Irākas karā dzīvību zaudējuši 162 tūkstoši cilvēku 0
Irākas karš prasījis aptuveni 162 tūkstoši cilvēku dzīvību, liecina Britānijas nevalstiskās organizācijas “Iraq Body Count” (IBC) publiskotā informācija.
79 procenti jeb 114 tūkstoši bojāgājušo bija civiliedzīvotāji, bet atlikusī daļa bija ASV karavīri, Irākas drošības spēki un nemiernieki. Visbīstamākā pilsēta Irākā ir galvaspilsēta Bagdāde, kur mirusi puse karā bojāgājušo.Teju deviņus gadus ilgajā karā gājuši bojā arī 4474 ASV karavīri. IBC dati gan būtiski atšķiras no Irākas valdības sniegtās informācijas. Vēl svētdien Bagdāde paziņoja, ka 2011. gadā vardarbībā Irākā nogalināti 2645 cilvēki, turpretī IBC dati liecina, ka šis rādītājs bijis 4059. “2006. gada nogalē vardarbība Irākā strauji pieauga, taču arī 2008. gada otrajā pusē tā saglabājās augstā līmenī – teju 90 pbojāgājušo reģistrēti līdz 2009.gadam,” teikts organizācijas izplatītajā paziņojumā.
Vienlaikus IBC brīdina, ka kopš 2009. gada vidus vardarbības līmenis Irākā nav ievērojami samazinājies. Organizācija prognozē, ka arī turpmākos gadus vardarbībā bojāgājušo irākiešu skaits saglabāsies aptuveni tādā pašā līmenī kā līdz šim. “Lai gan šie dati neliecina par situācijas uzlabošanos, laiks rādīs, vai ASV spēku izvešanai būs ietekme uz upuru skaitu,” norāda organizācijas eksperts. ASV spēku izvešana no kara izpostītās valsts noslēdzās 18. decembrī.
Irākas premjerministrs Nuri al Maliki sestdien izsludināja “Irākas dienu”, lai svinētu termiņa beigas līgumam, kas atļāva ASV spēkiem uzturēties valstī. Sakot uzrunu stadionā Bagdādes centrā, Maliki paziņoja, ka 31. decembris ir “svinības visiem irākiešiem un ir diena, kad Irāka kļuvusi suverēna”. “Es pasludinu šo dienu, 31. decembri, kas pieredzēja ASV spēku atvilkšanu, par nacionālo dienu. Mēs to saucam par Irākas dienu,” sacīja Maliki. “Šodien mēs visā valstī paceļam Irākas karogu un vienojamies zem šī karoga. Šodien Irāka kļūst brīva, un jūs esat tās saimnieki.”
2008. gadā Bagdāde un Vašingtona noslēdza līgumu, saskaņā ar kuru ASV spēkiem bija jāpamet Irāka līdz 2011. gada beigām. Centieni panākt vienošanos, lai pēc šī termiņa beigām Irākā paliktu ievērojami ASV spēki, kas nodarbotos ar Irākas armijas apmācību, izgāzās, abām pusēm nespējot vienoties par amerikāņu militārpersonu tiesisko imunitāti.