Ir pamats? Krievijā masveidā sāk ražot mobilās patvertnes, kas nodrošina aizsardzību pret kodolsprādziena starojumu 0
Krievijā pirmo reizi ir uzsākta mobilo patvertņu sērijveida ražošana. Tās nodrošina aizsardzību pret kodolsprādziena gaismas starojumu un teritorijas radioaktīvo piesārņojumu, ziņo konstrukciju izstrādātājs Viskrievijas Civilās aizsardzības pētniecības institūts un Ārkārtas situācijas (VNII GOChS), vēsta “The Moscow Times”.
Patvertnes ar nosaukumu “Cube-M” tiek ražotas Dzeržinskas pilsētā, Ņižņijnovgorodas apgabalā. Standarta konfigurācijā ietilpst divi moduļi: telpa 54 cilvēkiem un tehniskais bloks. Patvertnes kapacitāti iespējams palielināt, uzstādot papildu moduļus.
Atšķirībā no citām civilās aizsardzības struktūrām, Cube-M” ir mobils. Patvertne tiek transportēta pa autoceļiem vai dzelzceļu, būvēta uz vietas un pieslēgta esošajiem inženiertīkliem.
Kā atzīmējuši ražotāji, mobilo patvertņu ražošana, transportēšana un uzstādīšana ir vairāk nekā divas reizes lētāka nekā stacionāras aizsargkonstrukcijas celtniecība, un tās ražošanas un uzstādīšanas periods nepārsniedz trīs mēnešus.
2023. gada sākumā Krievijā sākās Padomju Savienības laikā izveidoto patvertņu pārbaudes un remontdarbi. Valstī atrodas ievērojams skaits bunkuru, pagrabu un citu patvertņu, no kurām daudzas ir izpostītas gadu desmitu laikā.
Pagājušā gada decembrī Rosstandart pirmo reizi apstiprināja noteikumus pagrabu un autostāvvietu pārveidei par bumbu patvertnēm. Saskaņā ar standartu šādas nojumes var uzstādīt telpās, kur grīdas atzīme atrodas zem zemes līmeņa. Šādas vietas ir dzīvojamo ēku pagrabi, pazemes noliktavas, automašīnu tuneļi, pazemes ejas, tostarp metro, un citi līdzīgi objekti. Dažas no tām ir jānostiprina, bet citas jau var kalpot kā bumbu patvertne. Piemēram, saliekamā betona daudzdzīvokļu māju pagrabi atbilst drošības standartiem un tos var izmantot kā čaulu nojumes.