Irāna atļauj pārbaudes savos kodolobjektos 3
Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Irānas amatpersonas piekritušas atjaunot Starptautiskās atomenerģijas aģentūras (IAEA) inspektoriem piekļuvi ierīcēm, ar kurām tiek novērotas aktivitātes Irānas kodolobjektos.
Videoieraksti glabāsies Irānā
Pēc vairākām sarunu kārtām, kas beidzās bez rezultātiem, vienošanās panākta IAEA vadītāja Rafaela Grosi un Irānas jaunieceltā kodolenerģētikas aģentūras direktora Mohameda Eslami ārkārtas sarunās svētdien Teherānā. “Esmu priecīgs paziņot, ka mums izdevās panākt ļoti konstruktīvu rezultātu, lai turpinātu IAEA kontroli Irānas kodolobjektos,” teica Grosi.
“Ir nepieciešams, lai aģentūrai būtu garantijas un informācija un pasaule zinātu, ka viss ir kārtībā,” viņš piebilda. Eslami pavēstīja, ka Irāna atļaus IAEA paturēt savas kameras kodolobjektos un uzstādīt jaunas datu glabāšanas ierīces, lai varētu turpināt ierakstīt video Irānas kodolobjektos.
Tomēr ierakstītie video paliks slēgti un glabāsies Irānā, kamēr nav panākta vienošanās par ASV atgriešanos sarunās, viņš norādīja. Eslami raksturoja Irānas un IAEA sarunas kā “tehnisku procedūru”, kur neesot vietas politikai. Viņš paziņoja, ka Grosi drīz atgriezīsies Teherānā, lai turpinātu sarunas ar Irānas amatpersonām.
Irāna atjaunojusi urāna bagātināšanu
Irānas Ārlietu ministrija paziņojusi, ka Teherāna noteikti turpinās sarunas Vīnē par 2015. gadā panāktās kodolvienošanās atdzīvināšanu. Aprīlī valstis, kas vēl ievēro kodolvienošanos, sāka sarunas ar mērķi panākt, lai arī Irāna un ASV atgriežas pie vienošanās ievērošanas.
Vienošanās, ko Irāna 2015. gadā parakstīja ar ASV, Britāniju, Ķīnu, Franciju, Vāciju un Krieviju, apņemoties ierobežot savu kodolprogrammu apmaiņā pret sankciju atvieglošanu, atrodas uz sabrukuma robežas kopš 2018. gada, kad toreizējais ASV prezidents Donalds Tramps nolēma, ka Vašingtona no šā līguma izstāsies un atjaunos sankcijas pret Irānu.
Pēc ASV lēmuma arī Irāna sāka atkāpties no līguma saistību izpildes, bet vairākkārt solījusi atsākt to ievērot, ja ASV atcels sankcijas. Tā kā vēl nav panākta oficiāla vienošanās par sarunu atsākšanu, Irāna nelielā apjomā ir atjaunojusi urāna bagātināšanu, iegūstot kodolmateriālu, ko potenciāli var izmantot kodolieroču izgatavošanai.
Teherāna grib izvairīties no strīda ar Rietumiem
Analītiķi atzīmē, ka Grosi un Eslami sarunās panāktā pagaidu vienošanās dod Teherānai iespēju attālināt strīdu ar rietumvalstīm, kas jau šonedēļ IAEA valdes sēdē plānoja asi kritizēt Irānu par tās nevēlēšanos sadarboties ar starptautiskajiem inspektoriem.
Eslami paziņojis, ka Irāna piedalīsies šajā sēdē un sarunas ar IAEA varētu turpināties. Pirms nedēļas IAEA savā konfidenciālajā ziņojumā informēja dalībvalstis, ka kopš februāra Irāna “nopietni pārkāpj” pārbaudes pasākumus, atsakoties atļaut inspektoriem pārbaudīt datu glabāšanas ierīces.
IAEA speciālisti pavēstīja, ka daļai pārbaudes un kontroles iekārtu ir jāveic tehniskā apskate ne retāk kā reizi trīs mēnešos. Irāna atļāva IAEA šomēnes vienā kodolobjektā pārbaudīt četras novērošanas kameras, no kurām viena bija iznīcināta, bet otra nopietni bojāta, teica IAEA pārstāvis.
Izraēla apsūdz Irānu centienos izgatavot atombumbu
Irānai būtiski ierobežojot urāna bagātināšanas apjomu apmaiņā pret Rietumu ekonomisko sankciju atcelšanu, 2018. gadā toreizējais ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja par ASV izstāšanos no Irānas kodolvienošanās. Prezidents Džo Baidens paudis vēlmi atkal pievienoties kodollīgumam, taču netiešās sarunas līdz šim nav devušas rezultātu.
Izraēlas premjerministrs Naftali Benets mudinājis lielvalstis “neiekrist Irānas krāpšanas slazdā, kas novestu pie papildu piekāpšanās”. Izraēla, kuras rīcībā, kā uzskata eksperti, ir kodolieroči, apsūdz Irānu centienos izgatavot atombumbu.
“Nedrīkst pārtraukt (Irānas) kodolobjektu pārbaudi, un tas jāveic regulāri, nosakot skaidru robežlīniju,” paziņojis Benets. Rietumu izlūkdienesti uzskata, ka Izraēla veikusi vairākus uzbrukumus Irānas kodolobjektam Natanzā, kā arī pērn nogalinājusi irāņu kodolzinātnieku. Saūda Arābijas un Austrijas ārlietu ministri kopīgā paziņojumā pauduši bažas par Irānas kodolprogrammas virzību.