Jevgeņijs Ustinskovs. Lai cilvēki nebrauktu prom 22
Jevgeņijs Ustinskovs, diriģents, komponists, viņa vadītais koris piedalās izrādē par Latgales kongresa simtgadi
1. Mēs šos svētkus sagaidām ar prieku un darbu – ar Latviešu kultūras centra jaukto kori “Daugava” gatavojamies uzstāties Daugavpils teātra iestudējumā “Nūgrymušõ pile” (“Lūgšana par Latviju”), kas ir veltījums Latgales kongresa simtgadei. Lugas autors Francis Trasuns bija Latvijas apvienošanās idejas iniciators. Izrāde notiks 6. un 7. maijā Daugavpilī un 15. maijā Rīgā. Koris atskaņos Kārļa Lāča skaņdarbus, kā arī fragmentu no manas kantātes, kas veltīta latviešu un lietuviešu cīnītājiem par neatkarību. Dziedātājiem tā ir vērtīga pieredze. Izrāde ir latgaliešu valodā. Tas ir nozīmīgs notikums Latvijas kultūrā.
[“Nūgrymušõ pile” ir uz varoņteiku pamata veidota luga. Sensenos laikos bija tāda pils, kurā visi dzīvoja laimē un pārticībā. Ar laiku pils iedzīvotāji tā pieraduši pie bagātības, ka pārstāja cienīt darbu un gadu gaitā koptās tradīcijas, tāpēc pils nogrima. Bet tā augšāmcelsies, ja atradīsies kāds, kurš garīgās vērtības godās augstāk par materiālajām un būs gatavs vest tautiešus cīņā par zaudēto. – Red.]
2. Manuprāt, Latgalē pirmkārt jāveicina biznesa un lauksaimniecības attīstība, jo šeit ir lielāks bezdarbnieku skaits nekā citos reģionos. Cilvēki no Latgales brauc prom uz Rīgu un uz ārzemēm, to es krasi izjūtu arī kā koru vadītājs un pedagogs. Vadībai jāpadomā par decentralizācijas iespējām, jo pārāk daudz saimnieciskās un kultūras dzīves koncentrējas ap Rīgu. Latgalē ir jūtams labu speciālistu trūkums dažādās profesijās. Tie ir jautājumi gan par atbalstu biznesam un uzņēmumu attīstību, gan infrastruktūru, gan profesionālo orķestru un koru izveidi, gan atbalstu sportam.
3. Diemžēl manas domas par Latgales un Latvijas attīstību nav ļoti rožainas, un tas galvenokārt ir saistīts ar sliktu demogrāfisko situāciju un milzīgu aizbraucēju skaitu. Manuprāt, mēs zāģējam zaru, uz kura paši sēžam, un ir tāda sajūta, ka mūsu vadību tas neinteresē.
4. Mēs nešķirojam cilvēkus pēc tautības. Manis vadītajos koros dzied dažādu tautību pārstāvji, un tas ļoti bieži noder gadījumos, kad mums ir jāatskaņo skaņdarbi, piemēram, latgaliešu, lietuviešu, poļu, krievu, ukraiņu un vēl citās valodās.
Esmu dzirdējis domu, ka latgaliešiem esot skanīgākās balsis, bet tam gan es nevaru piekrist. Kora skanīgums vairāk atkarīgs no kolektīva vadītāja, cik daudz viņš velta uzmanības tieši vokālajam darbam.
Barbara Ālīte