“Arī redze ir jātrenē! Kur šodien lietojam redzi – lai viedtālrunī sekotu līdzi ziņām, skatītos TV pārraides. Cik ilgi drīkst skatīties telefona ekrānā un cik kaitīgi tas ir?” televīzijas “RīgaTV 24” raidījumā “Dr. Apinis” jautā profesors, bijušais LU rektors Ivars Lācis.
Viņš uzreiz atbild pats uz savu jautājumu, sakot, skatīties zilajos ekrānos nav kaitīgi. “Tad jau jāsaka, ka jebkas ir kaitīgs! Arī glāze vīna ir kaitīga!” viņš min piemēru, papildinot, ka viss ir atkarīgs no laika, cik pie ekrāniem tiek pavadīti un tā vai tiek ieturētas pauzītes, kad redzi trenēt.
Ilgāk par 40-50 minūtēm nepārtraukti skatīties ekrānā nedrīkst. “Tas ir galējais, ko drīkst pieļaut, intensīvi strādājot pie datora vai telefona. Pēc tam ir jāpaņem pauze, kuras laikā atbrīvo redzi un to redzes daļu, kas ir pakausī. Tam pat nav jābūt ļoti garam atslodzes brīdim, bet pāris minūtēm, kuru laikā veikt arī redzes treniņu,” profesors iesaka.
Kā trenēt redzi?
Uz loga uzlīmēt lapu ar tekstu sīkā drukā, jānostājās tik tuvu, lai varētu brīvi rakstīto izlasīt. Tad jāizlasa teikums un uzreiz jāpaskatās ārā pa logu. Atkal jāizlasa teksts un uzreiz jāpaskatās ārā pa logu. Šo acu vingrinājumu jāatkārto trīs, četras reizes un drīkst atgriezties pie zilā ekrāna.
“Ar šādu trenēšanu un paužu ieturēšanu var panākt, ka redze kalpos vismaz 10 gadus ilgāk,” Lācis atklāj.