Islandē piemin zudušo ledāju 1
Šonedēļ Islandē ar piemiņas plāksnes atklāšanu tika pieminēts Okjokulla ledājs, kas ir pirmais no daudzajiem valsts ledājiem, kas kļuvis par klimata pārmaiņu upuri.
Islande gadā zaudē aptuveni 11 miljardus tonnu ledus, un zinātnieki bažījas, ka līdz 2200. gadam vai pat agrāk visi valsts vairāk nekā 400 ledāji, kas šobrīd klāj aptuveni 11 procentus salas virsmas, būs izzuduši klimata pārmaiņu dēļ, atzīmē aģentūra AFP.
Uz klints bijušā ledāja atrašanās vietā Islandes rietumos tika novietota bronzas piemiņas plāksne, ceremonijā klātesot Islandes premjerministrei Katrinai Jakobsdotirai, kā arī zinātniekiem, vides aktīvistiem, žurnālistiem un sabiedrības pārstāvjiem.
“Es ceru, ka šī ceremonija dos iedvesmu ne tikai mums Islandē, bet arī pārējai pasaulei, jo šeit notiekošais ir tikai daļa no globālās klimata krīzes,” intervijā AFP teica premjerministre Jakobsdotira.
Viņa atzīmēja, ka liela daļa no atjaunojamās enerģijas valstī tiek ražota ledāju straumēs, tāpēc ledāju izzušana ietekmēs Islandes enerģētikas sistēmu. “Ledāja simboliskā nāve ir brīdinājums mums, ka vajadzīga steidzama rīcība,” piemiņas ceremonijā teica Īrijas bijusī prezidente Mērija Robinsone.
Uz plāksnes ir iegravēta “Vēstule nākotnei”: “Nākamajos 200 gados visiem mūsu ledājiem gaidāms līdzīgs liktenis. Šī piemiņas zīme ir apliecinājums, ka mēs apzināmies notiekošo un to, kas ir jādara. Tikai jūs zināt, vai mēs to paveicām.” Plāksne ir pirmā piemiņas zīme pasaulē ledājam, kas izzudis klimata pārmaiņu dēļ, ko radījusi cilvēka darbība.
Pētījumi liecina, ka 1890. gadā Okjokulla ledāja platība bija 16 kvadrātkilometri, bet 2012. gadā tā bija sarukusi līdz 0,7 kvadrātkilometriem. Lai ledus sablīvējums iegūtu ledāja statusu, tam jābūt pietiekami biezam – aptuveni 40 līdz 50 metru –, lai tas slīdētu pats no sava svara.
Kā liecina pētījumi, aptuveni puse no ledājiem pasaules dabas rezervātos var izzust līdz 2100. gadam, ja siltumnīcas gāzu izmešu apjoms turpināsies pašreizējā tempā. Zemes pavadoņu veikti attēli liecina, ka strauji kūst ledāji Himalajos un Grenlandē.