Parlamenta vēlēšanās Īrijā negaidīti labus panākumus guva kreisā īru republikāņu partija “Sinn Fein”. Attēlā: partijas līdere Mērija Lū Makdonalda balso vēlēšanu iecirknī Dublinā.
Parlamenta vēlēšanās Īrijā negaidīti labus panākumus guva kreisā īru republikāņu partija “Sinn Fein”. Attēlā: partijas līdere Mērija Lū Makdonalda balso vēlēšanu iecirknī Dublinā.
Foto: Niall Carson/AP/SCANPIX/LETA

Īrijas vēlēšanās blīvi rezultāti 0

Īrijā sestdien notika pirmstermiņa parlamenta vēlēšanas, par kuru galveno iezīmi kļuva kreisās īru republikāņu partijas “Sinn Fein” labie rezultāti. Raid­organizācijas BBC veiktā nobalsojušo vēlētāju aptauja liecina, ka premjerministra Leo Varadkara partija “Fine Gael” ir ieguvusi 22,4% balsu, “Fianna Fail” – 22,3% un “Sinn Fein” – 22,2% balsu. Balsu skaitīšana sākās tikai vakar, un sarežģītās vēlēšanu sistēmas un blīvo rezultātu dēļ partiju pārstāvniecība 160 vietu parlamentā vēl nav zināma.

Reklāma
Reklāma

Vēlētāji grib pārmaiņas

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Parasti Īrijā par varu nopietni cīnās tikai divas partijas – “Fianna Fail” un “Fine Gael”. Abas lielās centriski labējās partijas, starp kurām nav lielu ideoloģisku atšķirību, vēsturiski ir sīvas konkurentes un gadu desmitiem periodiski ir nomainījušas viena otru valdībā. Domājams, ka Īrijas nākamais premjers būs vai nu pašreizējais valdības vadītājs Leo Varadkars, kurš pārstāv “Fine Gael”, vai arī “Fianna Fail” līderis Maikls Martins, prognozē aģentūra “Associated Press”.

Abu lielāko partiju pārstāvji noraidījuši iespēju, ka par koalīcijas partneri varētu uzaicināt “Sinn Fein”. Pēc iepriekšējām vēlēšanām 2016. gadā tika izveidota “Fine Gael” mazākuma valdība, kuru atbalstīja “Fianna Fail”. Varadkars par premjeru kļuva 2017. gadā, kopš tā brīža iemantojot plašu starptautisku atzinību. Kamēr noritēja breksita sarunas ar Britāniju, viņam izdevās nodrošināt valdības stabilitāti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc sarunu noslēguma Varadkars nolēma izsludināt pirmstermiņa vēlēšanas, cerot iegūt jaunu mandātu. Viņš bija cerējis izmanot Īrijas ekonomisko izaugsmi un valsts interešu aizstāvību breksita sarunās, kurās izdevās panākt Īrijai izdevīgu risinājumu un novērst tirdzniecības robežu ar Ziemeļīriju, kas būtu apgrūtinājusi preču un cilvēku kustību starp Īriju un Ziemeļīriju, kaitējusi ekonomikai un apdraudējusi trauslo mieru. Tomēr šos jautājumus pilnībā nomākušas vēlētāju bažas par veselības aprūpi un mājokļu pieejamību. Vēlētāji arī acīmredzami vēlas pārmaiņas, ņemot vērā, ka “Fine Gael” ir bijusi pie varas jau deviņus gadus.

Gaidāmas grūtas sarunas par koalīcijas veidošanu

Abu lielāko partiju popularitāte ir kritusi kopš 2008. gada ekonomiskās krīzes, kas smagi skāra “ķeltu tīģera” ekonomiku un lika Īrijai meklēt starptautisko aizdevēju palīdzību, kam sekoja stingras taupības politika. Šajos apstākļos pirms vēlēšanām uzmanību sev pievērsa “Sinn Fein”, kas vēsturiski ir saistīta ar Īru republikāņu armiju un šā grupējuma vardarbīgo cīņu par Īrijas apvienošanu.

“Sinn Fein” ir nozīmīgs spēlētājs Ziemeļīrijā, kas ir Apvienotās Karalistes sastāvdaļa, bet Īrijā tai nekad nozīmīgas lomas nav bijis. Partijas priekšlikumi mājokļu un veselības aprūpes krīzes risināšanai spējuši uzrunāt gados jaunos vēlētājus. Tomēr šīs partijas kreisie ekonomiskie uzskati un saistība ar vardarbību pagātnē atbaida vecāko paaudzi. “Sinn Fein” uzsver pārmaiņu nepieciešamību.

“Ja ekonomikai klājas tik labi, kāpēc parastie cilvēki to nejūt?” priekšvēlēšanu debatēs jautāja partijas līdere Mērija Lū Makdonalda. Partija vēlēšanām izvirzīja tikai 42 kandidātus, kas nozīmē, ka tā pat teorētiski nevar iegūt vairākumam nepieciešamās 80 vietas parlamentā. Domājams, ka pēc vēlēšanām sekos grūtas sarunas par koalīcijas veidošanu un “Sinn Fein” nebūs iecienīta izvēle citu partiju skatījumā.

Reklāma
Reklāma

Uzjunda runas par Īrijas apvienošanos

“Sinn Fein” panākumi daļēji ir saistāmi ar 2008. gada ekonomisko krīzi, ko šī partija spēja izmantot, mainot savu tēlu kā viena jautājuma – Īrijas vienotība – partija, norāda izdevums “Politico”. Starptautiskās finanšu palīdzības programmas laikā, kad tika celti nodokļi un samazināti izdevumi, “Sinn Fein” iestājās pret taupības pasākumiem, līdzīgi kā kreisā spārna partijas “Podemos” Spānijā un “Syriza” Grieķijā. “Sinn Fein” arī aktīvi veidoja progresīvas partijas tēlu, atbalstot referendumus, kas 2015. gadā legalizēja viendzimuma laulības, bet 2018. gadā – abortus.

“Sinn Fein” arī aicinājusi uz referendumu par Īrijas apvienošanu, tomēr tas nevar notikt bez Britānijas un Ziemeļīrijas atbalsta, kas ir maz ticams. Breksita referendums ir apdraudējis 1998. gadā panākto vienošanos Ziemeļīrijā, raisot bažas par vardarbības atjaunošanos, kā arī no jauna uzjundījis runas par salas apvienošanos. Sabiedriskās domas aptaujas uzrāda apvienošanās piekritēju skaita pieaugumu.

Pirmdien turpinās skaitīt balsis

Īrijas parlamenta vēlēšanās vadībā ar 24,5% balsu izvirzījusies kreisā republikāņu partija “Sinn Fein”, liecina svētdien apkopotie balsu rezultāti, tā šorīt, 10.februārī, par jaunākajiem vēlēšanu rezultātiem vēstī ziņu aģentūra LETA.

Kā liecina dati pēc pirmās balsu skaitīšanas dienas, “Sinn Fein” parlamentā nodrošinājusi 29 vietas, sasniedzot savu labāko rezultātu Īrijas parlamenta vēlēšanu vēsturē.

Noslēdzot pirmo balsu skaitīšanu visos 39 vēlēšanu apgabalos, konstatēts, ka opozīcijas “Fianna Fail” sestdienas vēlēšanās saņēmusi 22,2% balsu, bet līdz šim valdījusī “Fine Gael” – 20,9% balsu.

Zaļā partija saņēmusi 7,1% pirmās izvēles balsu, bet kreisie sociāldemokrāti – 2,9%.

Daži balsu skaitīšanas centri darbu atsāks pirmdienas rītā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.