Foto: Alexandr Grant/SHUTTERSTOCK

Īstais brīdis sākt domāt par sēklu iegādi – kur pirkt, cik daudz un ko tieši? 20

Arta Ciša, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Pastāv uzskats, ka piemājas dārzs ir vajadzīgs cilvēkiem skaistuma vai pašu rokām audzētas pārtikas dēļ, bet patiesībā darbošanās dārzā ļauj attīstīt un īstenot tieksmi radīt ko jaunu, izmēģināt ko līdz šim nepieredzētu. Janvārī varam sagatavot sarakstus sēklu pirkumiem!

Konsultē Mārīte Gailīte, agronome, dārzeņkopības speciāliste.

Sēklu iegāde jāplāno

CITI ŠOBRĪD LASA

Laiks izvērtēt aizvadītās sezonas rezultātus – kas padevies, kas ne, kur bija laikapstākļu un kur paša vaina, ko gribētos mainīt vai pilnveidot. Plānošana ir aizraujošs process un palīdz ne tikai īsināt garos ziemas vakarus, bet pamazām top skaidrs, kādas tieši sēklas (sugas un šķirnes) būs vajadzīgas šopavasar.

Cik sēklu vajag?

Plānojot sējumus un stādījumus nākamajai sezonai, jāpacenšas kaut vai aptuveni aprēķināt, cik vajadzēs katras sugas vai šķirnes augu. Pērkot sēklas, jāparedz 10–15% rezerve dīgšanas kļūdām, savukārt sugām, ko audzē no dēsta, nepieciešama vēl 10–15% rezerve.

Pieredzējušie dārzkopji, kuriem parasti viss izaug perfekti (ir arī tādi!), var paredzēt mazāku rezervi. Prakse rāda, ka parasti amatieri nopērk vairāk sēklu, nekā nepieciešams, un vēlāk nezina, kur likt liekos dēstus, jo visiem kaimiņiem ir tā pati problēma.

Kā aprēķina – cik vajag?

Dārzeņu sēklu iegādi aprēķina, vadoties pēc audzēšanas mērķa un ģimenes lieluma. Tām ģimenēm, kuras savā dārzā izaudzē arī krājumus ziemai, būs nepieciešamas kā agrīnās šķirnes tūlītējam patēriņam, tā arī vēlīnās, uzglabājamās.

Savukārt vasarnīcu dārzu īpašniekiem vairāk nepieciešamas agrīnās šķirnes, jo ziemā dārzeņus tāpat pirks veikalos. Lielākais dabas brīnums ir tas, ka dārzeņi izaug neatkarīgi no mūsu pūliņiem un bieži – par spīti tiem!

Derīguma termiņš

Kaut arī profesionāļu prakse rāda, ka labas sēklas ilgi nezaudē dīgtspēju, saskaņā ar Dārzeņu sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumiem Latvijā drīkst tirgot tikai tās sēklas, kuru dīgtspēja nav zemāka par minimālo. Tā ir atkarīga no sugas un svārstās no 65% šalotēm un puraviem līdz 80% gurķiem, lielaugļu ķirbjiem un cukurkukurūzai.

Reklāma
Reklāma

Tādēļ nav jāgaida, ka uzdīgs visas sēklas, kas ir paciņā. Uz sēklu paciņas jābūt norādītam saiņošanas mēnesim un gadam vai pēdējā parauga ņemšanas mēnesim un gadam. Dažkārt saiņotāji mēdz norādīt realizācijas termiņu, vadoties pēc sēklu partijas sertifikāta derīguma termiņa.

Tas ir noteikts ķirbjaugiem – trīs gadi, burkāniem, kāpostaugiem, pākšaugiem, redīsiem, rutkiem, salātiem un tomātiem – divi gadi, pārējām dārzeņu sugām, kā arī sēklām, kuru sertifikāta derīguma termiņš tiek pagarināts, – viens gads.

Kur labāk pirkt?

Sēklas ir ejoša prece, tās var nopirkt vai visur, bet dārzkopības veikalos strādā speciālisti, kuri zinās arī ieteikt labākās, tieši jūsu vēl- mēm piemērotākās šķirnes.

Zināšanai!

Var gadīties, ka izaudzētais augs nelīdzinās skaistajai bildītei uz sēklu paciņas, jo attēls bieži norāda tikai sugu, nevis šķirni. Ja tās nosaukums neko neizsaka, jānofotografē un jāmeklē informācija internetā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.