“Islāma valsts” propaganda – Gebelss izskatās kā amatieris 0
Ahmeds Salahs Hašims ir Singapūras Sinnatambi Radžartnama Starptautisko pētījumu skolas asociētais profesors, kura pētnieciskās intereses ir terorisms un aizsardzība. Tāpēc mūsu saruna ir par “Islāma valsti” (ISIS), kuru daudzi pasaules līderi nodēvējuši par šobrīd lielāko draudu.
– Kur meklējami teroristiskās organizācijas “Islāma valsts” pirmsākumi?
– ISIS radās no grupas, kuru vadīja jordāniešu islāmists Abu Musabs az Zarkavi, kurš bija zaglis un lietoja arī narkotikas. Viņš bija notiesāts par sīkām zādzībām un nonāca cietumā, un tiek uzskatīts, ka tur viņš atklāja sev reliģiju. Tad viņš izveidoja grupu no jordāniešiem, palestīniešiem, libāniešiem un sīriešiem un devās karot uz Afganistānu, taču sākotnēji nepievienojās “Al Qaeda” organizācijas teroristiem. Kad 2001. gadā notika 11. septembra terorakti Ņujorkā un Vašingtonā un ASV iebruka Afganistānā, “Al Qaeda” ietekme mazinājās. Tobrīd Zarkavi grupa bija organizācija, bet tā nebija tīkls kā “Al Qaeda”. Zarkavi grupā kopā ar ģimenes locekļiem bija 50 – 60 cilvēku. To varēja uzskatīt par sektu, ko veido cilvēki, kuri dzīvojuši kaimiņos. Zarkavi grupa devās uz Teherānu, taču irāņi nevēlējās viņa grupas klātbūtni, un Zarkavi nonāca cietumā. Daļa no ISIS naida pret šiītiem rodama Zarkavi pieredzē Irānā. Tad viņi devās uz Irākas kurdu apdzīvotajām teritorijām, kuras tolaik kontrolēja kurdu islāmisti. Tur Zarkavi veidoja organizāciju savā vadībā, izvēršot terora aktus Irākā. 2006. gadā Zarkavi Irākā tika nogalināts. Viņa pēcteči vēlējās veidot islāma valsti – kalifātu un mēģināja iegūt atbalstu no Irākas sunnītiem, taču sunnītu nemierniekus tas neinteresēja – viņi vēlējās dabūt ārā no valsts amerikāņus un atkal būt pie varas. Starp 2006. un 2011. gadu ISIS piedzīvoja milzīgu spiedienu no sunnītu kaujiniekiem, ASV spēkiem, šiītu militārajām vienībām, kurdiem un Irānas. 2011. gadā mēs domājām, ka Zarkavi grupai pienācis gals. Tomēr ap šo laiku pašreizējais Irākas premjers Nuri al Maliki, kurš ir šiīts, neturēja solījumu integrēt Irākas sabiedrībā sunnītus. Līdztekus notika sunnītu nemiernieku šķelšanās. Islāmisti un arī Sadāma Huseina partijas “Baath” aktīvisti iznāca no cietuma un pievienojās ISIS.
ISIS ideoloģiskā pievilcība ir tā, ka tā darbojas kā valsts. Ienākumus ISIS gūst, iekasējot nodokļus no Sīrijas un Irākas iedzīvotājiem, kuri dzīvo teroristiskās organizācijas kontrolētajās teritorijās. ISIS lielā mērā ir atkarīga no ienākumiem no naftas ieguves. 2014. un 2015. gadā ASV koalīcija veica gaisa uzbrukumus ISIS pozīcijām, tas samazināja organizācijas kaujas spējas, viņi zaudēja arī ienākumus no naftas ieguves. Kļuva grūtāk finansēt “valsti” un to policejiski pārvaldīt. Kaut arī ietekme mazinās, tas nenozīmē organizācijas galu. Viņi jebkurā brīdī spēj atdzimt kā fēnikss no pelniem.
– Kas jums liek domāt par ISIS augstajām reģenerācijas spējām?
– Ja ISIS tiks sakauta Irākā un Sīrijā, viņiem ir daudz vietu islāma pasaulē, kur apmesties un izplatīt savu ideoloģiju. Viņi meklē vājas valstis. Tāda šobrīd ir Lībija. Ēģiptē viņiem ir iespējas vien Sīnaja pussalā, jo Ēģiptes teritoriju Āfrikas kontinentā labi kontrolē drošības dienesti. Bet vēl ir Āfrikas valstis ar vājām valdībām – Nigēra, Čada, Mali, Nigērijas ziemeļi, kurus kontrolē teroristiskais islāmistu grupējums “Boko Haram”.
