Irāņu studenti protestē pret valdošo režīmu 0
Irānas režīmam atzīstot vainu par Ukrainas pasažieru lidmašīnas notriekšanu, policija Teherānā nedēļas nogalē izgaiņāja studentus, kas bija sapulcējušies, lai pieminētu aviokatastrofā bojāgājušos 176 cilvēkus.
Piemiņas saiets izvēršas politiskās demonstrācijās
Piemiņas pasākums vēlāk izvērtās demonstrācijā, kuras dalībnieki pauda sašutumu par Irānas valdošā režīma politiku. Studenti pieprasīja atbrīvot no amata un sodīt tos, kas atbildīgi par Ukrainas lidmašīnas notriekšanu, kā arī tos, kas mēģināja viņus piesegt. Kā vēsta Irānas oficiālā ziņu aģentūra “Fars”, studenti skandējuši “destruktīvus” un “radikālus” saukļus pret valdošo režīmu. Kādā sociālo mediju vietnē protestētāji dzirdami skandējam saukli:
“Viņi melo, ka mūsu ienaidnieks ir Amerika, mūsu ienaidnieks ir tepat,” ziņo raidsabiedrība BBC. Studenti esot noplēsuši arī kādu plakātu ar 3. janvārī ASV raķešu triecienā nogalinātā Irānas ģenerāļa Kasema Soleimani portretu. Kad studenti atstāja universitātes teritoriju un bloķēja ielu satiksmi, policija tos izklīdināja. Vakar demonstrācijas notika vēl pie divām universitātēm.
“ASV cieši seko līdzi demonstrācijām Irānā un nepieļaus jaunu slaktiņu,” paziņojis ASV prezidents Donalds Tramps, paužot atbalstu protestējošiem irāņu studentiem. Kamēr studenti protestēja pie Amira Kabira universitātes, Irānas varas iestādes īslaicīgi aizturēja Britānijas vēstnieku Robu Makeiru par “iesaistīšanos provocējošās aizdomīgās darbībās”.
Pēc Londonas kategoriska protesta, ka Irāna ar šādu soli pārkāpusi starptautiskās tiesības, vēstnieks vēlāk tika atbrīvots. Makeirs noliedza, ka būtu piedalījies kādās demonstrācijās.
“Es vēlējos izrādīt cieņu – daži no upuriem bija briti,” norādīja vēstnieks.
Teherāna atzīst “nepiedodamo kļūdu”
ASV un Kanādas izlūkdienestiem atklājot pierādījumus, ka Ukrainas lidmašīnu notriekušas Irānas pretgaisa aizsardzības sistēmas raķetes, pieauga starptautiskais spiediens pret Irānu.
Lidmašīna nogāzās dažas stundas pēc Irānas raķešu trieciena ASV bāzēm Irākā, kas bija sarīkots, atbildot uz pagājušās piektdienas ASV gaisa spēku triecienu Irākā, kurā tika nogalināts Irānas ģenerālis un vēl deviņi cilvēki. Irānas oficiālā ziņu aģentūra pavēstīja, ka laineris “Boeing 737” kļūdaini ticis noturēts par “naidīgu lidmašīnu”, jo tobrīd pastāvējuši visaugstākā līmeņa ienaidnieka draudi.
“ASV avantūrisma izraisītās krīzes laikā cilvēciska kļūda noveda pie katastrofas,” paziņojis Irānas ārlietu ministrs Džavads Zarifs. “Irānas Islāma Republika dziļi nožēlo šo katastrofālo kļūdu,” tviterī pavēstīja Irānas prezidents Hasans Ruhani.
“Bruņoto spēku iekšējā izmeklēšanā konstatēts, ka Ukrainas lidmašīnas drausmīgo katastrofu un 176 nevainīgu cilvēku nāvi diemžēl izraisījušas cilvēciskas kļūdas dēļ izšautas raķetes.”
Vēl tikai iepriekšējā dienā Irānas civilās aviācijas vadība bija noliegusi vairāku rietumvalstu līderu izteiktās aizdomas, ka Ukrainas lidmašīna tikusi notriekta.
Kas uzvarēs vēlēšanās februārī?
Reaģējot uz Teherānas paziņojumu, Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pieprasījis, lai tie, kas atbildīgi par lidmašīnas notriekšanu, tiktu sodīti. Viņš arī pieprasījis Teherānai izmaksāt atbilstošas kompensācijas.
Vairākās rietumvalstīs, kuru pilsoņi gāja bojā katastrofā, Irānas atzīšanās Ukrainas pasažieru lidmašīnas notriekšanā un atbildības uzņemšanās par to uzņemta pozitīvi kā varbūtējs pirmais solis uz incidenta noregulējumu. Kanādas, Britānijas,Vācijas un Zviedrijas amatpersonas izteikušās, ka sagaida no Irānas puses tālāku konstruktīvu rīcību – atklātu izmeklēšanu, bojā gājušo repatriāciju, kompensāciju upuru radiniekiem, kā arī pasākumu veikšanu, lai nepieļautu līdzīgas traģēdijas nākotnē.
Analītiķi atzīmē, ka pēc ASV raķešu trieciena pie Bagdādes lidostas, kur tika nogalināts Irānas ģenerālis Kasems Soleimani, tūkstošiem irāņu izgāja ielās, protestējot pret ASV rīcību.
Februārī Irānā paredzētas parlamenta vēlēšanas, kurās opozīcija cer gūt panākumus un mazināt teokrātiskā režīma ietekmi.