Īsta sviesta meklējumos 5
“Lauksaimnieki draud, ka piens būšot jālej zemē, jo iepirkuma cenas tik mazas, ka nav vērts strādāt, taču veikalos mums piedāvā dārgus piena izstrādājumus ar dažādam piedevām. Kāpēc, piemēram, uz paciņas rakstīts, ka tur ir 82% sviesta? Es gribu iegādāties 100% sviestu! Un kāpēc piedāvā skābo krējumu ar piedevām, nevis tīru produktu?” VIZMA OZOLA Aizkraukles novadā
Latvijas Lauksaimniecības universitātes Pārtikas tehnoloģijas fakultātes dekāne profesore Inga Ciproviča aicina uzmanīgāk lasīt rakstīto. – Uz sviesta paciņas iepakojuma nav norādīts, ka produkts satur 82% sviesta, bet gan ka tauku saturs ir 82%. Sviests ir piena tauku koncentrāts ar minimālo tauku saturu 80% un maksimālo ūdens saturu 16%. Ja lasītāja vēlas iegādāties 100% sviestu, vajadzētu pirkt bezūdens piena taukus vai bezūdens sviesta eļļu, ko Latvijā neražo. Šajā gadījumā varētu derēt gī sviests.
Gī iegūst, uz lēnas uguns ilgstoši karsējot parasto sviestu. Procesā atdalās olbaltumvielas, ūdens un tiek iegūti tīri piena tauki. Latvijā šo pārtikas produktu vēl dēvē par dzidrināto sviestu,
Profesore arī nepiekrīt lasītājas paustajam, ka veikalos nevar nopirkt tīru skābo krējumu. – Tas tirgotavās ir plaši pārstāvēts, turklāt ar visdažādāko tauku saturu, tikai, pirms liek skābā krējuma trauciņu iepirkumu grozā, jāizlasa, kas rakstīts uz iepakojuma. Ja produktam ir augu tauku piedeva, tas nav skābais krējums, bet gan izstrādājums, un to arī norāda.
Turpinot Inga Ciproviča uzsver, ka nevajag pārspīlēt, sakot, ka skābajam krējumam tiek pievienotas dažādas piedevas. – Liesam krējumam kādu stabilizētāju sastāvā atrast varam, bet ne treknākam. Latvijas piena pārstrādes uzņēmumi ražo skābo krējumu ar tik dažādu tauku saturu un bez pārtikas piedevu līdzdalības, ka visus ar lasītājas jautājumā noteikto mērauklu mērīt nevar.