Foto – AFP/LETA

Irāna atklāj diplomātijas fronti 0

Vakar Teherānā Irānas augstākais vadonis ajatolla Ali Hameneji atklāja Nepievienojušos valstu kustības (NVK) virsotņu apspriedi un paziņoja, ka viņa valsts necenšoties iegūt kodolieročus. 


Reklāma
Reklāma

 

Modernizē vecos saukļus

7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
“Nebūs naudas, nebūs mūsu auto!” Latvieši, atsaucoties uz sludinājumu, apmaina automašīnas ar krāpniekiem… 64
Lasīt citas ziņas

NVK saietā paredzēts apspriest Sīrijas krīzi un kodolatbruņošanās jautājumus. Uzrunājot apspriedes dalībniekus, namatēvs Hameneji uzdeva toni, apsūdzot ASV “pasaules iebiedēšanā”. Starptautisko sankciju stūrī iedzītā Irāna cenšas izmantot apspriedi, kurā piedalās 120 valstu delegācijas, pasaules sabiedriskās domas pavēršanai sev labvēlīgākā virzienā, atzīmē raidsabiedrība BBC. Rietumvalstis apsūdz Irānu centienos izstrādāt kodolieročus, bet Teherāna apgalvo, ka tās kodolprogrammai esot tikai “enerģētiska ievirze”. Ajatolla Hameneji apgalvoja, ka Irānas Islāma Republika necenšas iegūt kodolieročus, nodēvējot tos par “milzīgu un nepiedodamu grēku”, taču uzstāja, ka Irāna “nekad neatteiksies no tiesībām kodolenerģijas izmantošanā civilajā jomā”, ziņo aģentūra “Reuters”. Irānas reliģiskais vadonis ajatolla Hameneji kritizēja ANO DP “neloģisko, netaisnīgo un nedemokrātisko” struktūru, jo tā ļaujot ASV uzspiest pasaulei “iebiedēšanas taktiku”.

Nepievienojušos valstu kustību 1961. gadā iedibināja tā dēvētās trešās pasaules valstis, vēloties izveidot politisku pretsvaru ASV un Padomju Savienības noteicošajai lomai globālajā politikā aukstā kara ērā. NVK starptautiskā ietekme ir ievērojami mazinājusies pēc aukstā kara beigām un Padomijas sabrukuma.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Analītiķi atzīmē, ka Irāna cenšas modernizēt NVK savulaik populāros pretimperiālistiskos un pretkoloniālistiskos saukļus un piedabūt NVK valstis Teherānas pusē, lai Apvienoto Nāciju Organizācijas Drošības padomē kopīgi vērstos pret rietumvalstīm, kas pieprasa sankciju pastiprināšanu pret Irānu.

 

Analītiķi atzīmē, ka uz apspriedi Teherānā ieradies arī nesen ievēlētais Ēģiptes prezidents Mohameds Mursi, kurš paziņojis par vēlmi normalizēt attiecības ar Irānu. Tā ir pirmā Ēģiptes valsts galvas vizīte Irānā kopš 1979. gada, kad Teherāna sarāva attiecības ar Kairu pēc Ēģiptes parakstītā miera līguma ar Izraēlu. Uz NVK saietu ieradies arī Indijas premjerministrs Manmohans Singhs un asiņainā konfliktā ierautās Sīrijas premjerministrs Vaels Halki. Irāna ir viena no nedaudzajām valstīm, kas joprojām atbalsta Sīrijas prezidenta Bašara Asada režīmu, piegādājot bruņojumu režīma armijai.

 

Pretrunīgais trijnieks

Ielūgumu ierasties Teherānā uz NVK apspriedi pieņēmis ANO ģenerālsekretārs Bans Kimuns, kurš agrāk kritizējis Irānas nostāju cilvēktiesību jomā. ASV Valsts departamenta pārstāvis paudis “vilšanos un neizpratni” par ANO ģenerālsekretāra piekrišanu piedalīties saietā Teherānā, jo Irāna aktīvi turpina savas kodolprogrammas īstenošanu, bagātinot urānu, kas var tikt izmantots kodolbumbu izveidei. Uzturoties Teherānā, ANO ģenerālsekretārs Bans Kimuns tikās ar Irānas augstāko vadoni ajatollu Ali Hameneji un prezidentu Mahmudu Ahmadinedžadu. Preses konferencē Teherānā pēc tikšanās ar Irānas vadītājiem ANO ģenerālsekretārs neizvairījās paust “nopietnas bažas” par Irānas nostāju cilvēktiesību jomā un nevēlēšanos apspriest tās aktivitātes kodolprogrammas īstenošanā. ANO vadītājs mudināja Irānu izmantot savu ietekmi, lai panāktu Sīrijas vadības piekrišanu apturēt vardarbību, kas jau prasījusi vairākus desmitus tūkstošu upuru. Pēc sarunas ar ANO ģenerālsekretāru ajatolla Hameneji izteicies, ka Irānas ieskatā atrisinājums Sīrijas krīzei būtu ieroču piegādes apturēšana kaujiniekiem, kas cīnās pret Asada armiju. Irānas ārlietu ministrs Ali Salehi paziņojis, ka Sīrijas krīzes risināšanai tiks izveidots Nepievienojušos valstu kustības trijnieks, ko pārstāvēs NVK bijusī vadītāja Ēģipte, pašreizējā vadītāja Irāna un nākamā vadītāja Venecuēla. Analītiķi šaubās, vai šis trijnieks spēs panākt krīzes risinājumu, jo Ēģipte ir par prezidenta Asada atkāpšanos, Irāna atbalsta viņa palikšanu amatā, bet Venecuēlai jārisina problēmas pašmājās.

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.