Īrēt mājokli – vairāk mīnusu, nekā plusu? 10
Aiva Kalve, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Kā liecina Luminor bankas veiktā iedzīvotāju aptauja Baltijā, par galveno mājokļa iegādes iemeslu Latvijas iedzīvotāji norāda nevēlēšanos dzīvot īrētā mājoklī vai pie vecākiem – šādu atbildi sniegusi piektā daļa aptaujāto. Bet katram ir sava pieredze, mitinoties īrētā dzīvoklī.
Vairāk nekā puse Baltijas iedzīvotāju (57%) kā vienu no galvenajiem trūkumiem uzskata īres maksas paaugstināšanu jebkurā brīdī. Lielu daļu (45%) uztrauc arī pēkšņa īres līguma laušana no mājokļa saimnieka puses, kas rada nedrošības izjūtu.
Kā ļoti būtisku trūkumu iedzīvotāji Latvijā min arī mājokļu īres augsto maksu – šādu atbildi sniegusi gandrīz puse aptaujāto (49%), kamēr Igaunijā to norāda divas trešdaļas, bet Lietuvā 41% respondentu.
“Gan īrētam, gan īpašumā esošam mājoklim ir savi plusi un mīnusi, piemēram, īrēts dzīvoklis sniedz brīvību mainīt dzīvesvietu neskaitāmas reizes, tomēr ir jāsamierinās ar saimnieka noteiktajiem ierobežojumiem. Aizliegums veikt mājokļa uzlabojumus atbilstoši īrnieku vēlmei, turēt mājdzīvniekus vai rīkot saviesīgus pasākumus var būtiski ierobežot īrnieku ikdienu.
Bet, ja mājoklis ir savā īpašumā, ir daudz plašākas iespējas to pielāgot sev, kā arī būt drošam par nākotnes maksājumiem. Šā iemesla dēļ, arī īrējot īpašumu, vērts pasekot līdzi īpašumu pārdošanas cenām, jo var gadīties, ka, īres cenām augot, ikmēneša īres maksājums kļūst lielāks par iespējamo kredītmaksājumu, ko varētu maksāt par līdzīga mājokļa iegādi,” skaidro Kaspars Sausais, Luminor mājokļu kreditēšanas vadītājs.