“Ir ļoti daudz darbspējīgā vecuma iedzīvotāju, kuri nemaksā nodokļus.” Circene min iemeslu, kādēļ valstī nepietiek naudas veselības aprūpei 171
“Mums pašreiz parādās VID sistēmā ļoti daudz darbspējīgā vecuma iedzīvotāju, kuri nodokļus nemaksā. Man ir grūti pateikt, jo man tādas analīzes nav, – vai viņi ir Latvijā vai dzīvo, strādā ārzemēs, vai viņi ir vienkārši šajā pelēkajā, melnajā zonā? Es to nevaru atbildēt. Bet, ja ļoti liela daļa ir nodokļu nemaksātāji, tad viņiem nav arī motivācija maksāt,” tā TV24 raidījumā “Ziņu Top” sacīja 14. Saeimas deputāte (JV) un bijusī veselības ministre Ingrīda Circene, diskutējot par šogad piešķirto finansējumu veselības aprūpei un iemesliem, kāpēc nepietiek naudas nozarei.
“Un tā ir tā lieta, ko Igaunija ieviesa 1993.gadā: lai cilvēki iekļūtu nodokļu maksātāju sarakstā, viņam kaut kur ir jābūt darbavietā. Līdz ar to kaut vai no minimālās algas, ja mēs paņemsim tos dažus simtus tūkstošus, kuri mums parādās kā nodokļu nemaksātāji, bet aprēķinot minimālo algu vienalga viņi ienāk sistēmā. Un, ja cilvēks ir sistēmā, tad tu redzi, vai tas viņa amata nosaukums ir atbilstošs algai, var izsekot līdzi tiem ienākumiem. Bet, ja viņš vispār neparādās sistēmā, tad arī nav iespējams viņu pārbaudīt,” tā uzsvēra Circene TV24 raidījumā, apspriežot nodokļu nemaksātāju problēmu Latvijā un ietekmi arīdzan uz veselības aprūpes finansējuma apmēru. “Tas ļoti daudzus uztrauc un nepatīk,” rezumēja Circene.
Jau ziņots, ka valdība šo ceturtdien, 13.jūlijā, atbalstīja VM izstrādāto rīkojuma projektu par 57 miljonu eiro pārdali veselības aprūpei.
VM uzver, ka Ministru kabinetam (MK) nepieciešams pieņemt lēmumu par apropriācijas pārdali, lai nodrošinātu neatliekamu un prioritāru pasākumu finansēšanu veselības nozarē 2023.gadā atbilstoši faktiskajai nepieciešamībai.
Paredzēts, ka 15,4 miljonus eiro pārdalīs kompensējamo medikamentu un materiāla apmaksāšanai, lai nodrošinātu medikamentu pieejamību, 7,6 miljonus eiro pārdalīs primārās ambulatorās veselības aprūpes nodrošināšanai, tostarp 5,5 miljonus eiro – primārās veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības uzlabošanai, 2 miljonus eiro – zobārstniecības pakalpojumu bērniem pieejamības uzlabošanai.
Vēl 16 miljonus eiro plānots pārdalīt ambulatoro izmeklējumu, speciālistu konsultāciju un dienas stacionāra pakalpojumu pieejamības uzlabošanai, 4,4, miljonus eiro – Neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšanai stacionārās ārstniecības iestādēs un 13,4 miljonus eiro – plānveida stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai.
VM skaidro, ka veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai 2023.gadā ir rezervēti 140 miljoni eiro kā papildu finansējums nozarei. Sākotnēji veikta finansējuma pārdale 57 miljonu eiro apmērā no citu nozaru ministrijām, savukārt līdz šā gada decembra beigām būs pieejams atlikušais finansējums, kas pakāpeniski, vērtējot budžeta izpildes rādītājus, tiks segts no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem un citām valsts budžeta programmām.
Tāpat ministrija turpinās strādāt pie veselības aprūpes sistēmas efektīvas pārvaldības, vienlaikus vērtējot un plānojot nozares vajadzībām atbilstošu papildu finansējuma apmēru arī 2024., 2025., 2026. gadam un turpmāk.