Apvērsums laika plānošanā jeb Kā iracionāliem cilvēkiem veiksmīgi izmantot laiku 0
Iracionālim plānot nozīmē lauzt savu dabu
Psiholoģijā, socionikā, ezoterikā, astroloģijā un numeroloģijā ir daudz dažādu cilvēku tipu un apakštipu. Taču visi tipi tiek iedalīti divās lielās kategorijās: racionālie un iracionālie. Pirmais tips ir cilvēki, kuri ir secīgi, sistemātiski, visu izsver, ir organizēti un labi pārdomāti. Otrs tips – tie ir spontāni un impulsīvi cilvēki, kuri improvizē, ir elastīgi nestandarta situācijās.
Gandrīz visas mūsdienu laika vadības sistēmas ideāli der tikai racionālajam tipam. Taču iracionālajiem šīs metodes ir pilnīgi nederīgas. Kad iracionālis mēģina piejaucēt sevi plānošanai, viņš iet pret straumi un rīkojas pretēji savai iekšējai dabai. Viņš sevi lauž. Ar katru iracionālo cilvēku, kurš piespiež sevi “ierakstīties grafikā”, notiek sekojošais: viņš izdeg! Tas nozīmē, ka pienāk brīdis, kad dzīvē pēc grafika jūtas kā saņemts aiz rīkles: motivācijas nav, bet no domas par darbu kļūst slikti.
Starp citu, pats lielākais diskomforts iracionālajiem rodas darbā lielās kompānijās vai korporācijās, kur valda birokrātiska atmosfēra ar tās racionālajām prasībām: atskaites, termiņi, plāni, grafiki u.tml. Tas viss nav viņiem. Ideālais variants iracionālam tipam – strādāt “uz sevi” vai radošā atmosfērā, kur nav striktu prasību. Tāpat pasaulē ir daudz informācijas par to, kā racionālā tipa pārstāvji var atraisīt savu potenciālu, bet par iracionālā tipa pārstāvja potenciāla atraisīšanu ir ļoti maz, un šīs rekomendācijas ir maz zināmas.
Jūs jau zināt, pie kura tipa piederat? Ja ne, tālākā informācija palīdzēs jums to saprast.
Racionālā tipa pazīmes:
- Mīl sastādīt konkrētu plānu un nenovirzīties no tā ne pa labi, ne pa kreisi. Viņam ir viens globālais mērķis un vairāki apakšmērķi.
- Darba un izpildes spējas maz ietekmē noskaņojums. Racionālā tipa pārstāvji noskaņojas uz darbu, pat ja emocionālais stāvoklis tam neatbilst.
- Racionālā tipa pārstāvim vienmēr padomā ir vairākas metodes, kā sasniegt mērķi. Ja neder viena, tad mēģina citu.
- Mierīgi attiecas pret vienveidīgu darbu.
- Racionāļi ir komfortā, ja ir paredzamība un kontrole pār situāciju.
- Racionāļus sanikno neparedzēti apstākļi, kas liek pārstrādāt visus plānus. Ievilkusies nenoteiktība rada stresu, jo ilgi neizdodas savākt situācijas grožus (kontroli).
- Patīk kārtība. Viņiem ir komfortabli, ja lietas stāv savās vietās.
- Apgūst jaunu materiālu, lasot grāmatu secīgi: no sākuma līdz beigām.
- No rīta plāno, ko ēdīs pusdienās. Trešdienā plāno, cikos brauks iepirkties brīvdienās.
Lielais racionāļu potenciāls ir tajā, lai kļūtu lieli profesionāļi vienā viņu izvēlētā sfērā. Tie ir potenciālie guru savā lietā. Viņi rīkojas pārdomāti un izpilda visu noteiktā laikā. Viņus novērtē par padarītā darba kvalitāti, precizitāti un ātrumu. Veiksmīgi racionāļi ir tas veidols, uz ko kaislīgi, bet neveiksmīgi, tiecas iracionāļi. Tiecas, jo nezina savus potenciālus realizēt.
Iracionālā tipa pazīmes:
- Ir vesels arsenāls dažādu mērķu. Tiecas iespēt tos sasniegt dažādās sfērās.
- Kad neizdodas sasniegt vienu mērķi, iracionālā tipa pārstāvji pārslēdzas uz citu. Atšķirībā no racionāļiem, kuri maina nevis mērķi, bet tā sasniegšanas veidu.
- Darbspējas ļoti ietekmē noskaņojums. Ja iracionālā tipa pārstāvim tas ir slikts, viņš vairīsies no ieplānotajiem darbiem, atliks tos.
- Vienmērīgs un monotons darbs viņu nomāc. Viņam patīk izpildīt darbu spēles veidā. Bieži vien meklē jaunas pieejas viena un tā paša darba izpildei.
- Spontanitāte un neparedzamība. Neparedzētos apstākļos rīkojas ātri, elastīgi un efektīvi. Tas, ka situāciju nespēj kontrolēt, viņus nesatrauc.
- Nepatīk ieviest kārtību. Viņus neuztrauc, vai lietas stāv vai nestāv savās vietās. Terminu “mākslinieciskā nekārtība” ir izdomājuši iracionāļi.
- Vienmēr pacieš neveiksmes, cenšoties ievērot vispāratzītu laika vadīšanas sistēmu ieteikumus.
- Motivācija krītas, ja jāapgūst jauns materiāls, lasot grāmatu noteikti pēc kārtas. Bieži viņiem gribas paskriet uz priekšu un pāriet uz interesantākajām lasāmvielas sadaļām.
Iracionāļiem ir grūti atbildēt uz tādiem jautājumiem kā: “Ko tu ēdīsi pusdienās?”, “Cik ilgi tu ciemosies?”, “Cik laika tev vajag, lai izpildītu šo darbu?”.
Kad par kaut ko stāsta, iracionālā tipa pārstāvis bieži “aizpeld” uz blakustēmām, pēc tam atgriežas pie pamattēmas, pēc tam atkal – pie citas.
Veiksmīgi iracionālā tipa pārstāvji ir retums. Taču ja tādi pagadās, tad līdz sirds dziļumiem pārsteidz apkārtējos. Tie ir cilvēki, kuri paspēj apgūt vairākas valodas, vadīt trīs uzņēmumus, nodarboties ar diviem sporta veidiem, veltīt laiku ģimenei, apmeklēt jaunus seminārus, ceļot, satikties ar jauniem cilvēkiem, vienā dienā pabūt vairākās vietās, apgūt vairākas pilnīgi atšķirīgu sfēru zināšanas u.tml. Tātad viņi ir veiksmīgi ļoti dažādās sfērās un rada cilvēkiem iespaidu, ka pamanās darīt vairākas lietas vienlaikus.
Un tā, ja tikāt skaidrībā, ka esat iracionālā tipa pārstāvis, tad jūs iepriecinās sekojošā informācija. Uzzinot par spontāno plānošanu, iracionāļi jūt iekšēju pacēlumu, jo šī sistēma rezonē ar viņu iekšējo dabu. Taču, ja jūs esat racionālis, nevajag atlikt lasīšanu. Iespējams, reiz jūs spēsiet sniegt nenovērtējamu palīdzību pazīstamam iracionālim, kurš, zobus sakodis, piespiež sevi visu plānot. Jo iracionālā tipa pārstāvjiem taču nav ne jausmas, ka visi viņa trūkumi, ar kuriem viņi tik uzcītīgi cīnās, līdzi nes arī lielu potenciālu, kurš, pareizi izmantots, spējīgs pārgriezt dzīvi kājām gaisā!!