Īstā uguņošana. Ieteikumi neprofesionāļiem 0
Pirotehnika kļuvusi tik plaši pieejama, ka pirms svētkiem to var nopirkt gandrīz katrā piparbodē. Vai vērts to darīt?
Salūta prieki ir īsi. Viena amatieriem domātas pirotehnikas iepakojuma vidējais uguņošanas ilgums ir no 30 līdz 60 sekundēm un šajā laikā izšauj tikai 20 līdz 50 vienveidīga efekta lādiņus. Piedevām pats palaidējs atrodas paaugstinātas bīstamības zonā. Ne velti mazjaudīgās 1. un 2. klases pirotehnikas iegāde atļauta pēc 16 gadu sasniegšanas, jau nopietnākās 3. klases – no 18 gadiem.
Starpība starp nopirktā krājuma vienkāršu izšaušanu un īstu svētku uguņošanu ir milzīga. Ar lielajiem salūtiem nodarbojas profesionāli pirotehniķi jeb ugunsmeistari, kuri māk dedzināt tā, lai nav jādzēš, un piedevām vēl ļoti skaisti!
Uguņošanas priekšnesumā viss ir kā īstā mākslā. Daži profesionāļi tā sagatavošanu salīdzina ar simfonijas rakstīšanu, kurā par instrumentiem kalpo gaismas figūras: ievads, kāpinājums un izskaņa!
Tāpēc vienmēr ir nepieciešams scenārijs, kurā pirotehniskos materiālus sakombinē pēc krāsām, raksturīgajiem efektiem un lidojuma augstuma. Dažas firmas šim nolūkam izmanto speciālas datorprogrammas: jau pirms pasākuma tā norisi var noskatīties kā videoklipu un nepieciešamības gadījumā veikt korekcijas. Uguņošanai ir speciāla vadības sistēma, kas pilnībā kontrolē, ka visu izšauj tikai īstajā laikā un pareizajā vietā. Gatavojot programmu un modelējot epizodes, ņem vērā pasūtītāja vēlmes, finanšu resursus un norises vietas topogrāfiju.
Ir jubileju un klasiskā uguņošana, uguņošana telpās un mūzikas pavadībā. Klasiskā paredzēta skatītāju lokam, sākot no 1000 cilvēkiem, piemēram, Jaungada sagaidīšanai. Uguņošanas vidējais augstums – 100 m, maksimālais – 500 m, tajā izmanto 3. un 4. klases pirotehniku. Cena – no 300 līdz 1000Ls/min. Jubileju uguņošana paredzēta lielākām svinībām, kurās sagaidāms līdz 300 skatītāju. Vidējais tās augstums – 50 m, maksimālais – 100 m. Izmanto 2. un 3. klases, kulminācijā – 3. un 4. klases pirotehniku. Cena – no 150 līdz 250 Ls/min. Pēdējā laikā populāra kļuvusi uguņošana mūzikas pavadījumā, kas pasākumu padara emocionālāku un krāšņāku. Salūtu izšauj pēc scenārija, kurš papildināts ar sinhronizētām mūzikas taktīm. Cena – no 500 līdz 2000 Ls/min.
Uguns figūras var būt gan uzraksti, gan logotipi, kuriem variē liesmu krāsu un degšanas ilgumu. Tos izmanto kā papildu akcentus vai kā alternatīvu gadījumos, kad programmu nav iespējams realizēt, piemēram, vietas trūkuma dēļ. Lai garantētu izrādes kvalitāti, profesionāļi izmanto tikai pasaulē atzītu firmu, piemēram, “Tropic”, “Black Cat”, “Chili Firevorks”, “Triplex” produkciju. Arī iekštelpām ir sava neliela pirotehnika, kaut vai brīnumsvecītes. Latvijā ar uguņošanu nodarbojas daudzas firmas, piemēram, SIA “Ugunsmeistars”, SIA “Svētku aģentūra”, SIA ” Petarde” un citas. Jāatgādina, ka to drīkst darīt tikai uzņēmumi, kas saņēmuši pirotehnisko pakalpojumu sniegšanas apliecību atbilstoši Ieroču aprites likuma un MK noteikumiem Nr. 538.
Pati uguņošana ir īss un skaists mirklis, tomēr sagatavošanās atkarībā no pasākuma sarežģītības ilgst no dažām dienām līdz vairākām nedēļām, ieskaitot saskaņošanu ar attiecīgām institūcijām. Kad pārrunāti tehniskie jautājumi un veikta vietas apskate, modulē epizodes, uzraksta programmu, kurā fiksē grafiku un izmantojamos materiālus. Seko to iegāde un ierīču uzstādīšana. Tad pati rozīnīte un … darbavietas sakopšana un atkritumu aizvākšana. Profesionālu pirotehniķu pienākumos ietilpst arī atbildība par ugunsdrošību salūta laikā.
– Protams, lielie valsts svētku pasākumi, kā arī jaungada sagaidīšana ir plānoti pat desmit gadus uz priekšu. Tomēr pakalpojums nav nemaz tik pārmērīgi dārgs. Nosvinēt bērna piedzimšanu, pilngadību vai zelta kāzas var ar salūtu, kas izmaksā, sākot no 300 latiem. Atbrauks firmas speciālists, visu uzstādīs, novadīs un savāks. Uguņošana ilgs vismaz 4 minūtes, izšaujot vismaz 200 lādiņu. Turklāt izmantojot profesionālo pirotehniku, kura pēc liesmu izskata un lidojuma augstuma stipri atšķiras no amatieriem domātās, – visus svētku salūta cienītājus iedrošina SIA “Ugunsmeistars” pirotehniķis Edgars Linde.
Padomi Ja tomēr lietosiet sadzīves pirotehniku: • Obligāti izlasiet instrukciju! • Novērtējiet distanci līdz mājām un kokiem! Ja lādiņa diametrs nepārsniedz 50 mm, ieteicamais attālums ir ne mazāk kā 30 m. • Lieciet izstrādājumu tikai uz līdzenas virsmas (romiešu sveces jāpiesien pie stabila atbalsta vai jāievieto statīvā)! • Pēc degļa aizdedzināšanas ātri dodieties drošā attālumā, neveiksmes gadījumā netuvojieties lādiņam ātrāk par 5 minūtēm; • Pirotehniku nedrīkst izjaukt un dedzināt atkritumos!
|