Īrija gatavojas legalizēt abortus 0
25. maijā Īrijā notiks referendums par abortu aizlieguma atcelšanu.
Eiropas Savienībā ir trīs valstis, kurās aborti ir aizliegti ar likumu. Malta ir vienīgā, kas tos aizliedz pilnībā, bet Polijā grūtniecības pārtraukšanu likums atļauj tikai izvarošanas gadījumos, ja sievietes dzīvība ir apdraudēta vai auglim konstatētas neatgriezeniskas patoloģijas. Arī Īrijā šobrīd spēkā esošais likums pieļauj aborta veikšanu, ja tam ir medicīniski iemesli un sievietes dzīvība ir apdraudēta (arī tad, ja pastāv pašnāvības iespējamība).
Statistika liecina, ka kopš 2014. gada Zaļajā salā likumīgi tiek veikti 25 – 26 medicīniskie aborti gadā. Pašlaik Īrija gatavojas vēsturiskam referendumam, kas notiks 25. maijā un kura rezultāts noteiks, vai tiks mainīta likumdošana attiecībā uz abortiem vai ne.
Vēl pavisam nesen, līdz 2013. gadam, Īrijā bija spēkā 1861. gadā pieņemtais likums, kurš noteica, ka aborts ir krimināli sodāms nodarījums pret personu un par to var draudēt pat mūža ieslodzījums.
Spieda, bet nepiespieda
Abortu legalizēšana Īrijas valdībai ir bijusi tabu vairākus gadu desmitus. Valstī notikuši pieci referendumi par jautājumiem, kas saistīti ar grūtniecības pārtraukšanu. To lielākais ieguvums ir bijuši grozījumi konstitūcijā, kas aizsargā sievietes tiesības izbraukt no valsts un veikt abortu jurisdikcijās, kur tas ar likumu atļauts, kā arī saņemt informāciju par šāda veida pakalpojumiem citās valstīs. Vairāk nekā 6000 sieviešu ik gadu no Īrijas dodas uz Lielbritāniju, lai izdarītu abortu.
Īrija vairāk nekā trīsdesmit gadu laikā ir bijusi iesaistīta virknē tiesvedību par abortu jautājumiem gan valsts, gan starptautiskajās tiesās, tomēr to lēmumi nenoveda pie izmaiņām likumos. 2008. gadā Eiropas Padome (EP) griezās pie Īrijas valdības ar ieteikumu izslēgt abortus no krimināli sodāmām darbībām, norādot, ka visām EP dalībvalstīm ir jāgarantē sievietēm tiesības veikt abortu. Īrija nepakļāvās Eiropas spiedienam un pirmajā referendumā noraidīja Lisabonas līguma ratificēšanu, kā vienu no galvenajiem iemesliem norādot vēlmi saglabāt esošo abortu aizliegumu.
Mātes nāve maina likumu
Neraugoties uz valdības ilgstošo izvairīšanos no abortu jautājuma risināšanas un milzīgo katoļu baznīcas ietekmi valstī, sabiedrības attieksme pret grūtniecības pārtraukšanu pamazām mainījās – 2010. gadā veiktās aptaujas liecina, ka trīs ceturtdaļas Īrijas iedzīvotāju tolaik atbalstīja aicinājumu mainīt abortu likumus.
Plašus protestus sabiedrībā un aicinājumus veikt izmaiņas likumos izraisīja Savitas Halappanavaras nāve 2012. gadā Dublinā. Indiešu izcelsmes sievietei pēc spontānā aborta diagnosticēšanas ārsti atteicās veikt medicīnisko abortu, jo augļa sirds joprojām pukstēja. 31 gadu vecā grūtniece nomira no asinssaindēšanās. Veselības aprūpes dienests pēc izmeklēšanas sniedza vairākus ieteikumus, tostarp norādīja uz nepieciešamību veikt likumdošanas un konstitucionālās izmaiņas.
Pēc ilgstošām diskusijām un apspriešanas Īrijas valdība 2013. gadā pieņēma likumu “Par dzīvības aizsardzību grūtniecības laikā”, kurš nosaka regulējumu attiecībā uz to, kas un kādā veidā var pieņemt lēmumu par to, ka pastāv medicīnisks pamatojums aborta veikšanai.
Kampaņa sākusies
Nedzimuša bērna tiesības uz dzīvību aizsargā Īrijas konstitūcijas pants 40.3.3., kas tiek dēvēts par “astoto grozījumu” un tika ieviests konstitūcijā ar referendumu 1983. gadā. Lai legalizētu abortus un mainītu likumu, šis pants no konstitūcijas jāizņem vai jāmaina, tāpēc atkal tiek rīkots referendums. Pagājušā gada nogalē parlamenta komisija, ievērojot Īrijas Pilsoņu asamblejas ieteikumus, nobalsoja par “astotā grozījuma” atcelšanu, ieteica dekriminalizēt abortu un legalizēt tā veikšanu bez ierobežojumiem līdz grūtniecības 12. nedēļai.
Pašlaik plašas pirmsreferenduma kampaņas ir uzsākuši gan abortu legalizācijas piekritēji, gan pretinieki un notiek aktīva cīņa par vēlētāju balsīm. Aptaujas liecina, ka apmēram 65% Īrijas iedzīvotāju ir gatavi balsot par konstitucionālajām izmaiņām un abortu legalizēšanu.
UZZIŅA
Abortu aizliegums
Īrijas konstitūcijas 4. panta trešajā daļā teikts:”Valsts atzīst nedzimuša bērna tiesības uz dzīvību un, ņemot vērā vienlīdzīgas mātes tiesības uz dzīvību, savos likumos garantē šo tiesību ievērošanu un, ciktāl tas likumos praktiski iespējams, to aizstāvēšanu un sargāšanu.”
Avots: Īrijas konstitūcija