– ISIS sevi atraduši bijušie Sadāma Huseina partijas “Baath” aktīvisti. Kāda ir viņu loma?
– Viņiem ir milzīga pieredze organizatoriskajā darbā – šie cilvēki savulaik ir guvuši zinības bijušajā Dienvidslāvijā un bijušās Vācijas Demokrātiskās Republikas slepenpolicijā “Stasi”. No “Baath” aktīvistiem, kas palīdz ISIS, daļa ir tādu musulmaņu, kas no jauna pievērsušies islāmam, bet otra daļa ir tā saucamie instrumentālisti, kuri darbošanos ISIS redz kā savu ceļu atpakaļ pie varas uz Bagdādi. Ļeņinistu terminoloģijā ir jēdziens “noderīgie idioti”. Tas ISIS kontekstā darbojas kā divvirzienu ceļš – islāmisti domā, ka bijušie Huseina cilvēki ir “noderīgie idioti” viņu darbības dēļ, bet Huseina partijas aktīvisti, visticamāk, ir augstprātīgi un uzskata islāmistus par primitīvu “skrandu proletariātu”, no kuriem vēlāk varēs tikt vaļā. ISIS ir arī kaujinieki no visas pasaules.
– Cik tādu ir?
– No Eiropas karo 5000 līdz 6000 kaujinieku, bet lielākā daļa ir no Ziemeļāfrikas. Piemēram, ap 4000 ir no Tunisijas. Kaut arī Tunisijā bija revolūcija, šī valsts piedzīvo nopietnu sociālekonomisko krīzi. Tūkstošiem tunisiešu dodas uz Lībiju. Viņus uzrunā ISIS rekrutētāji un piedāvā doties uz Dabīku Sīrijā – šajā vietā pēc ISIS postulātiem notiks islāma armagedons. Ja lasīsiet ISIS propagandas žurnālu “Dabiq”, tad atklāsiet, ka pastardienā kritīs Roma un musulmaņi, kuri ISIS izpratnē nav patiesi islāmticīgie. Interesantākais jautājums ir, kura persona glābs “patiesos” musulmaņus? ISIS izpratnē tas ir Jēzus Kristus.
– Kāpēc ISIS uzskata, ka tas būs Jēzus Kristus, jo islāmā viņš nav Pestītājs, bet gan viens no praviešiem?
– Islāmā viņš nav minēts kā Dieva dēls. Svētā Trīsvienība kristietībā tika attīstīta vēl ilgi pēc Jēzus nāves. Musulmaņi viņu uztver kā pravieti, kurš piedzimis Jaunavai Marijai. Korānā nav rakstīts, ka pēdējās dienās nāks Jēzus Kristus. Islāma armagedona filosofijā šiītiem nāks slepenais imāms, kurš nesīs tiesu, bet sunnīti saka, ka būs daudz viltus mesiju. Salāfistu džihādisti saka, ka Jēzus Kristus atgriezīsies Dabīkā, lai glābtu īstos musulmaņus.
– Jūs esat uzsvēris, ka ISIS izveidojis plašu ienaidnieku sarakstu. Kas tajā iekļauts?
– Organizācijas ienaidnieku saraksts ir fenomenāls un prātam neaptverams. Viņu ideoloģijā pasaule ir melnbalta. ISIS ir dīvains fenomens, jo tā ideoloģijā saplūst divas pretējas lietas – valsts veidošana un apokalipse. Šajā ziņā ISIS ir līdzīga kristiešu fundamentālistu sektām, kuras arī apgalvo, ka pastardienā izdzīvos tikai viņu piekritēji. ISIS ideoloģijā gandrīz ikviens, kurš neatzīst viņus, nevar tikt glābts. Šiīti viņiem ir sliktāki par krustnešiem.
– Kāpēc, jūsuprāt, Francija ir lielākais ISIS ienaidnieks Eiropā?
– Rietumu pasaulē vēsturiskā atmiņa aptver apmēram 250 gadu. Tikmēr Irākā par Čingizhana iebrukumu runā kā par vakardienas notikumu. Francija ir ienaidnieku saraksta virsotnē, jo Romas pāvests savulaik bija francūzis Urbāns II, kurš 1096. gadā sāka krusta karus un devās gājienā uz Jeruzalemi. Franciju uzskata par ienaidnieku arī tāpēc, ka tā plaši iejaucās islāma pasaulē kā koloniāla vara, piemēram, Alžīrijā un Ēģiptē. Salāfisti uzskata, ka Lielā franču revolūcija ir slimība, kas atnesa demokrātiju un sekulārismu.
– Un kā ar citām valstīm?
