Foto – LETA

Īsinām zarus plūmēm. Kā veidot vainagu? 0

“Plūmju šķirnēm ‘Skoroplodnaja’ un ‘Komēta’ koki jau diezgan lieli, bet zari stipri noliekušies. Kā tām jāveido vainags?” MIRDZA Aizputē

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Ja pagājušā gada pieaugumi ir ļoti gari, pavasarī pirms pumpuru plaukšanas tos vajag saīsināt aptuveni par trešdaļu vai līdz pusei. Savukārt, ja labu laiku ražojušiem kauleņkokiem zaru galos gandrīz vairs nav jaunā pieauguma, vainagu veido, nogriežot nolīkušo zara posmu līdz jaunākam, augšup vērstam sānzaram. Neīsinot zarus, tie stipri noliecas un var arī nolūzt.

Apgriezt nolīkušos zaru galus nepieciešams pārāk bagātīgi ražojošām šķirnēm, kādas ir hibrīdplūmes ‘Komēta’, ‘Skoroplodnaja’, mājas plūme ‘Viktorija’. Labāk augs jauni zari, būs veselīga lapotne. Šīm plūmju šķirnēm raža veidojas arī uz viengadīgiem zariem, kuriem līdztekus veģetatīvajiem pumpuriem ir arī spēcīgi ziedpumpuri. Kokiem ražas ietekmē vainags ātri izliecas, tāpēc tas regulāri jāatjauno, tādējādi paildzinot koka ražošanas mūžu un paaugstinot augļu kvalitāti. Pavasarī izgriež arī uz vainaga vidu augošos, krusteniskos un slimību bojātos zarus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vairākumam mājas plūmju (piemēram, ‘Lāse’, ‘Latvijas Dzeltenā Olplūme’, ‘Perdrigon’) spēcīgi klājzari ar ziedpumpuriem veidojas un ilgi neatmirst arī uz vecākiem zariem, tāpēc tos atjaunot ar īsināšanu nepieciešams daudz retāk. Šādiem kokiem novecojot, vainagu atjauno, griežot līdz sānzaram, uz kura jau šajā gadā veidosies raža. Par sānzaru gan nevajadzētu izvēlēties viengadīgu dzinumu, jo tam parasti ir tikai veģetatīvie pumpuri.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.