Īrnieks nemaksā, bet projām neiet. Kā rīkoties? 2
Man pieder māja, kurā jau piecus gadus mitinās īrnieks. Pēc īres līguma beigām to nepagarināju, taču īrnieks prom neiet. Maksā tikai par komunālajiem pakalpojumiem, bet īres maksu – ne. Policija saka, ka ar varu viņu izlikt nevar. Ko man darīt? SNIEDZE JELGAVĀ
Īrnieka un izīrētāja attiecības regulē likums “Par dzīvojamo telpu īri”. Šā likuma 6. pantā teikts: ja īres līgums noslēgts uz noteiktu laiku, tad, līguma termiņam beidzoties, īrnieka pienākums ir atbrīvot dzīvojamo telpu, izņemot gadījumu, kad līgumā ietverta saistība, kas paredz īrnieka tiesības prasīt līguma pagarināšanu. Taču arī tad izīrētājam ir tiesības atteikt īres līguma pagarināšanu, ja īrnieks nepilda īres līgumā noteiktos pienākumus, dzīvojamā telpa nepieciešama īpašnieka vai viņa ģimenes locekļu personiskai lietošanai, dzīvojamā māja ir nojaucama vai arī mājā (vai dzīvojamā telpā) jāveic kapitālais remonts. Izīrētāja atteikumu pagarināt dzīvojamās telpas īres līgumu īrnieks var pārsūdzēt tiesā.
Savukārt 44. pantā rakstīts, ka personas, kas patvarīgi, bez dzīvojamās telpas īres līguma noslēgšanas aizņēmušas dzīvojamās telpas, izliek tiesas ceļā bez citas dzīvojamās telpas ierādīšanas, piedzenot visus zaudējumus saistībā ar telpu nelikumīgu aizņemšanu un izlikšanu no tām.
Tātad, ja ar bijušo īrnieku nevar vienoties, mājas īpašniecei nāksies tiesā sniegt civilprasību par viņa izlikšanu. Kad būs stājies spēkā tiesas spriedums par izlikšanu un būs tiesas izdots izpildraksts, tālāk rīkosies tiesu izpildītājs. Cilvēkam dos laiku brīvprātīgi atbrīvot telpas. Ja viņš to nedarīs, izlikšanu veiks tiesu izpildītājs, vajadzības gadījumā uzaicinot policiju.