Foto – Shutterstock

Istabas lilija krīnija – nav vēlams bieži pārstādīt. Kā kopt smaržīgo augu? 0

Man uzdāvināja Crinum x powellii sīpolus. Lūdzu, pastāstiet par šo augu kopšanu! RUTA TUKUMĀ

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Povela krīnija jeb zirnekļlilija, krīnums pieder pie liliju dzimtas. Lielie, smaržīgie rozā vai sarkanie ziedi ir ļoti līdzīgi liliju ziediem. Tie veidojas vasarā uz 50–75 cm gara dzinuma, kas izaug no liela, apaļa sīpola. Čemurā izvietotie ziedi atveras pakāpeniski. Jo vairāk sīpolu podā, jo vairāk ziedkātu un ziedu. Griezti krīniju ziedi ilgi saglabājas vāzē. Lapas ir zobenveida, smailas, garākas par 1 m.

Latvijā krīnija ir istabas augs. Viens no visvairāk audzētajiem hibrīdiem telpās ir ‘Cintho Alpha’ – trompetēm līdzīgie ziedi ir balti ar tumši sarkanām svītrām, zied no jūlija līdz augustam. Sava lielā auguma dēļ puķes labi iederas plašās, augstās telpās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Krīnijas audzē siltā un saulainā telpā. Ziemas mēnešos, kad sīpolpuķēm ir miera periods, tās nomet lapas. Tad augus var turēt arī sliktākā apgaismojumā, piemēram, pagrabā, kur ir laba gaisa apmaiņa, bet noteikti vēsumā (+10…+15 °C temperatūrā). Vasarā puķes ar visiem podiem var ierakt dārzā, lai netraumētu trauslās, gaļīgās sīpola saknes. Var novietot arī uz terases nedaudz noēnotā, no vējiem aizsargātā vietā. Krīnijas laista vienmērīgi, augšanas laikā ik pa 14 dienām mēslo, pārmaiņus lietojot komplekso pilnmēslojumu un organisko mēslojumu vājā koncentrācijā. Puķes labi aug neitrālā, bagātinātā kūdras substrātā, kā arī citos augsnes maisījumos, kas papildināti ar barības vielām. Miera periodā laista tikai tik daudz, lai augsne podā galīgi neiekalstu.

Krīnijas pavairo ar sīpoliem, kas veidojas pie vecākauga. Nav ieteicams augus bieži pārstādīt, jo visbagātīgāk zied tās, kam apkārt ir daudz jauno sīpolu, – šiem augiem ir daudz ziedkātu, un ziedēšana ilgst 2–3 mēnešus.

Pārstāda pavasarī, parasti reizi 3–4 gados, lielos podos tā, lai trešdaļa sīpola būtu virs augsnes. Pārāk dziļi iestādīti sīpoli nezied nemaz vai zied ļoti vāji. Krīniju lapas mēdz bojāt tīklērces un pūkainās bruņutis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.