģimenes pieaugumu, un vidēji pēc 20 dienām grauzēju ģimenē var dzimt mazuļi. Vienā metienā var piedzimt 6–16 žurkulēni.

Iekārto būri

Žurkām patīk grauzt, tāpēc vislabāk iegādāties metāla stiepļu būri ar cietu plastmasas pamatni. Ļoti svarīgi gādāt par tīrību būrī. Netīrā mājoklī ievērojami paaugstinās amonjaka līmenis, un tas negatīvi iedarbojas uz žurku elpošanas sistēmu. Būrī noteikti vajag iekārtot mājiņu, kur žurkai mierīgi atpūsties no apkārtējās pasaules.

Grīdu var izklāt ar absorbējošiem pakaišiem. Žurkas nodarbināšanai mājoklī var izvietot kartona kastes, papīra lapas, dažādas caurules un kāpnes. Vajadzētu nodrošināt arī laiku, kad saimnieka uzraudzībā grauzējiņš var pavadīt ārpus būra, skraidot pa istabu.

Speciālā barība un kārumi

Žurku barošanai ieteicams zooveikalos nopērkams barības maisījums (jāraugās, lai nav sapelējis), bet kā gardumu var dot dažādas piedevas. “Dekoratīvajai žurkai garšos gan liess biezpiens, gan vārīta ola, vārīta vistas vai liellopa gaļa. Kategoriski nedrīkst dot kāpostus, pupas, desu, sieru, pienu, treknu krējumu, mīkstu un svaigu maizi.

Pretējā gadījumā žurkai var izveidoties gremošanas traucējumi, piemēram, aizcietējums vai gluži pretēji – sākties caureja, var uzpūsties vēders,” skaidro veterinārārste. Žurkai vienmēr jābūt brīvi pieejamam svaigam dzeramajam ūdenim. Vislabāk izvēlēties speciālu dzirdinātavu, jo ūdens traukā var sabirt dažādi gruži un ēdiena paliekas.

Vesela žurka ir ļoti aktīva – spēlējas, grauž, skraida pa būri, komunicē ar savu saimnieku. Par dzīvnieka sliktu pašsajūtu var liecināt apātija, ēstgribas zudums, nespodrs apmatojums. Tad nekavējoties jādodas pie veterinārārsta.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.