Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Vahid Salemi/AP/SCANPIX/LETA

Irāna vairo urāna krājumus, Teherānai pārkāpjot 2015. gada līguma nosacījumus 0

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Lasīt citas ziņas

Irānas bagātinātā urāna krājumi šobrīd ir vismaz 12 reizes lielāki, nekā atļauj Teherānas un pasaules lielvaru 2015. gadā noslēgtā kodolvienošanās, paziņojusi ANO Starptautiskā atomenerģijas aģentūra (IAEA).

IAEA ziņojumā teikts, ka šī gada 2. novembrī Irānas kopējie bagātinātā urāna krājumi bija 2442,9 kilogrami. Saskaņā ar vienošanos, ko Teherāna 2015. gadā noslēdza ar pasaules lielvarām, tās bagātinātā urāna krājumi konkrētā maisījuma formā nedrīkst pārsniegt 300 kilogramus, kas atbilst 202,8 kilogramiem tīra urāna.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc dažu ekspertu domām, šāds daudzums ir pietiekams, lai izgatavotu kodolbumbu. Tomēr Irānai ir jāsper vēl vairāki soļi, tostarp tālāka bagātināšana, lai urāns būtu piemērojams izmantošanai kodolierocī. IAEA ziņojumā norādīts, ka Irāna nav bagātinājusi urānu virs 4,5% robežas.

Urāns ar U-235 izotopu koncentrāciju 3–5% līmenī var tikt izmantots atomelektrostacijās, bet kodolieročiem vajadzīgs 90% bagātināts urāns. Vēl šī gada februārī Irānai bija 1510 kilogramu bagātinātā urāna, taču kopš tā laika Teherāna ir ievērojami palielinājusi centrifūgu skaitu, kur bagātina urānu.

Vienošanās, ko 2015. gadā Irāna parakstīja ar ASV, Franciju, Krieviju, Britāniju, Ķīnu un Vāciju, mērķis bija garantēt, ka Irānas kodolprogramma tiek īstenota tikai un vienīgi civiliem mērķiem. 2018. gadā ASV no vienošanās izstājās un atjaunoja sankcijas pret Irānu.

Sākotnēji Teherāna pieļāva, ka varētu turpināt ievērot līguma noteikumus, taču šī gada 5. janvārī Irāna paziņoja, ka vairs neievēros nekādus ierobežojumus attiecībā uz urāna bagātināšanu, ko nosaka 2015. gada kodolvienošanās. Irāna ignorē ierobežojumus attiecībā uz urāna bagātināšanas centrifūgu skaitu, bagātināšanas jaudu, bagātināšanas līmeni, kā arī bez ierobežojumiem izvērš kodolpētījumus.

Irāna apgalvo, ka tās kodolprogrammai esot tikai “miermīlīgi mērķi”. Starptautisko ekspertu ieskatā, Irānas skaidrojums par kodolmateriālu atrašanos nedeklarētā pētījumu centrā “nav ticams”. Irānas vēstnieks IAEA Garibs Abadi aicinājis aģentūru neizdarīt priekšlaicīgus secinājumus, piebilstot, ka tiekot “veiktas darbības ar mērķi atrisināt šo lietu”.

Savā pēdējā ziņojumā, par ko tika informētas visas IAEA dalībvalstis, aģentūras eksperti atzīmēja, ka Irānas amatpersonas nebija atklājušas divas nedeklarētas kodolmateriālu uzglabāšanas vietas.

Reklāma
Reklāma

IAEA eksperti turpina analizēt kodolmateriālu paraugus, kas septembrī tika paņemti šajās krātuvēs, kad tur tika ielaisti aģentūras inspektori. IAEA ziņojumā norādīts, ka Irāna turpina bagātināt urānu līdz 4,5% līmenim, pārkāpjot 3,67% slieksni, kas noteikts 2015. gada līgumā.

Drīz pēc IAEA ziņojuma publiskošanas Saūda Arābijas, Irānas reģionālā sāncenša, karalis Salmans paziņoja, ka pasaulei jāieņem “izšķiroša nostāja”, lai nepieļautu, ka Teherāna iegūst masu iznīcināšanas ieročus.

ANO Ģenerālās asam­blejas sesijā Ņujorkā Irānas vēstnieks Madžids Ravanči izteicies, ka Irāna un IAEA ir “vienojušās strādāt ar labu gribu”, lai atrisinātu jautājumus par drošības garantijām.

ASV ievēlētais prezidents Džo Baidens siganalizējis, ka viņa administrācija varētu atjaunot ASV dalību 2015. gada līgumā, un piedāvājis Irānai “ticamu diplomātiskās atgriešanās ceļu”. Irānas prezidents Hasans Ruhani apliecinājis, ka viņa valsts “izmantos jebkuru iespēju, lai noņemtu sankciju nastu no mūsu tautas pleciem”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.