Foto – AFP/LETA

“Islāma valsts” zaudē teritorijas 1

Islāmistu kaujinieki no tā dēvētās “Islāma valsts” jeb kalifāta pēdējos mēnešos ir cietuši vairākus zaudējumus cīņā ar ASV atbalstīto Sīrijas Demokrātisko spēku militāro grupējumu, trīs gadus pēc kalifāta pasludināšanas džihādistiem zaudējot plašas teritorijas Irākā un Sīrijā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Pagājušajā nedēļā Irākas armija atguva kontroli pār Ninīves apgabalu, pa­triecot “Islāma valsts” kaujiniekus no viena no viņu pēdējiem atbalsta punktiem Irākā. Kaimiņos esošajā Sīrijā džihādistu pasludinātā kalifāta galvaspilsētai Rakai uzbrūk arābu un kurdu militārās vienības. 2014. gadā džihādisti kontrolēja gandrīz trešo daļu Irākas teritorijas, bet tagad viņu rokās ir ne vairāk kā desmit procenti teritorijas valsts austrumos un Sīrijas pierobežā, atzīmē aģentūra “AFP”. ASV atbalstītie Sīrijas Demokrātiskie spēki (SDS) jau ir iekļuvuši džihādistu pašpasludinātajā galvaspilsētā Rakā un kontrolē vairāk nekā pusi tās teritorijas. Vairāki tūkstoši islāmistu kaujinieku, tajā skaitā vienību komandieri, ir aizbēguši uz Eifratas ielejas apgabalu.

Džihādistu grupējuma “Islāma valsts” līderis Abu Bakrs al Bagdadi, domājams, joprojām ir dzīvs un slēpjas Eifratas vidusteces ielejā, kur ir džihādistu pēdējās pozīcijas, atzinis operācijai pret “Islāma valsti” izveidotās starptautiskās koalīcijas komandieris ASV ģenerālis Stīvens Taunsends.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Islāma valsts” kontrolē palikusi aptuveni 160 kilometrus gara josla no Deirezoras pilsētas Sīrijas austrumos līdz Alkaimas pilsētai Irākas pierobežā. Džihādistu kaujiniekiem Deirezoras rajonā uzbrūk arī Krievijas atbalstītie Sīrijas vadoņa Bašara Asada režīma spēki. Lai gan cietuši sakāves plašākās militārās sadursmēs, islāmistu kaujinieki cenšas uzturēt cīņas sparu, džihādistu pašnāvniekiem rīkojot uzbrukumus šiītu ievirzes musulmaņiem, ko sunnītu ekstrēmisti uzskata par ķeceriem. Džihādisti sarīkojuši virkni sprādzienu pat sunnītu svētvietās, nogalinot desmitiem cilvēku.

Irākas valdība paziņojusi, ka plāno sākt uzbrukumu pēdējās džihādistu grupējuma “Islāma valsts” kontrolētās Irākas pilsētas Havīdžas atkarošanai. Irākas valdības spēki atguvuši Tellafaras pilsētu un visu Ninīves apgabalu, kuru agrāk gandrīz pilnībā kontrolēja “Islāma valsts”. Irākas spēki tagad ir padzinuši džihādistus no visām to agrāk kontrolētajām Irākas teritorijām, izņemot Havīdžu, kas atrodas 300 kilometrus uz ziemeļiem no Bagdādes, un trīs tuksneša rajoniem Sīrijas pierobežā.

“Islāma valsts” kaujinieku atgriešanās pie terorisma taktikas rada nopietnu izaicinājumu Irākas drošības spēkiem un pastāvīgu apdraudējumu civiliedzīvotājiem valstī ar šiītu vairākumu, kur ir viegli uzkurināt reliģisku naidu. Kā atzīmē drošības eksperti, islāmistu kalifāta iziršana un džihādistu izklīšana, daļai no viņiem atgriežoties savās mītnes zemēs Eiropā, ir palielinājusi uzbrukumu risku rietumvalstīs. Pat zaudējot savu teritoriālo bāzi Irākā un Sīrijā, grupējums cenšas nostiprināties Lībijā un Afganistānā. Libānas premjerministrs Saads Harīri, kura tēvs Rafiks Harīri 2005. gadā tika nogalināts radikālo islāmistu sarīkotā teroraktā, paziņojis, ka “bez pareiziem politiskiem lēmumiem Sīrijā būs vēl sliktāk nekā “Islāma valsts” laikā un bēgļu skaits tikai pieaugs”. Libānas premjerministrs, kurš pagājušajā nedēļā bija ieradies vizītē Francijā, intervijā laikrakstā “Le Monde” apgalvoja, ka sīriešu bēgļi neatgriezīsies Sīrijā, kamēr pie varas būs Bašara Asada režīms, un lūdza Francijas palīdzību Libānas ekonomikai. Pēc 1967. un 1973. gada Izraēlas un arābu valstu kara Libānā patvērās simtiem tūkstošu palestīniešu, bet jau sešus gadus ilgstošais pilsoņu karš Sīrijā prasījis vismaz 300 000 upuru un licis doties trimdā aptuveni četriem miljoniem sīriešu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.