– Pārējās ienaidnieces ir ASV, Lielbritānija un Krievija. ASV šo ienaidnieka lomu izpelnījusies ar savu iesaisti Tuvajos Austrumos un, ISIS izpratnē, sekulāru valdību atbalstīšanu. Krievija izpelnījusies uzmanību ar komunisma ateistisko mantojumu, kā arī ar to, ka tā atbalsta Bašara al Asada režīmu Sīrijā – ISIS ienaidnieku. Vācija varētu arī nebūt starp galvenajiem ienaidniekiem, jo tai vēsturiski nav bijis lielas iesaistes Tuvajos Austrumos.
– Jūs uzskatāt, ka teroristi mūsdienās stratēģijā pārslēdzas no pašnāvniekiem, kuri uzspridzinās (“suicide bombers” – angļu val.), uz tā saucamajiem “elites karavīriem pašnāvniekiem” (“suicide commandos” – angļu val.).
– Terorists pašnāvnieks sevi uzspridzina un parauj sev līdzi nāvē cilvēkus, savukārt elites pašnāvnieku karavīrs savu “misiju” paildzina un spēj nogalināt daudz vairāk cilvēku, kuri viņam gadās pa ceļam, līdz viņš tiek neitralizēts. Šī stratēģija tika pielietota 2008. gada teroraktā Mumbajā Indijā, kurš ilga 72 stundas, un 2013. gadā Nairobi, kur “misija” ilga trīs līdz četras dienas. Parīzes uzbrukumos novembrī šī stratēģija tika izmantota uzbrukumam koncertzālei “Bataclan”.
– Vai ISIS ir sava propagandas mašīna?
– Jā, un šī propagandas mašīna darbojas profesionāli. To vada prasmīgi cilvēki, starp kuriem daudzi ir ar labu informācijas tehnoloģiju izglītību. ISIS ir trīs mediji. Katrs no tiem ir vērsts uz savu grupu. Piemēram, viens darbojas uz Tuvo Austrumu valstu auditoriju, bet cits ir vērsts uz Eiropu – gan pamatiedzīvotājiem, gan imigrantiem. Ja viņi mērķē uz Franciju, tad savu auditoriju uzrunā franču valodā, viņi uzrunā arī angliski, vāciski un krieviski attiecīgo mērķauditoriju un tagad gatavojas atvērt kanālus spāņu un itāļu valodā. Galvenais vēstījums ir: “Jūsu dzīve ir mēsls. Nāciet uz mūsu utopiju.” Viņi izmanto montāžu, piemēram, nozogot un pārveidojot grafiskos materiālus. Vēlāk cilvēki saprot, ka ISIS ir pavisam kas cits, nekā bija iedomājušies, bet tikt prom no teritorijas ir ļoti grūti. ISIS propaganda Gebelsam liek izskatīties kā amatierim. Mūsdienu tehnoloģiskās iespējas ļauj pastiprināt propagandas vēstījumus. Sociālajā tīklā “YouTube” iespējams noskatīties ISIS propagandas filmu “Kara liesmas”, kura rāda ISIS kaujas uzvaras. Filma domāta jauniem cilvēkiem, kuri meklē piedzīvojumus un ir motivēti cīņai.
– Arī no Latvijas cilvēki ir devušies karot “Islāma valsts” rindās…
– Rekrutēšanai ISIS izmanto sociālos medijus, kas ir efektīvs līdzeklis. Piemēram, kāds draugs atsūta jums foto no Sīrijas un raksta, ka tur ir brīnišķīgi, un aicina pievienoties. No Latvijas līdz Turcijai nav tālu – iespējams ierasties Turcijā kā tūristam un tad doties uz valsts austrumiem, kur ir robeža ar Sīriju. Tur darbojas džihādistu organizācijas, kas var sniegt “palīdzību”. ISIS kontrolētajās teritorijās darbojas uzņemšanas centri. Tur prasa ieteikuma vēstuli no sponsora, kurš ir saistīts ar ISIS. Ja šādas vēstules nav, tad karotgribētāju sūta atpakaļ vai atvēl maznozīmīgu lomu.
– Jūs strādājat Singapūrā, kaimiņos ir lielākā musulmaņu valsts pasaulē – Indonēzija, kurā kopumā islāma izpausmes nav radikālas. Vai ISIS aizsniedz rekrūšus arī tur?
– Zināms, ka 700 indonēziešu ir devušies uz ISIS kontrolētajām teritorijām. Ekstrēmistu grupas Indonēzijā ir aktivizējušās, un tām izdodas savos valgos iepīt jauniešus, kuri nav apmierināti ar dzīvi.