Foto: Gennady/Shutterstock

Īslaicīga brīvības atņemšana: cik ilga ir, kā notiek soda izciešana 0

Jurists teica, lai neuztraucos: sliktākajā gadījumā mani var notiesāt ar brīvības atņemšanu īslaicīgi, bet neko konkrētāk nepateica. Lūdzu, paskaidrojiet, ko nozīmē īslaicīgi! Vai tad šāda soda izciešana ir citāda? Tāpat taču jāsēž cietumā! LEONS RĪGĀ

Reklāma
Reklāma

Izmaiņas likumos

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

Īslaicīga brīvības atņemšana ir uz laiku no 15 diennaktīm līdz trim mēnešiem. Tāds sods Latvijā darbojas kopš 2013. gada 1. aprīļa, kad stājās spēkā grozījumi Krimināllikumā. Līdz tam Latvijā šāds sods netika piemērots, tāpēc bija jāievieš izmaiņas arī Latvijas Sodu izpildes kodeksā, kas regulē sodu izpildes kārtību.

Tagad kodeksā paredzēts, ka Ieslodzījuma vietu pārvalde triju darbdienu laikā no dienas, kad saņemts tiesas rīkojums par sprieduma izpildi un sprieduma kopija, nosūta ierakstītu vēstuli cilvēkam, kurš notiesāts ar īslaicīgu brīvības atņemšanu (ja vien brīdī, kad spriedums stājies spēkā vai nodots izpildīšanai, viņš jau neatrodas apcietinājumā). Vēstulē tiek norāda brīvības atņemšanas iestāde un laiks, kad personai tur jāierodas soda izciešanai, kā arī informācija par atbildību, ja izvairīsieties no soda izciešanas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Laikposms starp vēstules nosūtīšanas dienu un soda izciešanas uzsākšanas dienu nedrīkst būt mazāks par desmit darbdienām. Ja ar īslaicīgu brīvības atņemšanu notiesātais noteiktajā laikā neierodas brīvības atņemšanas iestādē soda izciešanai, Valsts policija lemj par kriminālprocesa uzsākšanu.

Tomēr citi nosacījumi

Personas, kuras notiesātas ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, tiek turētas atsevišķi no pārējiem notiesātajiem, taču ir atļauts tās iesaistīt garīgās aprūpes un resocializācijas pasākumos kopā ar pārējiem notiesātajiem.

Ja piespriests sods ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, notiesātajiem ir iespējas satikties ar radiniekiem un citām personām bez brīvības atņemšanas iestādes pārstāvja klātbūtnes īslaicīgi – no vienas līdz divām stundām, lai veicinātu sociāli lietderīgu saikņu saglabāšanu un atjaunošanu. Ir atļauts saņemt arī vienu sūtījumu vai pienesumu mēnesī vai soda izpildes laikā, ja tas ir īsāks par mēnesi.

Parasti soda izciešanu notiesātie uzsāk soda izciešanas režīma zemākajā pakāpē, taču ar īslaicīgu brīvības atņemšanu notiesātie sodu izcieš tikai daļēji slēgta cietuma soda izciešanas režīma augstākajā pakāpē. Tas nozīmē, ka uz šiem notiesātajiem neattiecas noteikumi par soda izciešanas režīma pakāpenisku mīkstināšanu vai pastiprināšanu, kā arī notiesātā pārvietošanu.

Kādas ir notiesāto tiesības

Ar īslaicīgu brīvības atņemšanu notiesātajiem ir šādas tiesības:

• izmantot vismaz stundu ilgu īslaicīgo satikšanos ne retāk kā reizi mēnesī, bet ne mazāk kā vienu īslaicīgo satikšanos soda izpildes laikā, ja tas ir īsāks par mēnesi;

• iepirkties cietuma veikalā par naudas summu vienas Ministru kabineta noteiktās minimālās mēnešalgas apmērā;

Reklāma
Reklāma

• izmantot telefonsarunas bez skaita ierobežojuma;

• lietot personisko televizoru un radiouztvērēju (bez balss ieraksta iespējām);

• no rīta celšanās laika līdz naktsmieram atrasties noteiktā iecirknī ārpus kameras;

• valkāt personisko apģērbu vai noteikta veida apģērbu;

• dienas kārtībā paredzētajā laikā patstāvīgi apmeklēt cietuma medicīnas daļu, veikalu, ēdnīcu un bibliotēku;

• piedalīties sporta, kultūras un reliģiskos pasākumos.

Ar īslaicīgu brīvības atņemšanu notiesātā riski un vajadzības tiek apzināti divu nedēļu laikā pēc viņa ievietošanas brīvības atņemšanas iestādē soda izciešanas uzsākšanai. Vīriešu dzimuma nepilngadīgie notiesātie īslaicīgu brīvības atņemšanas sodu izcieš speciālās audzināšanas iestādēs nepilngadīgajiem. Īslaicīgi notiesātie, ja ir tāda iespēja, var arī strādāt brīvības atņemšanas iestādes teritorijā.

SVARĪGI

• Krimināllikuma 312. pantā noteikts, ka par izvairīšanos no brīvības atņemšanas soda izciešanas var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudassodu.

KONSULTĒJUSI JURISTE TATJANA LUBGINA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.