Istabaugi atvaļinājumā: pārvietojam pareizi augus uz balkona vai terases 0
Iestājoties siltam laikam, katrs no mums vēlas vairāk būt svaigā gaisā, sajūtot saules un spirdzinoša lietus pieskārienus. To vēlas arī telpaugi. Laiks atvaļinājumam uz balkona vai terases!
Kā pareizi pārvietot
Tā kā dzīvojamo telpu klimats, īpaši daudzdzīvokļu mājās, ļoti atšķiras no āra apstākļiem, augu pārvietošana jāveic ļoti piesardzīgi. Vislabāk ļaut augiem pie āra apstākļiem pierast pamazām, sākumā iznesot tos ārā uz pāris stundām, kad temperatūra laukā rīta stundās stabili pieturas +15 grādu robežās. Vispirms tā būs kā neilga pastaiga – pusdienlaikā augi atkal jānovieto atpakaļ telpās, jo pusdienas saule šajā laikā jau ir pārāk spēcīga pie tās nepieradušajiem telpaugiem. Tā kā augiem nepatīk spēcīgas temperatūras maiņas, nekādā gadījumā sākumā nedrīkst tos atstāt ārā pa nakti, jo vasaras sākumā tās vēl mēdz būt dzestras. Kad augi jau ilgāku laiku ceļojuši iekšā /ārā un temperatūra laukā dienas un nakts robežās izlīdzinājusies, tos var atstāt ārā arī pa nakti – ir sācies atvaļinājums.
Kuri augi var doties atvaļinājumā
Atvaļinājumā noteikti var doties subtropiskie palmu augi, jukas, orhidejas, istabas rozes, oleandri, hortenzijas, bugenvilijas, klīvijas, lauru koki, mirtes, hibiski. Gan telpās, gan ārā vienlīdz labi jutīsies alvejas, līdakastes, dracēnas, pelargonijas, fuksijas. Pārceļošana nepatīk sanpaulijām un daudziem kaktusu veidiem.
Kur novietot
Privātmāju pagalmā vai uz terasēm būs daudz vairāk iespēju atrast katram augam piemērotāko vietu. Grūtāk to izdarīt uz balkona. Vislielākais ienaidnieks vairākumam istabaugu ir spožie un karstie pusdienlaika saules stari, uz saulaina balkona labi jutīsies tikai sukulenti, palmas, hibiski, jukas un citrusaugi. Tāpēc jau laikus jāparedz iespēja augus noēnot, izmantojot aizkarus, aizslietņus, markīzes utt. Otra problēma – kaitēkļi. Pavasarī mostas un plaukst ne tikai augi, bet arī dažādi kukaiņi, kam patīk ērti iekārtoties arī uz istabaugu lapām. Tāpēc tie rūpīgi jāuzmana, regulāri apskatot lapotni. Vislabākās zāles pret kaitēkļiem – regulāra duša, ko nevaļīgākie saimnieki var aizstāt ar pamatīgu ūdens apsmidzināšanu rītos un vakaros.
Kad atgriezties telpās
Konkrētu kalendāro mēnesi nav iespējams pateikt. Viss atkarīgs no gaisa temperatūras. Ja nakts laikā tā sāk noslīdēt zem +15 grādiem, laiks atgriezties telpās. Ļaunumu telpaugiem nodara arī ilgstoši lieti un drēgna vasara, jo šādos apstākļos vairojas dažādas sēnītes, kas var kaitēt augu veselībai. Ja vasaras naktī sola pēkšņas salnas vai laiks ir lietains, arī tad labāk augus kaut vai uz laiku novietot atpakaļ telpās.