Irāna lūdz Krievijai bruņojumu – vai Irānas militārā varenība ir pārspīlēta? Skaidro Tuvo Austrumu pētnieks 46
Irānas publiskais lūgums Krievijai nodrošināt to ar pretgaisa aizsardzības sistēmu, ir signāls, ka arī Irānai starptautiskajā arēnā ir draugi, TV24 raidījumā “Globuss” pauž Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks Toms Rātfelders.
Pētnieks norāda, ka Irāna ir viena no valstīm, kuras uzskatītas par pretestības asi ASV, tās ir Irāna, Ķīna un Krievija. Šīs valstis ir tās, kas izaicina pasaules kārtību un vērtības par kurām iestājas ASV.
“Iespējams, Irāna mēģina apelēt pie tā, ka tai tomēr ir arī draugi un, otrs, es domāju, ka tam ir praktiski apsvērumi. Irānai gaisa aizsardzība ir klibojusi kādu laiku. Kad bija stāsts par Irānas kodolprogrammu agrajos divtūkstošajos gados, tā spēle bija ļoti līdzīga ar Krievijas iesaisti – ja Rietumi nedarīs, ko Krievijai vajag saistībā ar Irānu, tad Krievija piegādās Irānai pretraķešu aizsardzības sistēmu, kas attiecīgi traucēs vērsties pret kodolprogrammu,” Krievijas un Irānas attiecības skaidro T. Rātfelders.
Lai arī draud izvērsties konflikts starp Izraēlu un Irānu, Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks uzskata, ka par kodolieroču lietojumu vēl nevar runāt un tas būtu pats galējais lēmums. “Es domāju, ka mēs neesam sasnieguši pat situāciju, kad varam runāt par atklātu vēršanos pret civiliedzīvotājiem, kas var būt nākamā eskalācijas pakāpe. Ja būtu triecieni pret civilajiem, tad tas būtu ļoti bīstami,” par situāciju Tuvajos Austrumos saka pētnieks.
Pasaules notikumi apskats un analīze katru ceturtdienu TV24 raidījumā “Globuss” pl. 21:00!
Projektu “Globuss” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma “Globuss” saturu atbild AS “TV Latvija”.