“Situācija ir absurda.” Īsāk sakot, kādu brīdi sūdi Rīgas ielās būs 3
Kaut arī visi gaida, ko tad Konkurences padome paziņos Rīgas domes un “Getliņi EKO” pārkāpuma lietā par atkritumu izvešanu, jau tagad skaidrs, ka tā nepieļaus monopola izveidi uz 20 gadiem.
Apturēt “Getliņi EKO” noslēgto 686,3 miljonu eiro vērto līgumu ar SIA “CREB Rīga”, ko izveidojuši divi vides pakalpojumu sniedzēji SIA “Clean R” un SIA “Eco Baltia vide”, izveidojot kopsabiedrību “Tīrīga”, ir salīdzinoši viegli pieņemams politisks lēmums.
Taču šoreiz tā atbildīgums sniedzas tālāk par atkritumu apsaimniekotāju konkurences nodrošināšanu Rīgā. 15. septembrī beidzas līgums ar esošajiem atkritumu izvedējiem. Kurš izvedīs atkritumus 16. septembrī?
Rīgas domei, kura ne tikai apzināti izveidojusi monopolu, bet līdz pat šim brīdim nav spējusi pieņemt saistošos noteikumus attiecībā uz regulējumu atkritumu izvešanā, nedz arī pieņemt atkritumu apsaimniekošanas tarifu, šonedēļ ir jāspēj rast risinājumu.
“Šie noteikumi bija jāpieņem jau 2017. gadā. Rīgas dome patlaban ilgstoši neievēro likumu. Absurda ir situācija, ka “Tīrīga” slēdz līgumus ar iedzīvotājiem, kas balstās uz jaunajiem noteikumiem, kas nav pieņemti,” vērtēja ministrs.
Kā vienīgo iespējamo iesaistītās puses šobrīd saskata pagaidu noregulējumu par līguma pārslēgšanas iesaldēšanu (ko Rīgas dome solās apstrīdēt tiesā).
Tas nozīmē, ka atkritumu apsaimniekošanu Rīgā spēj nodrošināt tikai vairāki uzņēmumi. Bet jāšaubās, vai to varēs turpināt tieši tie paši, jo, piemēram, “Pilsētvides serviss” no Rīgas izspiests un darbs uzteikts pusei darbinieku.
Tehniski nodrošināt atkritumu izvešanu pilsētā var abi šī monopoluzņēmuma dalībnieki – “Clean R” un SIA “Eco Baltia vide” – un tad jau tā pati “Tīrīga” būs, tikai neapvienota.
Tomēr arī viņiem nav skaidrs, vai, 16. septembrī izvedot atkritumus, uzņēmumi un iedzīvotāji samaksās par to, ja līgums vēl nebūs pārslēgts. Arī pašai “Tīrīgai” pat divu mēnešu laikā nav izdevies pārslēgt visus 35 tūkstošus līgumu.