Īss mirklis, toties… kāds! Kaktusa zieda sagaidīšana 0
Priekšstats par kaktusu reto ziedēšanu ir aplams un pamazām izplēnē. Agrāk radušos un jau nostiprinājušos maldus kliedē bagātīgā informācijas plūsma un augu sortiments.
Neziedošu kaktusu nav! Ja tradicionālajiem adataiņiem un daudzveidīgajiem lapu kaktusiem gada laikā ir nodrošināts miera periods, tie zied. Taču dažādām ģintīm ir atšķirīgs ziedēšanas sākums.
Pahicereji (Pachycereus) zied, kad izstiepušies vairāku metru garumā, tātad brīvā dabā vai kādā oranžērijā, ziemas dārzā. Ehinocereji (Echinocereus) uzzied, kad kaktusa apkārtmērs ir vismaz 1 metrs. Mamilārijas (Mammillaria) ir steidzīgākas, tām ziedi parādās, kad tās vēl nav sasniegušas gada vecumu.
Arī viena zieda ziedēšanas ilgums katrai kaktusu ģintij ir atšķirīgs. Mamilāriju ziediņi zied vairākus mēnešus, bet selenicerejiem jeb mēnesskaktusiem zieds ir atvērts tikai četras piecas stundas.
Katrs kaktuss ir īpašs, bet lielziedu selenicerejs (Selenicereus grandiflora) ir dabas brīnums, jo ziedus atver tikai naktīs, turklāt tie pasakaini smaržo. Ne velti to sauc par nakts karalieni! Daba ir parūpējusies, lai šie nakts ziedētāji savas sugas turpināšanai spētu nodrošināt dīgstošas sēklas – par apputeksnētājiem doti nakts dzīvnieki sikspārņi.
Kamēr selenicereji (Selenicereus hamatus, S. kunthianus, S. vagans, S. pteranthus) nezied, tie ir pavisam necili, pat neizskatīgi: pelēkbrūni, gari, šķautņaini, vijīgi stumbri, kas klāti ērkšķiem un daudzām gaisa saknēm. Taču ziedu skaits ir atkarīgs no auga vecuma, stumbru garuma un skaita. Milzīgs selenicereja stumbru mudžeklis var raisīt ziedus ik nakti vairākas nedēļas pēc kārtas. Tie ir lieli, aptuveni 20 – 25 cm diametrā.
Kā jebkurš kaktuss, arī selenicerejs vēlas, lai visu gadu tam būtu ļoti daudz gaismas, mērens siltums un mitrums. Augsnei jābūt viegli skābai, irdenai, ar teicamu gaisa un ūdens caurlaidību, ne pārāk bagātai ar barības vielām. Ziemas mēnešos noteikti vajadzīgs miera periods vietā ar nedaudz pazeminātu gaisa temperatūru, tad augu nelaista un nemēslo.
Selenicereji ļoti viegli vairojas ar galotnes un stumbra spraudeņiem. Nereti tiem jau ir klāt gaisa saknes, kas sāk veikt sakņu funkcijas, līdzko ievietotas augsnē. Audzējot selenicerejus mājās, tiem jāparedz diezgan liela vieta.
Par nakts karalienēm nepareizi dēvē arī epifīļus (Epiphyllum), kuru ziedi tikai pēc izskata atgādina selenicerejus, taču ir daudz mazāki un pats galvenais – uzplaukst dienā, nevis naktī. Epifīļa zieda mūžs ir apmēram 24 stundas vai mazliet vairāk, lielākajai daļai sugu un šķirņu ziedi ir smaržīgi.
Reizēm nakts karalieņu godā kļūdaini ieceļ hilocerejus (Hylocereus). Parasti tos izmanto kā potcelmus, uzpotējot kaktusu formas neparastās krāsas (bez hlorofila). Ja hilocerejiem ļauj augt pašiem, tie sasniedz vairāku metru garumu un uzzied, to ziedi izskatās līdzīgi selenicereju un epifīļu ziediem.
Nepilnu dienu zied marniera (Marniera macroptera), šim lapu kaktusam ir daudz sinonīmu – ripsālis (Rhipsalis macroptera), epifīlis (Epiphyllum macroptera), filokaktuss (Phyllocactus macroptera). Sauc kā saukdams, taču šī suga ir visdižākā savā ģintī – īsts milzis ar 2 – 3 m gariem dzinumiem. Marnieras smaržīgais zieds atplaukst agri no rīta un zied līdz pusdienlaikam, zieda diametrs ir 10 – 15 cm, garums pārsniedz 20 centimetrus.
Visi šie kaktusi labi aug telpās, un zied (ja pietiek gaismas un ziemas mēnešos dota atpūta). Pavairošana ir ļoti vienkārša: nogriež vismaz 6 – 8 cm garu stumbra daļu, abus galus nedaudz apžāvē, tad sprauž kūdras un rupjas grants maisījumā. Substrātam jābūt viegli mitram, spraudenis tādā apsakņosies mēneša laikā.